Kolejny ogromny magazyn energii na Wyspach świadczy usługi EFR

Kolejny ogromny magazyn energii na Wyspach świadczy usługi EFR
Fot. EDF Energy
REKLAMA

W efekcie przeprowadzonej dwa lata temu aukcji na usługi w zakresie regulacji częstotliwości sieci operator brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid podpisał umowy na baterie o łącznej mocy 200 MW. Właśnie uruchomiono przedostatni z zakontraktowanych wówczas bateryjnych magazynów energii.

Aukcja przeprowadzona przez National Grid w połowie 2016 r. miała na celu włączenie do brytyjskiego systemu elektroenergetycznego bateryjnych magazynów energii o łącznej mocy 200 MW, które mają świadczyć usługi regulacji częstotliwości sieci w ramach tzw. Enhanced Frequency Response (EFR), odpowiadając na wahania częstotliwości w czasie poniżej sekundy.

Wcześniej uruchomiono zakontraktowane w tamtej aukcji magazyny energii, które zrealizowały na Wyspach m.in. niemiecki koncern energetyczny E.ON, deweloper VLC Energy, szwedzki Vattenfall czy włoski Enel.

Teraz dołączył do nich francuski koncern energetyczny EDF, uruchamiając w West Burton w hrabstwie North Yorkshire magazyn energii o mocy 49 MW – największy w ramach zakontraktowanych magazynów energii.

Włączając się do brytyjskiego rynku EFR, francuski koncern energetyczny zdobywa doświadczenie, które z pewnością przyda mu się w kontekście realizacji celu wyznaczonego w tym roku przez Francuzów, który zakłada budowę do 2035 roku magazynów energii o łącznej mocy 10 GW.

W latach 2021-35 EDF chce na ten cel wydać 8 mld euro i zapowiada, że jego celem jest pozycja europejskiego lidera w obszarze magazynowania energii.

Do uruchomienia na podstawie brytyjskiej aukcji na EFR z 2016 roku pozostaje jeszcze magazyn energii, który uruchomi brytyjski fundusz Foresight. Projekt Port of Tyne o docelowej mocy 35 MW Foresight przejął w ubiegłym roku od dewelopera Renewable Energy Systems (RES), który pozostanie głównym wykonawcą i serwisantem tej instalacji.

Na ten projekt Foresight posiada – oprócz 4-letniej umowy na świadczenie usług EFR – także zawarty na 12 lat kontrakt w ramach brytyjskiego rynku mocy.

W czerwcu ubiegłego roku Foresight informował, że uruchomienie tego magazynu energii powinno nastąpić na początku 2018 r.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...