Baterie ołowiowo-węglowe z falownikami SMA

Baterie ołowiowo-węglowe z falownikami SMA
Magazyn energii w Langenreichenbach. Fot. SMA
REKLAMA

Za naszą zachodnią granicą powstał kolejny duży magazyn energii, którego zadaniem będzie wspomaganie pracy sieci elektroenergetycznej. Tym razem wykorzystano dosyć nietypową technologię baterii ołowiowo-węglowych.

Bazujący na bateriach ołowiowo-węglowych magazyn energii o mocy 16,4 MW i pojemności 25 MWh powstał w miejscowości Langenreichenbach koło Lipska i włączono go do sieci dystrybucyjnej operatora MitNetz. Budowa zajęła niecałe pół roku.

Inwertery do tego projektu dostarczył SMA, a za dostawę baterii, które umieszczono w 18 kontenerach, odpowiadała chińska firma Narada Inc.

Chińska firma zapewnia, ze parametry wykonanego magazynu energii mogą umożliwić zaopatrywanie w energię 80 gospodarstw domowych przez miesiąc.

Pracę całej instalacji będzie zdalnie monitorować SMA. Niemiecka firma zapewnia, że zastosowane przez nią oprogramowanie będzie wysyłać sygnały o możliwych awariach, zanim jeszcze staną się one faktem.

Magazyn energii w Langenreichenbach będzie odpowiadać za regulację częstotliwości sieci w ramach usługi tzw. Primary Control Reserve.

Jak zapewnia inwestor, firma Upside Group, magazyn energii w Langenreichenbach to nie ostatnia instalacja tego rodzaju, która powstanie w Niemczech. W planach jest budowa czterech kolejnych instalacji magazynowania opartych na tej samej technologii. Pierwszy z nich, o zbliżonej mocy, ma powstać jeszcze w tym roku, także w regionie Lipska.

Dla SMA to kolejna realizacja w obszarze bateryjnego magazynowania energii. Wcześniej w tym roku niemiecka firma dostarczyła swoje falowniki do bazującego na technologii litowo-jonowej magazynu energii o pojemności aż 50 MWh, który powstał w Pelham w Wielkiej Brytanii.

Za pomocą tej instalacji firma Statera Energy będzie świadczyć usługi regulacyjne na rzeczy brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

W ubiegłym roku SMA dostarczył bateryjne falowniki dla magazynów energii o łącznej mocy ok. 400 MW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...