Węgrzy włączają BESS do świadczenia usług regulacji

Węgrzy włączają BESS do świadczenia usług regulacji
Fot. Wartsila
REKLAMA

To pierwsza tego rodzaju instalacja w systemie elektroenergetycznym Węgier. Bateryjny magazyn energii w ramach hybrydy z generatorami gazowymi będzie świadczyć usługi regulacji sieci. Ta technologia otwiera przed nami nowe okazje, aby skutecznie odpowiadać na pojawiające się wyzwania zapewnia Peter Luczay z firmy Alteo.

Węgierska firma Sinergy Kft, należącą do grupy Alteo notowanej na giełdzie w  Budapeszcie, uruchomiła hybrydowy system, w skład którego wchodzi bateryjny magazyn energii (Battery Energy Storage System, BESS) i który będzie świadczyć usługi pierwotnej i wtórnej regulacji sieci elektroenergetycznej. Nowy system ma funkcjonować w ramach wirtualnej elektrowni rozwijanej przez Sinergy Kft .

Uruchomiona w ubiegłym tygodniu hybrydowa instalacja wykorzystuje zainstalowane wcześniej trzy generatory gazowe, które dostarczyła fińska Wärtsilä, model W34SG, a także dołożone teraz przez tą samą firmę bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 6 MW i pojemności 4 MWh wraz z falownikami bateryjnymi, niezbędną elektroniką i systemem zarządzania GEMS – dostarczonym przez przejętą w ubiegłym roku przez Wärtsilę firmę Greensmith Energy.

Opracowany przez Greensmith system GEMS ma analizować bieżące warunki na rynku energii oraz jej ceny, optymalizując wykorzystanie dostępnych zasobów i umożliwiając zarabianie na różnicach w cenach energii.

Wärtsilä oferuje również inne, wyposażone w system GEMS rozwiązania hybrydowe, w których wykorzystywane są odnawialne źródła energii.

Największą tego typu instalację na świecie, wykorzystującą system PV o mocy 15 MWp, wywodząca się z Finlandii firma zbuduje w Burkina Faso w ramach kontraktu, którego stroną jest m.in. spółka Total Eren – deweloper OZE należący do francuskiego potentata paliwowego Total.

W tej inwestycji generacja z fotowoltaiki zostanie zestawiona z generatorem diesla o mocy 57 MW i ograniczy emisję zanieczyszczeń o ok. 18,5 tys. ton CO2 rocznie, a w wyniku jej uruchomienia zostanie również zmniejszone zużycie paliwa o około 6 mln litrów rocznie.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...