Kolejny ogromny magazyn energii na Wyspach świadczy usługi EFR

Kolejny ogromny magazyn energii na Wyspach świadczy usługi EFR
Fot. EDF Energy
REKLAMA

W efekcie przeprowadzonej dwa lata temu aukcji na usługi w zakresie regulacji częstotliwości sieci operator brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid podpisał umowy na baterie o łącznej mocy 200 MW. Właśnie uruchomiono przedostatni z zakontraktowanych wówczas bateryjnych magazynów energii.

Aukcja przeprowadzona przez National Grid w połowie 2016 r. miała na celu włączenie do brytyjskiego systemu elektroenergetycznego bateryjnych magazynów energii o łącznej mocy 200 MW, które mają świadczyć usługi regulacji częstotliwości sieci w ramach tzw. Enhanced Frequency Response (EFR), odpowiadając na wahania częstotliwości w czasie poniżej sekundy.

Wcześniej uruchomiono zakontraktowane w tamtej aukcji magazyny energii, które zrealizowały na Wyspach m.in. niemiecki koncern energetyczny E.ON, deweloper VLC Energy, szwedzki Vattenfall czy włoski Enel.

Teraz dołączył do nich francuski koncern energetyczny EDF, uruchamiając w West Burton w hrabstwie North Yorkshire magazyn energii o mocy 49 MW – największy w ramach zakontraktowanych magazynów energii.

Włączając się do brytyjskiego rynku EFR, francuski koncern energetyczny zdobywa doświadczenie, które z pewnością przyda mu się w kontekście realizacji celu wyznaczonego w tym roku przez Francuzów, który zakłada budowę do 2035 roku magazynów energii o łącznej mocy 10 GW.

W latach 2021-35 EDF chce na ten cel wydać 8 mld euro i zapowiada, że jego celem jest pozycja europejskiego lidera w obszarze magazynowania energii.

Do uruchomienia na podstawie brytyjskiej aukcji na EFR z 2016 roku pozostaje jeszcze magazyn energii, który uruchomi brytyjski fundusz Foresight. Projekt Port of Tyne o docelowej mocy 35 MW Foresight przejął w ubiegłym roku od dewelopera Renewable Energy Systems (RES), który pozostanie głównym wykonawcą i serwisantem tej instalacji.

Na ten projekt Foresight posiada – oprócz 4-letniej umowy na świadczenie usług EFR – także zawarty na 12 lat kontrakt w ramach brytyjskiego rynku mocy.

W czerwcu ubiegłego roku Foresight informował, że uruchomienie tego magazynu energii powinno nastąpić na początku 2018 r.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...