ZPUE postawi magazyn energii zintegrowany z turbiną wiatrową

ZPUE postawi magazyn energii zintegrowany z turbiną wiatrową
Adam Haraziński, product manager ds. Smart Power Station w ZPUE S.A
REKLAMA

[Aktualizacja] Już niebawem we Włoszczowie, przy głównej siedzibie ZPUE, stanie nowa stacja transformatorowa z magazynem energii typu SPS (Smart Power Station). Będzie to pierwsza jednostka tego typu wyprodukowana przez tą firmę, stąd w nazwie 001.

W połowie przyszłego miesiąca planowane są pierwsze próby uruchomienia systemu, a na targach Energetab w Bielsku nastąpi prezentacja rozwiązania „on-line”. System monitoringu, w który zostanie wyposażona SPS 001, umożliwi prezentację, wizualizację i analizę przepływu energii w dowolnym miejscu na świecie i o dowolnej porze. 

Dzisiaj czekamy na rozpoczęcie prac budowlanych w miejscu posadowienia stacji. Spodziewamy się istotnych utrudnień ze względu na konieczność wykonania wykopu na część podziemną stacji SPS w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już stacji SN/nN. Część podziemna będzie przeznaczona na magazyn energii – mówi Artur Koziński, inżynier Projektów Innowacyjnych z Działu Innowacji i Transferu Technologii ZPUE S.A.  

Magazyn energii będzie się składał z ogniw litowo-jonowych. Umieszczenie magazynu pod ziemią ma znacznie poprawić warunki pracy tych ogniw, zwiększając tym samym ich trwałość. Wpłynie to także na poprawę efektywności oddawania i przyjmowania energii oraz pozwoli na zaoszczędzenie energii potrzebnej do utrzymania stałych warunków pracy akumulatorów.

Sukcesywnie pojawiają się kolejne komponenty systemu, wyprodukowano już obudowę betonową oraz baterię litowo-jonową wraz ze sterownikiem i zaimplementowanym systemem sterującym BMS. Wkrótce zostanie dostarczony inwerter dwukierunkowy do magazynu energii, ładowarka AC/DC, a także źródła OZE – dodaje Adam Haraziński, product manager w ZPUE S.A.

Stacja SPS 001, którą buduje ZPUE, jest kompleksowym rozwiązaniem technologicznym, które w kontrolowany sposób zarówno dostarczy, jak i odbierze energię z sieci zakładowej, poprawiając jej parametry wyjściowe. Umożliwi także podłączenie źródeł odnawialnych. ZPUE zaznacza, że dzięki temu systemowi takie instalacje jak systemy fotowoltaiczne czy wiatrakowe będą pracować sprawniej i wydajniej.

Oprócz tego, że SPS 001 będzie wspomagała wewnętrzną sieć zakładową i gromadziła energię wyprodukowaną przez OZE, będzie także ładowała samochody elektryczne prądem stałym DC i przemiennym AC.

Całością będzie zarządzać oprogramowanie SPScontrol, dzięki któremu obsługa stacji ma się stać prosta, bezpieczna i przyjazna dla użytkownika. SPScontrol umożliwi zarówno zdalne jak i lokalne monitorowanie stanu stacji, generowanie raportów okresowych, generowanie komunikatów alarmowych o awariach i zagrożeniach. Ma to umożliwić efektywne zarządzanie siecią, analizę wykorzystania energii elektrycznej, demonstrację i szkolenie personelu w zakresie obsługi systemu.

SPScontrol będzie czuwał nie tylko nad bezpieczną pracą systemu jako całości, ale także będzie kontrolował utrzymanie dopuszczalnych warunków pracy dla każdego komponentu stacji.

Jednym z głównych zadań oprogramowania SPScontrol ma być zarządzanie przepływem energii do i z magazynu energii. Decyzja o ustaleniu punktu pracy inwertera ma być podejmowana na podstawie pomiarów dokonywanych w poszczególnych polach odpływowych i w polu zasilającym. Wszelkie decyzje podejmowane przez system będą uwzględniały aktualny stan techniczny baterii kontrolowany własnym sterownikiem i oprogramowaniem BMS.

SPS ma także rozwiązać problem gospodarowania energią produkowaną przez OZE. W tym przypadku będzie to mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 2430 W i turbina wiatrowa o mocy 2800 W. Tej wielkości generacja nie ma znaczącego wpływu na sieć zasilającą zakład, ale system SPS control będzie przygotowany, przetestowany i zaimplementowany w taki sposób, aby umożliwić przyłączanie źródeł OZE o znacznie większych mocach. 

Kolejną funkcją realizowaną przez system SPScontrol będzie zarządzanie ładowaniem samochodów elektrycznych. Stacja będzie obsługiwała trzy standardy ładowania, dwa poprzez łącza DC (CCS typ2 i Chademo ) oraz jedno AC do max 63A. Wspomniane zarządzanie sprowadza się do tego, żeby nie dopuścić do pogorszenia jakości energii elektrycznej (spadków napięć, przerw w zasilaniu) na skutek rozpoczęcia procesu ładowania samochodu ładowarką dużej mocy.

W sytuacji braku wystarczającej mocy w sieci, magazyn energii zapewni brakującą energię do naładowania pojazdu, a jeśli nie będzie takiej możliwości, zablokuje proces ładowania. Dzięki stacji SPS poprawi się jakość energii dostarczanej do zakładu, a w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej zakład, stacja będzie pełniłć funkcję dużego UPS-a, który uchroni najbardziej wrażliwe obwody od utraty zasilania do czasu powrotu napięcia w sieci.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ecore.pl |
Chłopaki jak widzę mają niezbyt dużą wiedzę gdyż takie turbiny pracują bez większe usterki maksymalnie do jednego roku później stoi ona i pełni rolę posągu. Zamiast postawić za te same pieniądze osiem kW fotowoltaiki które wytworzy dwa razy więcej energii to pchają się w Małe turbiny Wiatrowe. Zauwa sowane jednostki które można nazwać bez awaryjnymi zaczynają się od mocy dopiero 100 kW. Wiem co piszę bo dla tym się zajmuje.
Ciekawski |
Ktoś pewnie im zasugorował że jak postawią VAWT to będą mogli ładować też w nocy na podstawie warunków wietrzności - tylko zapomniał dodać że przy tak małych turbinach one się nie liczą. A będąc poważnym - na stacjach transformatorowych już są akumulatory więc koła nie wynaleziono na nowo. Nie widzę tu żadnej wartości dodanej oprócz PR...
ekspert |
Gratuluję poczucia humoru...
X |
Pewnie dostali grant na innowacje no i „ulepili” epokowy wynalazek

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...