EDPR postawił baterie przy wiatrakach

EDPR postawił baterie przy wiatrakach
Fot. EDPR
REKLAMA

Portugalski koncern energetyczny EDP Rebewables, będący jednym z największych producentów energii wiatrowej w Polsce, uruchomił swój pierwszy magazyn energii w Europie Środkowo-Wschodniej.

EDP Renewables (EDPR) postawił bateryjny magazyn energii przy farmie wiatrowej Cobadin w Rumunii z zamiarem gromadzenia energii produkowanej w czasie wzmożonej pracy wiatraków i dostarczania jej do sieci w czasie, gdy produkcja energii wiatrowej będzie niższa od zaprognozowanej.

Ten rodzaj magazynowania energii może oznaczać przełom na rynku energetycznym dzięki uczynieniu z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych stale dostępnego źródła energii – zapewnia EDPR.

Portugalczycy nie podali parametrów zrealizowanego magazynu energii, ani jego kosztu. Zapewniają jednak, że szykują kolejne tego rodzaju inwestycje, które mają im pozwolić na utrzymanie pozycji lidera na rynku odnawialnych źródeł energii.

W Rumunii Portugalczycy posiadają odnawialne źródła energii o łącznej mocy 521 MW, na co składa się głównie energetyka wiatrowa, ale także w mniejszym stopniu fotowoltaika.

W naszym kraju EDPR posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy 418 MW, w tym największą w kraju farmę wiatrową o mocy 120 MW, którą uruchomiono w 2006 r. w Margoninie w woj. wielkopolskim.

Ostatnio EDPR podał wyniki produkcji energii za pierwszą połowę 2018 r. Wynika z nich, że portugalski koncern wyprodukował w tym czasie 15,45 TWh energii odnawialnej, czyli o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2017 r. – mimo wyższej generacji odnotowanej w pierwszym kwartale br.

Na koniec pierwszej połowy 2018 r. portugalski koncern posiadał OZE o łącznej mocy około 11 GW – w tym ok. 5,2 GW w Europie i 5,8 GW w Ameryce.

Przychody EDP Renewables zatrudniającego około 1,22 tys. pracowników za 2017 rok wyniosły 1,827 mld euro wobec 1,651 mld euro rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 276 mln euro wobec 56 mln euro w roku 2016.

Portugalska grupa EDP, do której należy EDPR, dostarcza energię elektryczną dla około 10 mln klientów, a także gaz dla ok. 1,6 mln odbiorców. Posiada ponadto sieci energetyczne o długości 330 tys. km. Wszystkie elektrownie OZE należące do Portugalczyków w ubiegłym roku wyprodukowały 27,6 TWh energii elektrycznej. 

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...