Magazyn energii stanie przy farmie wiatrowej Taurona

Magazyn energii stanie przy farmie wiatrowej Taurona
Fot. Tauron
REKLAMA

Budowa pilotażowego systemu magazynowania energii elektrycznej w powiązaniu z istniejącą infrastrukturą energetyczną to nowy projekt Taurona realizowany w województwie opolskim. Powstający magazyn energii ma w bardziej efektywny sposób gospodarować energią elektryczną oraz dystrybuować ją do użytkowników końcowych.

Tauron zapewnia, że magazynowanie energii ze względu na potencjał stabilizujący funkcjonowanie energetyki rozproszonej traktowane jest jako jeden z podstawowych kierunków rozwojowych w jego Strategicznej Agendzie Badawczej.

Podejmujemy szereg działań dotyczących rozwijania technologii magazynowania energii elektrycznej. Dzięki współpracy z amerykańskim Electric Power Research Institute uczestniczymy w globalnym programie badawczym dotyczącym magazynowania, współpracując równocześnie ze startupem, który przygotowuje obiecujące rozwiązania w tej dziedzinie. Technologie magazynowania znajdą się też w polu zainteresowania powołanego Funduszu CVC EEC Magenta – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. – Magazyn pilotażowy w Cieszanowicach to szansa na sprawdzenie w rzeczywistych warunkach wypracowanych dotychczas rozwiązań – dodaje.

System powstaje przy stacji energetycznej w miejscowości Cieszanowice w gminie Kamiennik w woj. opolskim. Tauron zapewnia, że z punktu widzenia realizacji celów projektu ta lokalizacja jest najkorzystniejsza, ponieważ stacja ta współpracuje z należącą do Grupy farmą wiatrową Lipniki o mocy ok. 30 MW, zlokalizowaną w odległości 7,5 km od projektowanego magazynu.

Moc czynna magazynu wyniesie co najmniej 2000 kW, a pojemność użyteczna co najmniej 500 kWh.

Tauron zapewnia, że realizacja projektu i jego wyniki mogą w przyszłości przynieść korzyści nie tylko na terenie dystrybucji Taurona, a doświadczenia zdobyte przy realizacji inwestycji w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu mają zostać wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie są zainstalowane odnawialne źródła energii.

Projekt docelowo ma potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne – podkreśla Robert Zasina, prezes zarządu Taurona Dystrybucja. – Z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego istotne jest również zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii. Zyskają na tych działaniach nasi klienci – dodaje.

Pozytywne efekty realizacji projektu mają bezpośrednio wpływać na odbiorców energii zasilanych z GPZ Cieszanowice. W dalszej perspektywie, po wdrożeniu podobnych rozwiązań w innych lokalizacjach, beneficjentami przedsięwzięcia mają być kolejni klienci przyłączeni do sieci Tauron Dystrybucja.

Do realizacji projektu Tauron pozyskał dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko 2014-2020". Planowany termin uruchomienia systemu magazynowania to koniec przyszłego roku. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ciekawski |
Klienci nie zyskają - informację są publicznie dostępnie i widać że ofertowały tylko 2 firmy - a z czym to się wiąże każdy powinien się domyślać... Po drugie, czego nie mówią w prasie, to oparcie się jedynie i bez alternatywy o ogniwa litowe - co w przypadku pracy, jak można wyczytać, polegającej jedynie na pobieraniu energii z farmy aby później oddać ją do sieci - nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego - równie dobrze mogłyby się spisywać klasyczne akumulatory, a z nimi mają przecież doświadczenie na licznych GPZ-ach. Prawdziwie innowacyjne to by było połączenie ogniw litowych i klasycznych w jednym zasobniku, a dodatkowo bardziej opłacalne.
Kuba |
Ten projekt nie ma nic wspólnego z farmą wiatrową. Bateria ma byc zlokalizowana 7,5 km od farmy. O jakiej tu wspólpracy mowa? Jezeli rzeczywiście bateria miałaby wspólpracowac z farmą to powinna być przyłączona do stacji abonenckiej tej farmy. Jezeli ma byc ładowana prądem z farmy, to w rzeczywistości uniknęłaby płacenia kosztów dystrybucyjnych. A tak, jak jest włączona do sieci poza stacją abonencką, operator powinien naliczyc opłate dystrybucyjną od energie pobieranej na ładowanie baterii. Nawet jeżeli będzie ładowana w okresie pozaszczytowym i kupować będzie energię z farmy po 70 zł, to operator doliczy jeszcze 3 stówki za dystrybucje i cena będzie droższa niż na rynku.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...