SolarEdge przejmuje czołowego producenta magazynów energii

SolarEdge przejmuje czołowego producenta magazynów energii
SolarEdge
REKLAMA

Izraelska firma specjalizująca się w produkcji falowników i elektroniki dla systemów fotowoltaicznych przejmie kontrolę nad jednym z największych producentów baterii i magazynów energii nad koreańską firmę Kokam. To kolejny krok w kierunku instalacji fotowoltaicznych bardziej inteligentnych i przynoszących większe korzyści zapewnia Guy Sella, współtwórca i CEO izraelskiej firmy.

SolarEdge poinformował o sfinalizowaniu umowy zakładającej zakup za około 88 mln dolarów 75 proc. udziałów w Kokam. Pozostałe 25 proc. jest przedmiotem obrotu na koreańskiej giełdzie, jednak Izraelczycy już teraz deklarują przejęcie z czasem także tych udziałów.

Koreańska firma specjalizuje się w produkcji ogniw, baterii i magazynów energii, ale także rozwiązań z zakresu elektrycznej motoryzacji czy UPS.

Wcześniej w tym roku SolarEdge przejął zresztą producenta rozwiązań z zakresu UPS – firmę Gamatronic Electronic Industries Ltd.

Kokam to jeden z największych na świecie producentów baterii (w ubiegłym roku większą sprzedaż odnotowały tylko firmy LG Chem, Samsung, Tesla oraz BYD), a także piąty największy na świecie dostawca stacjonarnych magazynów energii.

Koreańska firma dysponuje ponad 60 patentami związanymi z  bateryjnym magazynowaniem energii, do tej pory sprzedała urządzenia o łącznej pojemności 708 MWh, w tym stacjonarne magazyny o pojemności ponad 232 MWh.

SolarEdge przyjmuje, że w roku 2022 wartość rynku baterii litowo-jonowych wzrośnie do 69 mld dolarów, przy średnim CAGR w latach 2016-2022 na poziomie 16,6 proc.

Izraelska firma zauważa, że w latach 2010-16 średnie ceny baterii Li-Ion spadły o 73 proc. Popyt na nie miał wzrosnąć w latach 2010-14 o 73 proc., a w tym czasie produkcja zwiększyła się tylko o 28 proc.

SolarEdge przyjmuje, że  do roku 2030 pojemność uruchomionych na świecie stacjonarnych magazynów energii wzrośnie z kilkudziesięciu GWh obecnie do ponad 300 GWh, a przychody z podłączonych do sieci magazynów mają wzrosnąć w latach 2018-25 z około 1,9 mld dolarów do ok. 8 mld dolarów.

Ponad 400 mln dolarów gotówki

Popularny na polskim rynku fotowoltaicznym SolarEdge jest jednym z największych producentów falowników PV.

W drugim kwartale tego roku izraelski producent odnotował sprzedaż wartą 227,1 mln dolarów oraz marżę 36,1 proc. Natomiast w pierwszym kwartale SolarEdge wypracował przychody rzędu 209,9 mln dolarów, poprawiając wynik wypracowany we wcześniejszym kwartale o 11 proc., a w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku aż o 82 proc.

W pierwszej połowie br. Izraelczycy sprzedali urządzenia odpowiadające mocy niemal 1,8 GW.

Na trzeci kwartał SolarEdge zapowiada wypracowanie znowu wyższych przychodów na poziomie 230-240 mln dolarów, a także utrzymanie marży rzędu 36-38 proc.

Na koniec czerwca zapas gotówki SolarEdge wzrósł do 437,6 mln dolarów w porównaniu do 400,8 mln dolarów na koniec marca br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wykształciuch |
Może Tesla powinna się uczyć od nich biznesu? Oni mają zyski, a Tesla ogromne koszty.
solarboy |
Moze w koncu zrobia falownik 3-fazowy do ktorego bedzie mozna podlaczyc baterie...
ENRGY |
88 mln za 75 % firmy?Konkurenci LG Chem, Samsung, Tesla oraz BYD to firmy warte dziesiątki miliardów $.
Solarmate |
Wygląda na to że SolarEdge chce mieć wszystko w swojej ofercie... Ciekawy ruch, najpierw Gamantronic, teraz Kokam... Ciekawe co będzie mieć SolarEdge w swoim portfolio już za niedługo?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...