Baterie ołowiowo-węglowe z falownikami SMA

Baterie ołowiowo-węglowe z falownikami SMA
Magazyn energii w Langenreichenbach. Fot. SMA
REKLAMA

Za naszą zachodnią granicą powstał kolejny duży magazyn energii, którego zadaniem będzie wspomaganie pracy sieci elektroenergetycznej. Tym razem wykorzystano dosyć nietypową technologię baterii ołowiowo-węglowych.

Bazujący na bateriach ołowiowo-węglowych magazyn energii o mocy 16,4 MW i pojemności 25 MWh powstał w miejscowości Langenreichenbach koło Lipska i włączono go do sieci dystrybucyjnej operatora MitNetz. Budowa zajęła niecałe pół roku.

Inwertery do tego projektu dostarczył SMA, a za dostawę baterii, które umieszczono w 18 kontenerach, odpowiadała chińska firma Narada Inc.

Chińska firma zapewnia, ze parametry wykonanego magazynu energii mogą umożliwić zaopatrywanie w energię 80 gospodarstw domowych przez miesiąc.

Pracę całej instalacji będzie zdalnie monitorować SMA. Niemiecka firma zapewnia, że zastosowane przez nią oprogramowanie będzie wysyłać sygnały o możliwych awariach, zanim jeszcze staną się one faktem.

Magazyn energii w Langenreichenbach będzie odpowiadać za regulację częstotliwości sieci w ramach usługi tzw. Primary Control Reserve.

Jak zapewnia inwestor, firma Upside Group, magazyn energii w Langenreichenbach to nie ostatnia instalacja tego rodzaju, która powstanie w Niemczech. W planach jest budowa czterech kolejnych instalacji magazynowania opartych na tej samej technologii. Pierwszy z nich, o zbliżonej mocy, ma powstać jeszcze w tym roku, także w regionie Lipska.

Dla SMA to kolejna realizacja w obszarze bateryjnego magazynowania energii. Wcześniej w tym roku niemiecka firma dostarczyła swoje falowniki do bazującego na technologii litowo-jonowej magazynu energii o pojemności aż 50 MWh, który powstał w Pelham w Wielkiej Brytanii.

Za pomocą tej instalacji firma Statera Energy będzie świadczyć usługi regulacyjne na rzeczy brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

W ubiegłym roku SMA dostarczył bateryjne falowniki dla magazynów energii o łącznej mocy ok. 400 MW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...