Magazyny energii o pojemności 2,27 GWh w miejsce elektrowni gazowych

Magazyny energii o pojemności 2,27 GWh w miejsce elektrowni gazowych
Fot. Southern California Edison
REKLAMA

Stanowy regulator rynku energetycznego w Kalifornii zatwierdził plan zakładający postawienie kilku bateryjnych magazynów energii w tym dwóch największych na świecie które przejmą zadania wyłączanych elektrowni gazowych. Technologia bateryjnego magazynowania już teraz potwierdza, że może istotnie pomóc w realizacji celu wyznaczonego przez władze Kalifornii, zgodnie z którym do 2050 r. cała stanowa energetyka ma bazować wyłącznie na zeromisyjncyh źródłach wytwarzania.

Kilka miesięcy temu Pacific Gas and Electric Company (PG&E) – dostawca energii dla ponad 16 mln mieszkańców Kalifornii – zgłosił do stanowego regulatora California Public Utilities Commission (CPUC) cztery projekty bateryjnych magazynów energii o łącznej pojemności ponad 2 GWh, które w stanowym systemie energetycznym mają zająć miejsce wyłączanych elektrowni gazowych. 

Teraz CPUC zatwierdził plan zakładający postawienie litowo-jonowych magazynów energii o mocy 567,5 MW i pojemności 2,27 GWh. Ich zadanie to m.in. dostarczanie usług sieciowych i odpowiedniej rezerwy mocy w ramach rynku zarządzanego przez kalifornijskiego operatora systemu energetycznego California Independent System Operator (CAISO).

W tym celu Pacific Gas & Electric (PG&E) zakontraktuje dwa największe na świecie bateryjne magazyny energii o parametrach odpowiednio 300 MW/1,2 GWh oraz 182,5 MW/730 MWh. Pierwszy magazyn zostanie zrealizowany przez firmę Vistra Energy, a drugi przez Teslę.

Po uruchomieniu powinny to być największe na świecie bateryjne magazyny energii, wyprzedzając swoimi parametrami postawiony w ubiegłym roku w Australii przez Teslę i francuski Neoen litowo-jonowy magazyn energii o parametrach 100 MW i 129 MWh, a także uruchomiony w 2016 roku w Japonii przez Kyushu Electric Power sodowo-siarkowy magazyn o parametrach 50 MW/300 MWh.

Nowe magazyny energii zajmą w kalifornijskim systemie elektroenergetycznym miejsce wyłączanych przez PG&E trzech elektrowni gazowych – elektrowni o mocy 580 MW oraz dwóch mniejszych jednostek mocy po 48 MW.

Analitycy amerykańskiego rynku energetycznego zakładają, że koszty inwestycji w bateryjne magazyny będą po prostu niższe od kosztów dalszego eksploatowania elektrowni na gaz, które nie miałyby szans na rentowność bez publicznych subsydiów.

Oprócz wspomnianych instalacji. Pacific Gas & Electric ma zakontraktować także dwa bateryjne magazyny energii – dostarczoną przez Hummingbird Energy Solutions jednostkę o parametrach 75 MW i 300 MWh, a także magazyn o mocy 10 MW i pojemności 40 MWh, który dostarczy firma mNOC.

Wspomniane magazyny energii pozostaną własnością wymienionych deweloperów, z wyjątkiem instalacji dostarczonej przez Teslę, której właścicielem będzie PG&E.

Uruchomienie wszystkich magazynów energii ma nastąpić do końca roku 2020. Pierwszy będzie magazyn energii dostarczony przez mNOC, który powinien rozpocząć pracę do października przyszłego roku.

Na początku zeszłego roku Tesla uruchomiła w kalifornijskim Mira Loma – w trzy miesiące od podpisania kontraktu – magazyn energii o mocy 20 MW i pojemności 80 MWh. Operatorem systemu złożonego z 396 sztuk magazynów energii Powerpack, a także z 48 inwerterów, jest koncern energetyczny Southern California Edison (SCE).

To tylko jeden z kilku już uruchomionych w Kalifornii ogromnych magazynów energii o mocach i pojemnościach liczonych w dziesiątkach megawatów.

Inwestycje kalifornijskich koncernów energetycznych w bateryjne magazyny energii zostały zapoczątkowane po wycieku gazu w jednym ze zlokalizowanych w Kalifornii magazynów. Do wycieku w Aliso Canyon doszło na przełomie 2015 i 2016 r., a z jego powodu władze stanowe wprowadziły nawet stan wyjątkowy. W czasie awarii ulotniło się do atmosfery około 97 tys. ton metanu, a w jej trakcie SCE nie miał wystarczających zasobów gazu, aby pokryć zapotrzebowanie na energię u swoich odbiorców.

Teraz bezpieczeństwo kalifornijskiego systemu energetycznego, który bazuje w coraz większym stopniu na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, zaczynają zapewniać bateryjne magazyny energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
jezeli tak duzy magazyn energii ok 500 .megawatow bedzie konkurencyjny pod wzgledem kosztow w stosunku do elektrowni gazowych to bedzie przełom w oze na skale przemysłowa. Kolekne takie jednostki to tylko kwestia czasu idzie kolejna rewolucja
Jogur |
dla mnie "marzeniem" byłoby - w nasłonecznionych rejononach świata ustawiamy PV (wytwarzaną z obojętnych dla środowiska materiałów, małym nakładem energii, utylizowanych w 99,99%) - wpuszczamy do globalnego "kabla" energię elektryczną - pobieramy wodę morską, odsalamy, elektrolizujemy nadmiarem energii elektrycznej z PV - składujemy zapasy wodoru i tlenu - w ogniwach wodorowych (wysokiej sprawności) generujemy prąd z zapasów i wpuszczamy do kabla 1. słabo nasłonecznione rejony świata się doświetlą/zadziałają na "czystej" energii 2. słabo ekonomicznie kraje zarobią - a nie tylko dziady z AS czy Kuwejtu 3. przestaniemy smrodzić dieslem (to jakaś makabra, jak to śmierdzi o efektach niewidocznych/niewyczuwalnych nie wspomnę) oczywiście nie ma róży bez kolców :( - kto się tak dogada? - koncerny naftowe - jak zmienić ich nastawienie, żeby zarabiali "pod kontrolą" na słońcu a nie na ropie - kto wybuduje i za jaką kasę globalny kabel (z Afryki do Azji i rozdzielić na Europę) - kto ochroni magazyny wodoru i globalny kabel przed pustakami w rodzaju bojówki islamistyczne i inne plemienne męskie ścierwa (jakoś kobiety nie zakładają tak często bojówek i nie wyrzynają w pień całych wiosek/pół kraju jak w Sudanie ...)?
Olafko |
Bardzo ciekawy artykuł. Dla wszystkich chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat magazynowania energii polecam lekturę leonardo-energy.pl/article/magazynowanie-energii-niezbedne-dla-dalszego-rozwoju-polskiej-energetyki/

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...