Kolejny ogromny magazyn energii na Wyspach świadczy usługi EFR

Kolejny ogromny magazyn energii na Wyspach świadczy usługi EFR
Fot. EDF Energy
REKLAMA

W efekcie przeprowadzonej dwa lata temu aukcji na usługi w zakresie regulacji częstotliwości sieci operator brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid podpisał umowy na baterie o łącznej mocy 200 MW. Właśnie uruchomiono przedostatni z zakontraktowanych wówczas bateryjnych magazynów energii.

Aukcja przeprowadzona przez National Grid w połowie 2016 r. miała na celu włączenie do brytyjskiego systemu elektroenergetycznego bateryjnych magazynów energii o łącznej mocy 200 MW, które mają świadczyć usługi regulacji częstotliwości sieci w ramach tzw. Enhanced Frequency Response (EFR), odpowiadając na wahania częstotliwości w czasie poniżej sekundy.

Wcześniej uruchomiono zakontraktowane w tamtej aukcji magazyny energii, które zrealizowały na Wyspach m.in. niemiecki koncern energetyczny E.ON, deweloper VLC Energy, szwedzki Vattenfall czy włoski Enel.

Teraz dołączył do nich francuski koncern energetyczny EDF, uruchamiając w West Burton w hrabstwie North Yorkshire magazyn energii o mocy 49 MW – największy w ramach zakontraktowanych magazynów energii.

Włączając się do brytyjskiego rynku EFR, francuski koncern energetyczny zdobywa doświadczenie, które z pewnością przyda mu się w kontekście realizacji celu wyznaczonego w tym roku przez Francuzów, który zakłada budowę do 2035 roku magazynów energii o łącznej mocy 10 GW.

W latach 2021-35 EDF chce na ten cel wydać 8 mld euro i zapowiada, że jego celem jest pozycja europejskiego lidera w obszarze magazynowania energii.

Do uruchomienia na podstawie brytyjskiej aukcji na EFR z 2016 roku pozostaje jeszcze magazyn energii, który uruchomi brytyjski fundusz Foresight. Projekt Port of Tyne o docelowej mocy 35 MW Foresight przejął w ubiegłym roku od dewelopera Renewable Energy Systems (RES), który pozostanie głównym wykonawcą i serwisantem tej instalacji.

Na ten projekt Foresight posiada – oprócz 4-letniej umowy na świadczenie usług EFR – także zawarty na 12 lat kontrakt w ramach brytyjskiego rynku mocy.

W czerwcu ubiegłego roku Foresight informował, że uruchomienie tego magazynu energii powinno nastąpić na początku 2018 r.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...