Duży magazyn energii na holenderskim stadionie

Duży magazyn energii na holenderskim stadionie
Fot. The Mobility House
REKLAMA

W tym tygodniu oficjalnie oddano do użytku największy system magazynowania energii dla budynku komercyjnego w Europie, wykorzystujący zarówno nowe baterie, jak i pochodzące z rynku wtórnego. Zdobywając kompetencje we wdrożeniu i obsłudze magazynu, spółka zarządzająca stadionem w Amsterdamie, chce wypracować produkt, który będzie oferować operatorom innych obiektów sportowych.

Bateryjny system magazynowania energii o mocy 3 MW, który zainstalowano na stadionie Johan Cruijff ArenA w Amsterdamie, ma odgrywać ważną rolę w równoważeniu podaży i popytu na energię w strukturze stadionu Johan Cruijff ArenA.

System magazynowania energii, łączący w sobie zasilacze UPS firmy Eaton oraz baterie, których pojemność odpowiada pojemności baterii dla 148 samochodów Leaf, ma zapewniać zasilanie gwarantowane, zmniejszając zużycie agregatów prądotwórczych oraz odciąża sieć energetyczną, stabilizując szczytowe zapotrzebowanie na energię, które występuje np. podczas koncertów.

Łączna pojemność systemu magazynowania energii wynosi 4 MWh, co wystarcza na zasilenie kilku tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki takiej pojemności duża część energii wyprodukowanej z umiejscowionych na dachu 4,2 tys. paneli fotowoltaicznych może być również magazynowana i wykorzystywana w optymalny sposób.

Projekt zrealizowany na holenderskim stadionie jest wynikiem współpracy Nissana, Eaton, BAM, The Mobility House i operatora stadionu Johan Cruijff ArenA, wspieranych przez Amsterdamski Fundusz Klimatyczno-Energetyczny (AKEF) oraz Interreg.

Operator Johan Cruijff ArenA Stadion przyjął, że stadion będzie miejscem testowania innowacji, a sprawdzone na nim rozwiązania w dziedzinie budowy stadionów, zarządzania nimi i eksploatacji, trafią na stadiony, tereny sportowe i rekreacyjne na całym świecie za pośrednictwem działu konsultingowego firmy Johan Cruijff ArenA International.

– Dzięki takiemu systemowi magazynowania energii stadion będzie mógł inteligentniej wykorzystywać swoją własną, zrównoważoną energię, a jako przedsiębiorstwo Amsterdam Energy ArenA BV będzie mógł ją także odsprzedawać. Stadion ArenA dysponuje ogromną ilością energii, nawet podczas przerw w dostawie prądu. W rezultacie przyczynia się on do stabilności holenderskiej sieci energetycznej. Stadion Johan Cruijff ArenA to jeden z najbardziej wytrzymałych stadionów na świecie, jest także liderem we wprowadzaniu inteligentnych innowacji, takich jak ten wyjątkowy system magazynowania energii – komentuje Henk van Raan, dyrektor ds. innowacji w Johan Cruijff ArenA.

Dzięki wykorzystaniu magazynu energii zmniejszy się wykorzystanie generatorów diesla zaspokajających dotychczas szczytowe zapotrzebowanie na energię mieszczącego nawet 51 tys. osób obiektu, a jej uruchomienie odciąży lokalną sieć energetyczną w czasie odbywających się na stadionie meczów czy koncertów.

– Zaprojektowaliśmy taki system magazynowania energii specjalnie z myślą o potrzebach stadionu Johan Cruijff ArenA. Proces ten obejmował zaprojektowanie układów energoelektronicznych, integrację modułów baterii z pojazdów elektrycznych oraz dopasowanie innowacyjnego rozwiązania do istniejącej infrastruktury stadionu – dodaje Frank Campbell, prezes Sektora Korporacyjnego i Elektrycznego firmy Eaton w regionie EMEA.

Umowa z operatorem magazynu energii, firmą The Mobility House, została podpisana przez spółkę zarządzającą stadionem na okres 10 lat.

– Nasza technologia do tej pory umożliwiła zastosowanie 2 tys. baterii z samochodów elektrycznych w stacjonarnych magazynach energii. Obecnie jest już technicznie możliwe zintegrowanie samochodów elektrycznych z siecią w celu oferowania usług sieciowych. To jeszcze zbliży świat energii i motoryzacji, tworząc warunki do rozwoju nowych modeli biznesowych – komentuje Thomas Raffeiner, CEO The Mobility House.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Rafek |
"4 MWh wystarczy na zasilenie kilku tysięcy gospodarstw domowych" to chyba przez około 20 minut.
oso |
Lekki szok - stadion w dużym zachodnim mieście i potrzebują własnych generatorów na czas szczytu...

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...