Magazyn energii funkcjonujący w ramach VPP wesprze sieć

Magazyn energii funkcjonujący w ramach VPP wesprze sieć
Fot. Next Kraftwerke
REKLAMA

Spółka NEXT Kraftwerke posiadająca jedną z największych w Europie tzw. wirtualnych elektrowni, zintegrowała z nią uruchomiony w Belgii magazyn energii o moc 2 MW, który jednocześnie będzie świadczyć usługi na rzecz belgijskiego systemu elektroenergetycznego oraz zapewni oszczędności firmie, na terenie której go zainstalowano.

Wywodząca się z Niemiec firma NEXT Kraftwerke oraz belgijski oddział koncernu energetycznego Eneco uruchomiły bateryjny magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 2 MWh, który zostanie włączony do zarządzanej przez niemiecką firmę wirtualnej elektrowni (Virtual Power Plant, VPP).

To jednocześnie pierwszy bateryjny magazyn energii, który podłączono do belgijskich sieci dystrybucyjnych.

Magazyn energii będzie świadczyć usługi w ramach belgijskiego rynku regulacji częstotliwości sieci. Będzie zdalnie zarządzany przez NEXT Kraftwerke za pomocą urządzenia o nazwie Next Box mierzącego parametry sieci i aktywującego usługę regulacji, gdy stwierdzone zostanie odchylenie od częstotliwości 50 Hz.

Zastosowane algorytmy mają zapewniać odpowiedni poziom naładowania baterii, aby możliwe było świadczenie usługi zamówionej przez belgijskiego operatora.

Strategia ładowania baterii dodatkowo uwzględnia inne urządzenia w ramach platformy Next Pool, których elastyczność jest połączona z baterią, aby zwiększyć dostępność i bezpieczeństwo dostaw. Co więcej, każde urządzenie jest lokowane w obszarze, który zapewnia najwyższą siłę i wartość. Bateria i inne urządzenia operują w ramach wspólnej częstotliwości, oferując odpowiedź, podczas gdy kolejny klaster urządzeń aktywuje się rzadziej, tylko gdy częstotliwość osiąga bardzo wysokie, albo bardzo niskie wartości. W ten sposób produkt 200 mHz FCR (Frequency Control Reserve) może być oferowany wspólnie – komentuje NEXT Kraftwerke.

Paul Kreutzkamp z NEXT Kraftwerke podkreśla, że technologia bateryjna umożliwia odpowiadanie na wahania częstotliwości sieci w czasie szybszym niż jakakolwiek inna technologia.

W kolejnym etapie projektu realizowanego w Belgii magazyn energii ma zostać połączony z dwoma znajdującymi się w pobliżu turbinami wiatrowymi, przyjmując nadwyżki produkowanej przez nie energii i zwiększając poziom autokonsumpcji w firmie Peleman Industries, na terenie której jest zlokalizowany.

Bateryjny magazyn energii został dostarczony przez firmę Alfen. – Nasze magazyny energii mają szereg zastosowań, umożliwiając np. dostarczanie szczytowej mocy dla stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, handel energią, bilansowanie sieci i dostarczanie czystej alternatywy dla generatorów diesla przy zasilaniu festiwali – komentuje Yves Vercammen z Alfen.  

Platforma Next Pool tworzona przez NEXT Kraftwerke to jedna z największych wirtualnych elektrowni w Europie. Łączy ponad 5 tys. producentów energii oferujących razem moc 4,1 GW. Niemiecka firma specjalizuje się w handlu hurtowym energią elektryczną na krótko- i długoterminowych rynkach energii elektrycznej, przyczyniając się w ten sposób do stabilizowania sieci.

Pod koniec ubiegłego roku polski oddział niemieckiej firmy, Elektrownie NEXT, podpisały umowę na odkup i bilansowanie 100 MW zainstalowanych w elektrowniach wiatrowych. Umowę zawarto z polskim wytwórcą Eolos Polska, spółką należącą do greckiej grupy Terna Energy S.A. 

Począwszy od 1 stycznia br. Eolos otrzymał stałą cenę za energię na jeden rok, a Elektrownie NEXT przejęły rolę podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe oraz odkupią energię elektryczną.

Ponadto elektrownie wiatrowe, które składają się na prawie 100 proc. polskiego portfolio Eolos, zostały połączone z centralnym systemem NEXT Kraftwerke w celu optymalizacji prognoz przy użyciu danych w czasie rzeczywistym.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Panele Longi Mono Full PERC 300W 0,28 eur/w /

Panele Longi Mono Full PERC 300W 362 zł netto szt dostawa listopad czytaj dalej...

Kupie projekty PV z kwalifikacją do aukcji

Jesteśmy zainteresowani zakupem do 15 projektów PV do listopadowej aukcji. Zapraszam do przesłania czytaj dalej...

fotowoltaika

FOTOWOLTAIKA - poszukuję wspólnika inwestora w celu realizacji projektu PV o mocy 986 kW z pozwoleni czytaj dalej...

KUPIĘ PROJEKTY PV. SZYBKA TRANSAKCJA.

WITAM, KUPIĘ PROJEKTY PV Z PREKWALIFIKACJĄ. SZYBKA TRANSAKCJA JESZCZE PRZED LISPTOPADOWĄ AUKCJĄ. TE czytaj dalej...