Ulgi na domowe magazyny energii we Włoszech

Ulgi na domowe magazyny energii we Włoszech
Magazyn energii Tesla Powerwall. Fot. Tesla
REKLAMA

Nawet na 50-procentową ulgę podatkową będą mogły liczyć we Włoszech osoby instalujące domowe magazyny energii. Taki mechanizm dotąd obejmował już wydatki związane z montażem domowych instalacji fotowoltaicznych.

Włoskie ministerstwo gospodarki i finansów wydało interpretację, zgodnie z którą osoby produkujące własną energię będą mogły skorzystać z ulgi podatkowej, w przypadku gdy zdecydują się na zakup domowego magazynu energii.

Jak podaje „PV Magazine”, włoskie służby fiskalne orzekły, że ulga podatkowa w wysokości do 50 proc. wydatków, ale nieprzekraczająca sumy 96 tys. euro, może być stosowana nie tylko w przypadku inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 20 kW, produkujące energię na potrzeby mieszkańców, ale także w przypadku instalacji domowego magazynu energii.

Lokalne zachęty dla inwestorów planujących montaż magazynów energii oferuje rząd włoskiego regionu Lombardia, który w tym roku przeznaczy na ten cel 3 mln euro.

W Lombardii możliwe jest otrzymanie dopłaty do 3 tys. euro, z której można maksymalnie pokryć do 50 proc. kosztów inwestycji. Dodatkowo warunkiem jest posiadanie przez beneficjenta dopłaty instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 20 kW.

Na wsparcie nie mogą jednak liczyć inwestorzy składający wnioski w tym roku, a tegoroczny budżet programu zostanie w całości przeznaczony dla wnioskodawców, którzy złożyli swoje aplikacje w ubiegłym roku i dla których nie wystarczyło wówczas środków.

Rząd Lombardii zakłada, że w tym roku przyzna dopłaty na instalację 1 025 magazynów energii, podczas gdy w ubiegłym roku dofinansowano zakup ok. 1,2 tys. takich urządzeń.

Jak wynika z wyliczeń przedstawionych przez firmę konsultingową Delta-EE i Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (European Association for Storage of Energy, EASE), w rozwoju małych, bateryjnych magazynów energii, w segmencie "behind-the-meter", przodują w Europie Niemcy i Włosi, którzy zainstalowali w ubiegłym roku odpowiednio ok. 37 tys. i 8 tys. takich urządzeń.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...