Innogy stawia magazyny energii z baterii samochodowych

Innogy stawia magazyny energii z baterii samochodowych
Fot. Belectric
REKLAMA

Należąca do niemieckiej grupy energetycznej firma Belectric zakończyła budowę przemysłowych magazynów energii, w których wykorzystano baterie „z drugiej ręki”, stosowane wcześniej w samochodach elektrycznych.

Belectric zbudował w Niemczech i Wielkiej Brytanii trzy bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 40 MW (nie podano pojemności), w których wykorzystano baterie litowo-jonowe wykorzystywane wcześniej w samochodach elektrycznych i które będą świadczyć usługi na rzecz operatorów systemu elektroenergetycznego.

Firmy pracujące nad zastosowaniem w stacjonarnych aplikacjach baterii z samochodów elektrycznych zapewniają, że po osiągnięciu określonego stopnia wyeksploatowania uniemożliwiającego dalsze zastosowanie w EV, takie baterie można jeszcze wykorzystywać w stacjonarnych magazynach energii, dając takim bateriom dodatkowe zastosowanie zanim zostaną poddane recyklingowi.

Magazyny energii zostały wykonane – jak informuje Belectric – na rzecz znanych klientów z branży energetycznej i motoryzacyjnej. Nie podano jednak ich nazw.

Wiadomo, że jeden z tych magazynów uruchomiono w Walii, a jego moc wynosi 22 MW. Taki magazyn energii przy swojej farmie wiatrowej uruchomił tam ostatnio szwedzki Vattenfall, zawierając z brytyjskim operatorem systemu przesyłowego National Grid 4-letnią umowę na świadczenie usług regulacji sieci w ramach mechanizmu tzw. Enhanced Frequency Response.

Drugi z magazynów energii postawiono w Niemczech na terenie fabryki aut – w tym hybrydowych i w pełni elektrycznych – produkowanych z wykorzystaniem tego samego rodzaju baterii, które wykorzystano w magazynie energii. Ta instalacja o mocy 14 MW ma również świadczyć usługi regulacyjne, wzmacniając lokalną sieć.

Trzeci z magazynów energii uruchomionych przez Belectric powstał także w Niemczech. Jego moc wynosi 7 MW, a cel tej inwestycji to zwiększenie zdolności operacyjnych elektrowni, na terenie której wykonano jego instalację.

Przejęty przez Innogy na początku 2017 roku Belectric to czołowy europejski deweloper odnawialnych źródeł energii i bateryjnych magazynów energii.

Do tej pory Belectric zrealizował bateryjne magazyny energii o mocy około 100 MW i  świadczy dla ich operatorów usługi serwisowania.

Niemiecka firma zbudowała również ponad 300 elektrowni fotowoltaicznych, których łączna moc przekracza 2 GWp.

– Wraz z przejęciem Belectric innogy jest teraz na idealnej pozycji, aby z sukcesami realizować projekty dużych farm fotowoltaicznych w Europie i innych regionach – komentował Peter Terium, ówczesny CEO niemieckiego koncernu.

Innogy nie podało kosztu przejęcia Belectric, informując jedynie o wartości kilkudziesięciu milionów euro.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV gotowe do jesiennej aukcji-pakiet 24,3 MW

Sprzedam pakiet 26 projektów PV umieszczonych w 5 spółkach celowych o łącznej mocy 24,3 MW. Projekt czytaj dalej...

Sprzedam projekty PV do 1 MW do jesiennej aukcji

Sprzedam projekty PV o mocy do 1 MW gotowe do najbliższej aukcji. 10 projektów w spółkach celowych. czytaj dalej...

Grunt pod Fotowoltaikę - dzierżawa

Wydzierżawię grunt pod farmę fotowoltaiczną lub inne inwestycje. Podstawowe informacje dotyczące czytaj dalej...

Poszukujemy gruntów pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak MPZ czytaj dalej...