Niemal 7 GW w projektach magazynów energii na Wyspach

Niemal 7 GW w projektach magazynów energii na Wyspach
Fot. Lockheed Martin
REKLAMA

Brytyjczycy stają się globalnym liderem w budowie magazynów energii. Uruchomienie magazynów energii, które obecnie są w fazie przygotowań, sprawi, że ta technologia stanie się istotnym elementem systemu energetycznego umożliwiając dalszą ekspansję OZE w brytyjskim miksie energii.

Udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie energetycznym zbliża się do 1/3. W kolejnych latach OZE powinny odgrywać jeszcze ważniejszą rolę w brytyjskiej energetyce, jednak wraz z podłączaniem do sieci kolejnych wiatraków czy instalacji fotowoltaicznych konieczne jest rozwijanie technologii dających większą elastyczność brytyjskiemu systemowi energetycznemu.

Taką funkcję mogą w dużej mierze wypełnić bateryjne magazyny energii, w które zresztą Brytyjczycy zaczęli już intensywnie inwestować. Potwierdzają to dane brytyjskiego stowarzyszenia energetyki odnawialnej RenewableUK, które policzyło, że portfel realizowanych na Wyspach projektów magazynów energii zwiększył się z 2 MW w roku 2012 do niemal 7 GW obecnie.

RenewableUK policzyło, że obecnie na różnym etapie rozwoju i zdobywania pozwoleń są projekty bateryjnych magazynów energii o łącznej moc 6874 MW. Ich średnia moc miała wzrosnąć obecnie do 27 MW w porównaniu ze średnią 10 MW w roku 2016.

Obecnie na Wyspach działają magazyny energii o mocy 3,3 GW – to w dużej mierze elektrownie szczytowo-pompowe. Natomiast pozwolenia lokalizacyjne uzyskano dotąd dla projektów o mocy ok. 5,4 GW, w tym 4,8 GW to projekty bateryjnych magazynów energii.

RenewableUK dodaje, że obecnie na brytyjskim rynku magazynów energii działa już ponad 300 firm, a ich działalność wspiera operator krajowego systemu energetycznego National Grid, umożliwiając realizację kolejnych inwestycji dzięki oferowaniu kontraktów na usługi w ramach stabilizowania częstotliwości sieci czy rynku mocy.

Jedną z takich firm, realizującą najbardziej spektakularny projekt na brytyjskim rynku magazynów energii, jest Pivot Power, który ogłosił wycenione na 1,6 mld funtów inwestycje zakładające budowę bateryjnych magazynów energii o mocy ponad 2 GW w połączeniu z największą na świecie siecią stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Brytyjska firma dostała już zgodę na budowę pierwszego magazynu energii, przy którym później ma stanąć nawet 100 ładowarek EV. Więcej na ten temat w artykule: Brytyjczycy postawią magazyny energii na 2 GW. Pierwszy za 25 mln GBP.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Stanisława |
głupie te Angole, pozamykały kopalnie, a przecież węgiel to jest przyszłość!

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...