Największa sieć sprzedaży aut zaoferuje magazyny energii

Największa sieć sprzedaży aut zaoferuje magazyny energii
Fot. Porsche Holding Salzburg
REKLAMA

To pokazuje, jak zmienia się przemysł motoryzacyjny i jak wiele zaczyna mieć wspólnego z rozproszoną energetyką. Największy w Europie operator sieci salonów samochodowych będzie sprzedawać domowe magazyny energii i stacje ładowania aut na prąd.

Należący do grupy Volkswagena dealer aut Porsche Holding Salzburg będzie oferować w swoich salonach samochodowych urządzenia niemieckiego producenta Sonnen – domowe magazyny energii SonnenBatterie oraz montowane na ścianach ładowarki samochodów elektrycznych SonnenCharger. W tym celu Porsche Holding Salzburg utworzy nową markę Moon.

Zatrudniający około 30 tys. pracowników Porsche Holding Salzburg to największy europejski sprzedawca samochodów, posiadający salony w 27 krajach – poza Europą m.in. w Chinach, Singapurze, Malezji, Chile i Kolumbii. Od 2011 r. firma jest częścią grupy Volkswagen AG.

Sonnen zapewnia, że jego ładowarki samochodów elektrycznych umożliwiają maksymalne wykorzystanie energii produkowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej, a ponadto samochody elektryczne można włączyć, z pomocą jego urządzeń, do rozproszonej sieci magazynów energii, umożliwiając zarabianie na usługach regulacji sieci i gromadzenie nadwyżek energii odnawialnej.

Niemiecka firma to w tej chwili największy europejski producent małych, bateryjnych magazynów energii. Na największym europejskim rynku takich urządzeń, czyli w  Niemczech, jego udział w sprzedaży sięga 1/5. W ubiegłym roku Sonnen zwiększył swoje przychody o 65 proc. do poziomu 65 mln euro.

Sonnen zapewnia, że zastosowanie jego magazynów energii w połączeniu z domową instalacją fotowoltaiczną umożliwia zwiększenie poziomu samowystarczalności energetycznej do 75 proc. Oferowane przez nią magazyny energii bazujące na technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (Li-FePO4) posiadają gwarancję zachowania wysokiej efektywności do 10 tys. cykli ładowania.

Do tej pory niemiecka firma sprzedała około 30 tys. swoich urządzeń, których łączna moc sięga ok. 210 MW, a w ostatnim czasie wchodzi w obszar usług na rzecz operatorów sieci dystrybucyjnych. Bateryjne magazyny energii idealnie nadają się choćby do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości sieci, mogąc błyskawicznie reagować na jej wahania.

Ostatnio Niemcy pozyskali kolejnego inwestora. Fundusz paliwowego giganta Shell zainwestował w ich biznes 60 mln euro.  

Sonnen podało, że pieniądze otrzymane od inwestorów mają wystarczyć na pokrycie kosztów jego inwestycji przez kolejne 2 lata, realizowanych w obszarze wirtualnych elektrowni i świadczenia usług sieciowych.

Niemiecka firma zapowiada w tym kontekście także ekspansję na rynkach amerykańskim i australijskim.

Wcześniej w Sonnen inwestował m.in. chiński Envision, fundusz amerykańskiego koncernu General Electric czy Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...