Bateryjne magazyny energii dla brytyjskiego rynku mocy

Bateryjne magazyny energii dla brytyjskiego rynku mocy
Magazyny energii AES Advancion. Fot AES Energy Storage
REKLAMA

Należąca do niemieckiego koncernu firma Fluence zdobyła kolejne kontrakty na dostawę bateryjnych magazynów energii, które będą świadczyć usługi na rzecz brytyjskiego systemu elektroenergetycznego, stabilizując jego pracę i zapewniając backup na wypadek niedoborów mocy.

Portfel kontraktów na dostawy bateryjnych magazynów energii (Battery Energy Storage Systems, BESS), które Fluence zdobył na brytyjskim rynku, urósł do 120 MW. Firma chwali się, że to największe zamówienie w dotychczasowej historii rynku BESS.

Magazyny energii zamawia firma UK Power Reserve, która zabezpieczyła prawa do świadczenia usług na brytyjskim rynku mocy dzięki aukcji przeprowadzonej w roku 2016.

Zgodnie z warunkami zdobytych kontraktów, wszystkie magazyny energii UK Power Reserve ma uruchomić do zimy 2020 roku. Fluence ma je dostarczyć wcześniej, do końca lata 2019 r. Magazyny zamówione w pierwszym etapie, o mocy 60 MW, są już w trakcie konstrukcji.

Operator magazynów energii ma świadczyć z ich pomocą nie tylko usługi w ramach rynku mocy, ale także zaoferuje usługi regulacji częstotliwości sieci, które stają się coraz istotniejszym elementem brytyjskiego systemu elektroenergetycznego z uwagi na rosnący udział generacji wiatrowej i fotowoltaicznej. W drugim kwartale br. OZE odpowiadały już za niemal 1/3 brytyjskiego miksu energii elektrycznej, a ich udział w kolejnych latach z pewnością znacznie wzrośnie.

Fluence do tej pory zrealizował zamówienia na bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 675 MW, które dostarczono do 16 krajów.

Należąca do singapurskiej grupy Sembcorp firma UK Power Reserve, oprócz zamówionych magazynów energii, buduje też inne instalacje, które będą pracować w ramach brytyjskiego rynku mocy. W trakcie konstrukcji są bloki gazowe o mocy 160 MW, dla których zabezpieczono kontrakty mocowe w aukcji z 2015 roku i które mają osiągnąć status operacyjny do końca zimy 2019 r.

Budowa bateryjnych magazynów energii na Wyspach to również efekt prowadzonych przez operatora National Grid aukcji na usługi regulacji częstotliwości sieci, w ramach których zakontraktowano dotąd BESS o mocach liczonych w setkach MW.

Cześć z zakontraktowanych urządzeń w ramach usługi EFR (Enhanced Frequency Response) zostało oddanych do użytku w tym roku. Moce tych instalacji wynoszą po kilkadziesiąt MW, w przypadku największych BESS sięgają ok. 50 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...