Brytyjczycy postawią magazyny energii na 2 GW. Pierwszy za 25 mln GBP

Brytyjczycy postawią magazyny energii na 2 GW. Pierwszy za 25 mln GBP
Fot. Southern California Edison
REKLAMA

W maju br. firma Pivot Power ogłosiła projekt zakładający budowę bateryjnych magazynów energii o mocy ponad 2 GW oraz największej na świecie sieci stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Teraz Brytyjczycy dostali zgodę na budowę pierwszego magazynu energii, przy którym później ma stanąć nawet 100 ładowarek EV.

Pivot Power ma zrealizować swój projekt we współpracy z krajowym operatorem systemu elektroenergetycznego National Grid, wzmacniając brytyjską sieć i dostosowując ją do nowych warunków rynku energetycznego, w którym kluczową rolę odegrają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, których udział w brytyjskim miksie wytwarzania już teraz zbliża się do 1/3.

Realizowany przez Pivot Power projekt wyceniono na 1,6 mld funtów. Zakłada budowę przemysłowych, bateryjnych magazynów energii w 45 lokalizacjach na terenie Wielkiej Brytanii. Jednostkowa moc każdego magazynu wyniesie 50 MW. Urządzenia zostaną podłączone bezpośrednio do sieci przesyłowej zarządzanej przez National Grid. Instalacja pierwszych 10 magazynów ma nastąpić w ciągu 18 miesięcy, a 50 w ciągu 5 lat.

Wszystkie magazyny energii mają dysponować potencjałem – jak wylicza Pivot Power – pozwalającym na zgromadzenie energii w ilości odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu 235 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, a także mogącym zaabsorbować lub udostępnić moc odpowiadającą 2/3 mocy, którą ma oferować budowana na Wyspach elektrownia jądrowa Hinkley Point C.

Magazyny energii mają stanąć w pobliżu miast i głównych dróg, w tym przypadku stanowiąc również źródło energii dla budowanych przez Pivot Power stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Brytyjska firma zakłada instalację początkowo 100 stacji ładowania o jednostkowej mocy 100 kW, ale tworzona infrastruktura ma umożliwić zastosowanie ultraszybkich ładowarek o mocy sięgającej nawet 350 kW. Te instalacje będą zasilane bezpośrednio z sieci przesyłowej, co ma zapewnić przewagę kosztową w stosunku stacji podłączanych do sieci dystrybucyjnych. Ma się to przełożyć na niższą cenę wykorzystywanej do ładowania energii.

Teraz poinformowano o uzyskaniu zgody na budowę pierwszego magazynu energii, który ma stanąć na obrzeżach Southampton, na terenie należącym do National Grid.

Wiadomo, że magazyn energii o mocy 50 MW, który powstanie w Nursling koło Southampton, będzie kosztować 25 mln funtów i powinien zostać oddany do użytku do połowy przyszłego roku.

Pivot Power nie podaje pojemności tego urządzenia, zaznaczając jedynie, że zgromadzonej energii wystarczyłoby do zaspokojenia dobowego zapotrzebowania na energię 6 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Przeciętne zużycie energii w Wielkiej Brytanii wynosi w przeliczeniu na gospodarstwo domowe ok. 4 MWh/rok (w Walii jest to ok. 5,6 MWh/rok, a w Londynie już tylko 2,88 MWh/rok). Jeśli przyjąć tą liczbę i podzielić ją przez liczbę dni w roku, wychodzi, że dzienne zapotrzebowanie wynosi średnio ok. 10,9 kWh, a 6 tys. gospodarstw domowych skonsumowałoby w ciągu doby ok. 65 MWh energii elektrycznej.

Realizowana koło Southampton instalacja będzie jednym z największych bateryjnych magazynów energii na Wyspach. Obecnie moc brytyjskich BESS (Battery Energy Storage Systems) szacuje się na 300 MW. Znajdują one zastosowanie w ramach świadczonych na rzecz National Grid usług regulacji sieci, a Wielka Brytania zyskuje miano europejskiego lidera w tym obszarze.

Miejsce, w którym powstanie pierwszy magazyn energii Pivot Power, znajduje się w sąsiedztwie autostrady M27, a brytyjska firma chce złożyć osobny wniosek o pozwolenie na postawienie w tym miejscu dużej stacji ładowania mogącej obsłużyć jednocześnie do 100 samochodów elektrycznych.

Brytyjska firma zapewnia, że dzięki magazynowi energii będzie mogła zoptymalizować koszty ładowania, kupując energię, gdy jest ona najtańsza, co powinno przełożyć się na niższe koszty uzupełniania samochodowych baterii.

Każda stacja ładowania ma posiadać przyłącze na 20 MW, czyli – jak wylicza Pivot Power – o mocy potrzebnej do zaspokojenia zapotrzebowania na energię miejscowości zamieszkałej przez ok. 10 tys. osób.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
"Gospodarstwa Domowe" chyba stają się nową jednostką oznaczania mocy i pojemności magazynów energii! Co za głupia mania...

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...