BYD buduje jedną z największych fabryk baterii

BYD buduje jedną z największych fabryk baterii
Fot. BYD
REKLAMA

BYD buduje jedną z największych fabryk baterii litowo-jonowych przeznaczonych do samochodów elektrycznych. W 2019 r. moce produkcyjne zakładu wyniosą 24 GWh rocznie. To ilość wystarczająca do zaopatrzenia 1,2 mln sztuk modelu Tang produkowanej przez BYD hybyrdy typu plug-in informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Spółka wspierana przez Warrena Buffeta zainwestowała w zakład równowartość 1,5 mld euro. Budowa nowej fabryki ma pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest niemal czterokrotne zwiększenie produkcji baterii BYD do 2020 r. Chiński koncern, w odróżnieniu od większość producentów samochodów elektrycznych, stawia na samodzielną produkcję baterii litowo-jonowych. Ponadto, zamierza sprzedawać je innym podmiotom.

Nowa fabryka obejmie milion metrów kwadratowych – to powierzchnia odpowiadająca 140 boiskom do piłki nożnej. Zakład zostanie w wysokim stopniu zautomatyzowany i wyposażony w ok. 100 robotów odpowiadających za produkcję i logistykę. Fabryka powstanie w Qinghai, w środkowych Chinach.

Na świecie powstają podobne, konkurencyjne inwestycje. Przykładowo, spółka Northvolt realizuje projekt budowy fabryki baterii litowo-jonowych w Szwecji. Roczne moce produkcyjne zakładu wyniosą 32 GWh. Z kolei Gigafactory Tesli ma docelowo osiągnąć wydajność na poziomie 35 GWh.

Firma Elona Muska planuje ponadto budowę kolejnego zakładu w Chinach. BYD nosi się natomiast z zamiarem budowy fabryki ogniw litowo-jonowych w Europie. Produkty koncernu będą przeznaczone zarówno do pojazdów elektrycznych, jak i domowych magazynów energii. Lokalizacja planowanego, europejskiego zakładu nie została jeszcze ustalona.

BYD będzie musiał zmierzyć się również z chińską konkurencją. Koncern CATL również jest w trakcie budowy fabryki o mocach produkcyjnych wynoszących 24 GWh. Zakład zostanie uruchomiony ok. 2020 r. W konsekwencji, łączne moce produkcyjne CATL wzrosną do 88 GWh. BYD w roku bieżącym zamierza osiągnąć wydajność na poziomie 28 kWh. Według planów, liczba ta wzrośnie do 48 GWh w 2019 r. oraz 60 GWh w roku 2020.

Jak donosi agencja Bloomberg, zamierzenia rządu w Pekinie obejmują konsolidację krajowego przemysłu motoryzacyjnego, której celem jest wykreowanie kilku światowych liderów w gronie producentów samochodów oraz dostawców podzespołów. Władze namawiają przedstawicieli branży do instalowania w pojazdach elektrycznych coraz wydajniejszych akumulatorów zapewniających większy zasięg na jednym ładowaniu.

BYD planuje rozpoczęcie produkcji bardziej zaawansowanych technologicznie baterii NMC 811 w przyszłym roku.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Cyt.: "...zamierzenia rządu w Pekinie obejmują konsolidację krajowego przemysłu motoryzacyjnego, której celem jest wykreowanie kilku światowych liderów w gronie producentów samochodów oraz dostawców podzespołów" - częściowa konsolidacja rynku nie jest zła, vide koreańskie czebole jak Hyundai czy Samsung. Problem tylko w tym, że politykierzy zawsze wsadzą du#ę swoją lub swoich pociotków do zarządów takich firm i partykularnymi interesami lub ignorancją misiewiczów będą rozsadzać takie firmy od środka. Jeśli któregoś dnia uda się rozwiązać tę kwestię to będzie to 'złoty środek' i dobry ruch dla kraju.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...