Tauron wybrał wykonawcę bateryjnego magazynu energii

Tauron wybrał wykonawcę bateryjnego magazynu energii
Fot. Griffin Group Energy
REKLAMA

Konsorcjum kierowane przez Griffin Group Energy zbuduje bateryjny magazyn energii dla spółki Tauron Dystrybucja. Polski wykonawca ma już na koncie realizację dużego bateryjnego magazynu energii na terenie Niemiec.

Konsorcjum Griffin Group Energy oraz szwajcarskiej firmy Leclanche podpisało umowę z Tauron Dystrybucja SA na zaprojektowanie i budowę pilotażowego, stacjonarnego magazynu energii elektrycznej, który powstanie w województwie opolskim. Podwykonawcą prac infrastrukturalnych będzie firma Pile Elbud z Krakowa.

Jak informuje Griffin Group Energy, moc czynna magazynu osiągnie ponad 3 MW, a pojemność użyteczna wyniesie ponad 700 kWh. Energia będzie magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych. Magazyn zostanie oddany do użytku w ostatnim kwartale 2019 r.

System powstanie przy stacji energetycznej w miejscowości Cieszanowice w gminie Kamiennik. Ta stacja współpracuje z należącą do Taurona farmą wiatrową Lipniki o mocy 30 MW, zlokalizowaną w odległości 7,5 km od projektowanego magazynu.

– Bateryjne systemy magazynowania energii mają do odegrania bardzo istotną rolę w stabilizacji pracy sieci dystrybucyjnej, a realizacja projektu i jego wyniki mogą w przyszłości przynieść korzyści nie tylko na obszarze dystrybucji Taurona – komentuje Adam Zalewski, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Griffin Group Energy.

Powstanie magazynu doprowadzi do poprawy jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej dla klientów kilku gmin woj. opolskiego. Pozytywne efekty realizacji projektu mają bezpośrednio wpływać zwłaszcza na odbiorców energii zasilanych z GPZ Cieszanowice.

Projekt docelowo ma potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne. Z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego istotne jest również zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii. Zyskają na tych działaniach nasi klienci – komentuje Robert Zasina, prezes zarządu Tauron Dystrybucja. 

Tauron podkreśla, że uzyskane w demonstracyjnym projekcie wyniki i doświadczenie będzie mógł wykorzystać w przyszłości przede wszystkim tam, gdzie zlokalizowane są odnawialne źródła energii.

Na projekt magazynu energii Tauron pozyskał dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, z poddziałania 1.4.1 „Wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych o charakterze pilotażowym i demonstracyjnym”, z którego co do zasady mogą korzystać wnioskodawcy realizujący projekty dotyczące budowy i przebudowy systemów dystrybucyjnych niskiego i średniego napięcia związanych z wdrożeniem technologii inteligentnych sieci, w celu m.in. ograniczenia strat sieciowych i zwiększenia możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii.

Dla Griffin Group Energy to pierwsza realizacja bateryjnego magazynu energii na terenie Polski. Spółka może się już jednak pochwalić dużą realizacją na terenie Niemiec.

Griffin Group Energy ma już na koncie realizację bateryjnego magazynu energii w Bremie. Instalację o pojemności 15 MWh wykonano dla niemieckiego koncernu energetycznego EWE – mówi portalowi Gramwzielone.pl Dariusz Wawrzynów, wiceprezes zarządu Griffin Group Energy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Lechu |
Czy parametry magazynu podane w materiale są prawidłowe? Moc: 3 MW - pojemność 750 kW??? Takie zestawienie oznacza tylko 15 minut pracy tej instalacji z mocą znamionową. Chyba że odwrotnie: 750 kW mocy i 3 MWh pojemności. To ma większy sens...

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...