Pojemność magazynów energii w Europie wzrosła o połowę

Pojemność magazynów energii w Europie wzrosła o połowę
Fot. Convergent Energy + Power
REKLAMA

Tak wynika z wyliczeń przedstawionych przez firmę konsultingową Delta-EE i Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (European Association for Storage of Energy, EASE).

Jak wynika z danych wskazanych przez obie instytucje, w ubiegłym roku pojemność magazynów energii zainstalowanych na Starym Kontynencie wzrosła o 50 proc. do poziomu 600 MWh. Na ten wynik składają się zarówno małe magazyny montowane "za licznikiem" (behind-the-meter) jak i przemysłowe magazyny energii regulujące pracę sieci energetycznej (front-of meter).

Potencjał przemysłowych magazynów energii powinien wzrosnąć w pierwszej połowie br. znacząco dzięki inwestycjom oddawanym do użytku w Wielkiej Brytanii i w Niemczech, gdzie bateryjne magazyny energii mają stabilizować sieć energetyczną w ramach kontraktów na regulację częstotliwości.

W Wielkiej Brytanii cześć z zakontraktowanych urządzeń w ramach usługi EFR (Enhanced Frequency Response) zostało oddanych do użytku w ostatnich miesiącach. Moce tych instalacji wynoszą po kilkadziesiąt MW, w przypadku największych to nawet ok. 50 MW.

Podobnej wielkości magazyn energii uruchomiono ostatnio w Niemczech, gdzie jest to teraz największa instalacja tego typu. Wywodząca się z Holandii grupa energetyczna Eneco oraz japoński koncern Mitsubishi uruchomiły w Jardelund, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, bateryjny magazyn energii o mocy 48 MW i pojemności ok. 50 MWh.

Początkowo ta instalacja ma świadczyć usługi w ramach rynku tzw. rezerwy pierwotnej, dbając o utrzymanie odpowiedniej częstotliwości sieci energetycznej, jednak z czasem będzie mogła gromadzić nadwyżki energii wiatrowej z pobliskich farm wiatrowych, a właściciele wiatraków ograniczą ryzyko wstrzymania generacji w sytuacji nadmiernej podaży energii w lokalnej sieci.

Rozwój przemysłowych magazynów energii w innych państwach UE uniemożliwia póki co brak regulacji i wdrożonych mechanizmów, które stworzyłyby miejsce dla takich urządzeń w obszarze regulacji częstotliwości sieci.

Z kolei w rozwoju domowych bateryjnych magazynów energii, w segmencie "behind-the-meter", przodują w Europie Niemcy i Włochy, które zainstalowały w 2017 r. odpowiednio ok. 37 tys. i 8 tys. takich urządzeń.

O skali inwestycji w domowe magazyny energii w Niemczech decyduje federalny program dopłat do takich urządzeń. Obecnie dopłaty mogą pokrywać tam 16 proc. kosztów inwestycji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wykształciuch |
Czyli przyrost wyniósł 200 MWh (z 400 na 600 daje 50%), co na ok. 512 mln mieszkańców daje niecałe 0,4 Wh/osobę (inaczej wzrost z poziomu 0,8 Wh/os. do 1,2 Wh/os.). W laptopie mam baterię ponad 50 Wh, a w samochodzie akumulator ok. 600 Wh, więc wynik jest naprawdę mizerny. Rozwój magazynowania energii wydaje się więc najpilniejszy w energetyce.
SPS |
Na chwilę obecną i jeszcze przez ładnych parę lat, magazyny Li-Ion będą odgrywać rolę tylko w bardzo specyficznych i wąskich zastosowaniach (np. regulacja częstotliwości przez kilka sekund czy minut dając czas na 'odpalenie' większych generatorów). Żeby magazyny zaczęły odgrywać znaczącą rolę w systemie ich pojemność musi być przynajmniej 10 000 razy większa niż obecnie.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...