Pojemność magazynów energii w Europie wzrosła o połowę

Pojemność magazynów energii w Europie wzrosła o połowę
Fot. Convergent Energy + Power

Tak wynika z wyliczeń przedstawionych przez firmę konsultingową Delta-EE i Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (European Association for Storage of Energy, EASE).

Jak wynika z danych wskazanych przez obie instytucje, w ubiegłym roku pojemność magazynów energii zainstalowanych na Starym Kontynencie wzrosła o 50 proc. do poziomu 600 MWh. Na ten wynik składają się zarówno małe magazyny montowane „za licznikiem” (behind-the-meter) jak i przemysłowe magazyny energii regulujące pracę sieci energetycznej (front-of meter).

Potencjał przemysłowych magazynów energii powinien wzrosnąć w pierwszej połowie br. znacząco dzięki inwestycjom oddawanym do użytku w Wielkiej Brytanii i w Niemczech, gdzie bateryjne magazyny energii mają stabilizować sieć energetyczną w ramach kontraktów na regulację częstotliwości.

REKLAMA

W Wielkiej Brytanii cześć z zakontraktowanych urządzeń w ramach usługi EFR (Enhanced Frequency Response) zostało oddanych do użytku w ostatnich miesiącach. Moce tych instalacji wynoszą po kilkadziesiąt MW, w przypadku największych to nawet ok. 50 MW.

Podobnej wielkości magazyn energii uruchomiono ostatnio w Niemczech, gdzie jest to teraz największa instalacja tego typu. Wywodząca się z Holandii grupa energetyczna Eneco oraz japoński koncern Mitsubishi uruchomiły w Jardelund, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, bateryjny magazyn energii o mocy 48 MW i pojemności ok. 50 MWh.

REKLAMA

Początkowo ta instalacja ma świadczyć usługi w ramach rynku tzw. rezerwy pierwotnej, dbając o utrzymanie odpowiedniej częstotliwości sieci energetycznej, jednak z czasem będzie mogła gromadzić nadwyżki energii wiatrowej z pobliskich farm wiatrowych, a właściciele wiatraków ograniczą ryzyko wstrzymania generacji w sytuacji nadmiernej podaży energii w lokalnej sieci.

Rozwój przemysłowych magazynów energii w innych państwach UE uniemożliwia póki co brak regulacji i wdrożonych mechanizmów, które stworzyłyby miejsce dla takich urządzeń w obszarze regulacji częstotliwości sieci.

Z kolei w rozwoju domowych bateryjnych magazynów energii, w segmencie „behind-the-meter”, przodują w Europie Niemcy i Włochy, które zainstalowały w 2017 r. odpowiednio ok. 37 tys. i 8 tys. takich urządzeń.

O skali inwestycji w domowe magazyny energii w Niemczech decyduje federalny program dopłat do takich urządzeń. Obecnie dopłaty mogą pokrywać tam 16 proc. kosztów inwestycji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.