Niemieccy prosumenci mają już 100 tys. magazynów energii

Niemieccy prosumenci mają już 100 tys. magazynów energii
Fot. Solarwatt
REKLAMA

Jeszcze pięć lat temu w Niemczech działało tylko ok. 5 tys. domowych, bateryjnych magazynów energii. Teraz jest ich tam już ponad 100 tysięcy. Niemiecka branża fotowoltaiczna szacuje, że poziom 200 tys. zostanie przekroczony w ciągu najbliższych dwóch lat.

100-tysięczny domowy magazyn energii, dostarczony przez niemieckiego producenta Solarwatt, został uruchomiony w wyposażonym już w instalację fotowoltaiczną domu w Eichwalde koło Berlina. Z tej okazji zorganizowano nawet uroczystość, w której uczestniczył m.in. sekretarz stanu w federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Thomas Bareiß (na zdjęciu).

Jak relacjonuje niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW-Solar, przedstawiciel rządu federalnego zapewnił, że magazyny energii dają coraz większe wsparcie sieciom elektroenergetycznym. – Od 2013 roku koszty bateryjnych magazynów energii spadły o ponad 50 proc., pomagając uczynić transformację energetyczną bardziej dostępną. W dodatku bateryjne magazyny zwiększają elastyczność w zakresie inteligentnego zarządzania podażą energii. Tego rodzaju elastyczne rozwiązania pomogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Niemiec – stwierdził przedstawiciel niemieckiego rządu.

BSW-Solar podkreśla, że obecnie już ponad połowie instalacji domowych systemów fotowoltaicznych w Niemczech towarzyszy od razu montaż magazynów energii, a poziom 200 tys. zainstalowanych magazynów ma zostać osiągnięty w ciągu 2 lat.

W tym roku według szacunków BSW-Solar u naszych zachodnich sąsiadów ma przybyć 40 tys. bateryjnych magazynów energii, podczas gdy w ubiegłym roku zainstalowano ich 31 tys., a dwa lata wcześniej 20 tys.

Niemieckie stowarzyszenie wylicza, że wykorzystanie takich urządzeń odciąża i stabilizuje sieć elektroenergetyczną, absorbując nadwyżki generacji z instalacji fotowoltaicznych, a w dodatku zapewnia przez całą dobę moc bierną, w ten sposób ograniczając potrzebę kosztowych modernizacji sieci, w tym w perspektywie rozwoju elektrycznej motoryzacji.

Ponadto, zgrupowanie większej ilości rozproszonych magazynów energii może zaoferować systemowi energetycznemu funkcje, które teraz spełniają konwencjonalne elektrownie, w tym w zakresie regulacji częstotliwości sieci.

Berlin wspiera rozwój rynku małych magazynów energii uruchomionym już w 2013 r. programem dopłat. Obecnie, po ostatniej redukcji poziomu wsparcia, można z nich pokryć do 10 proc. kosztów zakupu takich urządzeń.

Ponadto swój program wsparcia takich inwestycji uruchomił kilka tygodni temu land Brandenburgii, gdzie uruchomiono 100-tysięczny magazyn energii.

W ramach programu "1000 Speicher" w graniczącym z Polską landzie za pośrednictwem lokalnego banku Landesbank Investitionsbank oferowane są dopłaty w wysokości do 50 proc. kosztów, przy czym na pojedynczą inwestycję nie można otrzymać więcej niż 7 tys. euro.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
xx |
U nas to nie przejdzie bo my stawiamy na wungiel i centralne sterowanie. Po drugie, parafrazując Kilgore'a, "uwielbiam zapach smogu o poranku".
alladyn-solar-batt |
U nas to już ,,przeszłość - Polacy także instalują magazyny energii h coraz częściej ,,wypinając się" na dostawcę sieciowego. A należy mieć na uwadze że to dopiero początek spadku cen na magazyny i PV. Wkrótce tzw. dystrybucja zostanie z ręką w nocniku, a koszty stałe przy ,,znikającej" liczbie odbiorców same im się dobiorą do skóry...
Agat |
U nas to zamiarują przede wszystkim zastosować centralne wyłączanie instalacji OZW bo polską teoretyczną energetykę stać tylko na wyłączniki i inteligentne liczniki a nie na modernizację sieci.
MojaPV |
Magazyn energii przy obecnym systemie dla prosumentów jest bez sensu.
Wykształciuch |
Etatowy troll nawet się nie wysilił, by się zastanowić, po co Niemcy te magazyny sobie instalują. Jak się nie zastanawiać, to sensu nie widać, prawda?
MojaPV |
Pisałem o Polsce
LK |
Dlatego polacy jeżdżą niemieckimi autami marki VW/AUDI/BMW/MERCEDES/Porsche etc itd. A w polsce wungiel!
Polska Radomiem Europy |
Tymczasem w polsce wynaleziono koło i parowóz, haha
MojaPV |
Kolejna dwa powyższe antypolskie komentarze łysego sprzedawcy spod Krakowa. Ciekawe jaki ten szlam ma związek z tematem?
Bumbum |
@Moja: jeżeli twierdzisz, że przywołane przez ciebie komentarze są ,,antypolskie" to dałeś świadectwo,że nie wiesz czym i jaką jest Polska zatem trudno się dziwić że poprostu tej Polski inaczej niż schematycznie, idealistycznie rozumieć nie potrafisz

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...