Niemieccy prosumenci mają już 100 tys. magazynów energii

Niemieccy prosumenci mają już 100 tys. magazynów energii
Fot. Solarwatt
REKLAMA

Jeszcze pięć lat temu w Niemczech działało tylko ok. 5 tys. domowych, bateryjnych magazynów energii. Teraz jest ich tam już ponad 100 tysięcy. Niemiecka branża fotowoltaiczna szacuje, że poziom 200 tys. zostanie przekroczony w ciągu najbliższych dwóch lat.

100-tysięczny domowy magazyn energii, dostarczony przez niemieckiego producenta Solarwatt, został uruchomiony w wyposażonym już w instalację fotowoltaiczną domu w Eichwalde koło Berlina. Z tej okazji zorganizowano nawet uroczystość, w której uczestniczył m.in. sekretarz stanu w federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Thomas Bareiß (na zdjęciu).

Jak relacjonuje niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW-Solar, przedstawiciel rządu federalnego zapewnił, że magazyny energii dają coraz większe wsparcie sieciom elektroenergetycznym. – Od 2013 roku koszty bateryjnych magazynów energii spadły o ponad 50 proc., pomagając uczynić transformację energetyczną bardziej dostępną. W dodatku bateryjne magazyny zwiększają elastyczność w zakresie inteligentnego zarządzania podażą energii. Tego rodzaju elastyczne rozwiązania pomogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Niemiec – stwierdził przedstawiciel niemieckiego rządu.

BSW-Solar podkreśla, że obecnie już ponad połowie instalacji domowych systemów fotowoltaicznych w Niemczech towarzyszy od razu montaż magazynów energii, a poziom 200 tys. zainstalowanych magazynów ma zostać osiągnięty w ciągu 2 lat.

W tym roku według szacunków BSW-Solar u naszych zachodnich sąsiadów ma przybyć 40 tys. bateryjnych magazynów energii, podczas gdy w ubiegłym roku zainstalowano ich 31 tys., a dwa lata wcześniej 20 tys.

Niemieckie stowarzyszenie wylicza, że wykorzystanie takich urządzeń odciąża i stabilizuje sieć elektroenergetyczną, absorbując nadwyżki generacji z instalacji fotowoltaicznych, a w dodatku zapewnia przez całą dobę moc bierną, w ten sposób ograniczając potrzebę kosztowych modernizacji sieci, w tym w perspektywie rozwoju elektrycznej motoryzacji.

Ponadto, zgrupowanie większej ilości rozproszonych magazynów energii może zaoferować systemowi energetycznemu funkcje, które teraz spełniają konwencjonalne elektrownie, w tym w zakresie regulacji częstotliwości sieci.

Berlin wspiera rozwój rynku małych magazynów energii uruchomionym już w 2013 r. programem dopłat. Obecnie, po ostatniej redukcji poziomu wsparcia, można z nich pokryć do 10 proc. kosztów zakupu takich urządzeń.

Ponadto swój program wsparcia takich inwestycji uruchomił kilka tygodni temu land Brandenburgii, gdzie uruchomiono 100-tysięczny magazyn energii.

W ramach programu "1000 Speicher" w graniczącym z Polską landzie za pośrednictwem lokalnego banku Landesbank Investitionsbank oferowane są dopłaty w wysokości do 50 proc. kosztów, przy czym na pojedynczą inwestycję nie można otrzymać więcej niż 7 tys. euro.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
xx |
U nas to nie przejdzie bo my stawiamy na wungiel i centralne sterowanie. Po drugie, parafrazując Kilgore'a, "uwielbiam zapach smogu o poranku".
alladyn-solar-batt |
U nas to już ,,przeszłość - Polacy także instalują magazyny energii h coraz częściej ,,wypinając się" na dostawcę sieciowego. A należy mieć na uwadze że to dopiero początek spadku cen na magazyny i PV. Wkrótce tzw. dystrybucja zostanie z ręką w nocniku, a koszty stałe przy ,,znikającej" liczbie odbiorców same im się dobiorą do skóry...
Agat |
U nas to zamiarują przede wszystkim zastosować centralne wyłączanie instalacji OZW bo polską teoretyczną energetykę stać tylko na wyłączniki i inteligentne liczniki a nie na modernizację sieci.
MojaPV |
Magazyn energii przy obecnym systemie dla prosumentów jest bez sensu.
Wykształciuch |
Etatowy troll nawet się nie wysilił, by się zastanowić, po co Niemcy te magazyny sobie instalują. Jak się nie zastanawiać, to sensu nie widać, prawda?
MojaPV |
Pisałem o Polsce
LK |
Dlatego polacy jeżdżą niemieckimi autami marki VW/AUDI/BMW/MERCEDES/Porsche etc itd. A w polsce wungiel!
Polska Radomiem Europy |
Tymczasem w polsce wynaleziono koło i parowóz, haha
MojaPV |
Kolejna dwa powyższe antypolskie komentarze łysego sprzedawcy spod Krakowa. Ciekawe jaki ten szlam ma związek z tematem?
Bumbum |
@Moja: jeżeli twierdzisz, że przywołane przez ciebie komentarze są ,,antypolskie" to dałeś świadectwo,że nie wiesz czym i jaką jest Polska zatem trudno się dziwić że poprostu tej Polski inaczej niż schematycznie, idealistycznie rozumieć nie potrafisz

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...