BYD buduje jedną z największych fabryk baterii

BYD buduje jedną z największych fabryk baterii
Fot. BYD
REKLAMA

BYD buduje jedną z największych fabryk baterii litowo-jonowych przeznaczonych do samochodów elektrycznych. W 2019 r. moce produkcyjne zakładu wyniosą 24 GWh rocznie. To ilość wystarczająca do zaopatrzenia 1,2 mln sztuk modelu Tang produkowanej przez BYD hybyrdy typu plug-in informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Spółka wspierana przez Warrena Buffeta zainwestowała w zakład równowartość 1,5 mld euro. Budowa nowej fabryki ma pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest niemal czterokrotne zwiększenie produkcji baterii BYD do 2020 r. Chiński koncern, w odróżnieniu od większość producentów samochodów elektrycznych, stawia na samodzielną produkcję baterii litowo-jonowych. Ponadto, zamierza sprzedawać je innym podmiotom.

Nowa fabryka obejmie milion metrów kwadratowych – to powierzchnia odpowiadająca 140 boiskom do piłki nożnej. Zakład zostanie w wysokim stopniu zautomatyzowany i wyposażony w ok. 100 robotów odpowiadających za produkcję i logistykę. Fabryka powstanie w Qinghai, w środkowych Chinach.

Na świecie powstają podobne, konkurencyjne inwestycje. Przykładowo, spółka Northvolt realizuje projekt budowy fabryki baterii litowo-jonowych w Szwecji. Roczne moce produkcyjne zakładu wyniosą 32 GWh. Z kolei Gigafactory Tesli ma docelowo osiągnąć wydajność na poziomie 35 GWh.

Firma Elona Muska planuje ponadto budowę kolejnego zakładu w Chinach. BYD nosi się natomiast z zamiarem budowy fabryki ogniw litowo-jonowych w Europie. Produkty koncernu będą przeznaczone zarówno do pojazdów elektrycznych, jak i domowych magazynów energii. Lokalizacja planowanego, europejskiego zakładu nie została jeszcze ustalona.

BYD będzie musiał zmierzyć się również z chińską konkurencją. Koncern CATL również jest w trakcie budowy fabryki o mocach produkcyjnych wynoszących 24 GWh. Zakład zostanie uruchomiony ok. 2020 r. W konsekwencji, łączne moce produkcyjne CATL wzrosną do 88 GWh. BYD w roku bieżącym zamierza osiągnąć wydajność na poziomie 28 kWh. Według planów, liczba ta wzrośnie do 48 GWh w 2019 r. oraz 60 GWh w roku 2020.

Jak donosi agencja Bloomberg, zamierzenia rządu w Pekinie obejmują konsolidację krajowego przemysłu motoryzacyjnego, której celem jest wykreowanie kilku światowych liderów w gronie producentów samochodów oraz dostawców podzespołów. Władze namawiają przedstawicieli branży do instalowania w pojazdach elektrycznych coraz wydajniejszych akumulatorów zapewniających większy zasięg na jednym ładowaniu.

BYD planuje rozpoczęcie produkcji bardziej zaawansowanych technologicznie baterii NMC 811 w przyszłym roku.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Cyt.: "...zamierzenia rządu w Pekinie obejmują konsolidację krajowego przemysłu motoryzacyjnego, której celem jest wykreowanie kilku światowych liderów w gronie producentów samochodów oraz dostawców podzespołów" - częściowa konsolidacja rynku nie jest zła, vide koreańskie czebole jak Hyundai czy Samsung. Problem tylko w tym, że politykierzy zawsze wsadzą du#ę swoją lub swoich pociotków do zarządów takich firm i partykularnymi interesami lub ignorancją misiewiczów będą rozsadzać takie firmy od środka. Jeśli któregoś dnia uda się rozwiązać tę kwestię to będzie to 'złoty środek' i dobry ruch dla kraju.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...