Innogy stawia magazyny energii z baterii samochodowych

Innogy stawia magazyny energii z baterii samochodowych
Fot. Belectric
REKLAMA

Należąca do niemieckiej grupy energetycznej firma Belectric zakończyła budowę przemysłowych magazynów energii, w których wykorzystano baterie „z drugiej ręki”, stosowane wcześniej w samochodach elektrycznych.

Belectric zbudował w Niemczech i Wielkiej Brytanii trzy bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 40 MW (nie podano pojemności), w których wykorzystano baterie litowo-jonowe wykorzystywane wcześniej w samochodach elektrycznych i które będą świadczyć usługi na rzecz operatorów systemu elektroenergetycznego.

Firmy pracujące nad zastosowaniem w stacjonarnych aplikacjach baterii z samochodów elektrycznych zapewniają, że po osiągnięciu określonego stopnia wyeksploatowania uniemożliwiającego dalsze zastosowanie w EV, takie baterie można jeszcze wykorzystywać w stacjonarnych magazynach energii, dając takim bateriom dodatkowe zastosowanie zanim zostaną poddane recyklingowi.

Magazyny energii zostały wykonane – jak informuje Belectric – na rzecz znanych klientów z branży energetycznej i motoryzacyjnej. Nie podano jednak ich nazw.

Wiadomo, że jeden z tych magazynów uruchomiono w Walii, a jego moc wynosi 22 MW. Taki magazyn energii przy swojej farmie wiatrowej uruchomił tam ostatnio szwedzki Vattenfall, zawierając z brytyjskim operatorem systemu przesyłowego National Grid 4-letnią umowę na świadczenie usług regulacji sieci w ramach mechanizmu tzw. Enhanced Frequency Response.

Drugi z magazynów energii postawiono w Niemczech na terenie fabryki aut – w tym hybrydowych i w pełni elektrycznych – produkowanych z wykorzystaniem tego samego rodzaju baterii, które wykorzystano w magazynie energii. Ta instalacja o mocy 14 MW ma również świadczyć usługi regulacyjne, wzmacniając lokalną sieć.

Trzeci z magazynów energii uruchomionych przez Belectric powstał także w Niemczech. Jego moc wynosi 7 MW, a cel tej inwestycji to zwiększenie zdolności operacyjnych elektrowni, na terenie której wykonano jego instalację.

Przejęty przez Innogy na początku 2017 roku Belectric to czołowy europejski deweloper odnawialnych źródeł energii i bateryjnych magazynów energii.

Do tej pory Belectric zrealizował bateryjne magazyny energii o mocy około 100 MW i  świadczy dla ich operatorów usługi serwisowania.

Niemiecka firma zbudowała również ponad 300 elektrowni fotowoltaicznych, których łączna moc przekracza 2 GWp.

– Wraz z przejęciem Belectric innogy jest teraz na idealnej pozycji, aby z sukcesami realizować projekty dużych farm fotowoltaicznych w Europie i innych regionach – komentował Peter Terium, ówczesny CEO niemieckiego koncernu.

Innogy nie podało kosztu przejęcia Belectric, informując jedynie o wartości kilkudziesięciu milionów euro.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...