Nowy Jork szykuje wielkie inwestycje w magazyny energii

Nowy Jork szykuje wielkie inwestycje w magazyny energii
Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork. Fot. Diana Robinson, flickr cc
REKLAMA

Władze amerykańskiego stanu przyjęły, że do końca przyszłej dekady zielona energia pokryje połowę stanowego miksu energetycznego. Aby było to możliwe, konieczne jest zwiększenie potencjału magazynowania energii. Nowy Jork właśnie przedstawił założenia strategii, która ma do tego doprowadzić.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo przedstawił założenia programu mającego wspierać inwestycje w technologię magazynów energii. Cel to budowa do 2025 r. potencjału magazynowania na poziomie 1,5 GW (nie podano planowanej pojemności).

W ramach „szybkiej ścieżki” władze amerykańskiego stanu chcą przyznać m.in. 350 mln dolarów na wdrożenie zaawansowanych systemów magazynowania.

W realizację planu ma się zaangażować stanowy bank The New York Green Bank, który ma wesprzeć inwestycje finansowaniem wartym 200 mln dolarów.

Budżet całego program, realizowanego w formie różnych zachęt i ulg inwestycyjnych, w całym cyklu funkcjonowania planowanych projektów ma sięgnąć 2 mld dolarów.

Administracja gubernatora Cuomo chce też zmodyfikować taryfy i zasady hurtowego rynku energii, aby lepiej uwzględniały nowy komponent stanowego rynku energetycznego, jakim mają być magazyny energii.

– Magazynowanie energii to nie tylko budowa potencjału produkcji energii odnawialnej, ale również liczne korzyści dla środowiska i gospodarki, a także zwiększenie niezawodności sieci elektroenergetycznej – komentują stanowe władze.

Wcześniej stanowe władze szacowały, że dzięki wsparciu inwestycji w magazyny energii w stanie Nowy Jork do roku 2025 powstanie 30 tys. etatów w firmach działających w obszarze tej technologii.

Na razie potencjał magazynów energii w stanie Nowy Jork wynosi kilkadziesiąt MW, natomiast w projektach na różnym etapie rozwoju ma być ponad 0,5 GW.

Wsparcie inwestycji w magazynowanie energii to element transformacji systemu energetycznego stanu Nowy Jork, której celem jest zwiększenie produkcji energii odnawialnej.  

W połowie 2016 roku nowojorski regulator stanowego rynku energetycznego zatwierdził cel zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym stanu Nowy Jork do 50 proc. do roku 2030 poprzez narzucenie obowiązku zakupu określonej ilości energii odnawialnej przez stanowe „utilities”. W ubiegłym roku ten cel wynosił 26,31 proc., a w roku 2021 obowiązek ma przekroczyć 30 proc.

Ten cel jest realizowany w ramach mechanizmu Clean Energy Standard, który zobowiązuje operatorów energetycznych do zakupu od producentów zielonej energii określonej ilości certyfikatów tzw. Renewable Energy Credits. Przychody ze sprzedaży certyfikatów mają finansować kolejne inwestycje w OZE.

Osiągnięciu celu OZE, który stan Nowy Jork wyznaczył na 2030 r., ma służyć – oprócz inwestycji w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na lądzie – także budowa morskich farm wiatrowych o mocy 2,4 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...