Pojemność magazynów energii w Europie wzrosła o połowę

Pojemność magazynów energii w Europie wzrosła o połowę
Fot. Convergent Energy + Power
REKLAMA

Tak wynika z wyliczeń przedstawionych przez firmę konsultingową Delta-EE i Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (European Association for Storage of Energy, EASE).

Jak wynika z danych wskazanych przez obie instytucje, w ubiegłym roku pojemność magazynów energii zainstalowanych na Starym Kontynencie wzrosła o 50 proc. do poziomu 600 MWh. Na ten wynik składają się zarówno małe magazyny montowane "za licznikiem" (behind-the-meter) jak i przemysłowe magazyny energii regulujące pracę sieci energetycznej (front-of meter).

Potencjał przemysłowych magazynów energii powinien wzrosnąć w pierwszej połowie br. znacząco dzięki inwestycjom oddawanym do użytku w Wielkiej Brytanii i w Niemczech, gdzie bateryjne magazyny energii mają stabilizować sieć energetyczną w ramach kontraktów na regulację częstotliwości.

W Wielkiej Brytanii cześć z zakontraktowanych urządzeń w ramach usługi EFR (Enhanced Frequency Response) zostało oddanych do użytku w ostatnich miesiącach. Moce tych instalacji wynoszą po kilkadziesiąt MW, w przypadku największych to nawet ok. 50 MW.

Podobnej wielkości magazyn energii uruchomiono ostatnio w Niemczech, gdzie jest to teraz największa instalacja tego typu. Wywodząca się z Holandii grupa energetyczna Eneco oraz japoński koncern Mitsubishi uruchomiły w Jardelund, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, bateryjny magazyn energii o mocy 48 MW i pojemności ok. 50 MWh.

Początkowo ta instalacja ma świadczyć usługi w ramach rynku tzw. rezerwy pierwotnej, dbając o utrzymanie odpowiedniej częstotliwości sieci energetycznej, jednak z czasem będzie mogła gromadzić nadwyżki energii wiatrowej z pobliskich farm wiatrowych, a właściciele wiatraków ograniczą ryzyko wstrzymania generacji w sytuacji nadmiernej podaży energii w lokalnej sieci.

Rozwój przemysłowych magazynów energii w innych państwach UE uniemożliwia póki co brak regulacji i wdrożonych mechanizmów, które stworzyłyby miejsce dla takich urządzeń w obszarze regulacji częstotliwości sieci.

Z kolei w rozwoju domowych bateryjnych magazynów energii, w segmencie "behind-the-meter", przodują w Europie Niemcy i Włochy, które zainstalowały w 2017 r. odpowiednio ok. 37 tys. i 8 tys. takich urządzeń.

O skali inwestycji w domowe magazyny energii w Niemczech decyduje federalny program dopłat do takich urządzeń. Obecnie dopłaty mogą pokrywać tam 16 proc. kosztów inwestycji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wykształciuch |
Czyli przyrost wyniósł 200 MWh (z 400 na 600 daje 50%), co na ok. 512 mln mieszkańców daje niecałe 0,4 Wh/osobę (inaczej wzrost z poziomu 0,8 Wh/os. do 1,2 Wh/os.). W laptopie mam baterię ponad 50 Wh, a w samochodzie akumulator ok. 600 Wh, więc wynik jest naprawdę mizerny. Rozwój magazynowania energii wydaje się więc najpilniejszy w energetyce.
SPS |
Na chwilę obecną i jeszcze przez ładnych parę lat, magazyny Li-Ion będą odgrywać rolę tylko w bardzo specyficznych i wąskich zastosowaniach (np. regulacja częstotliwości przez kilka sekund czy minut dając czas na 'odpalenie' większych generatorów). Żeby magazyny zaczęły odgrywać znaczącą rolę w systemie ich pojemność musi być przynajmniej 10 000 razy większa niż obecnie.

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...