Nowe taryfy zwiększą opłacalność magazynów energii

Nowe taryfy zwiększą opłacalność magazynów energii
Fot. er Guiri, flickr cc
REKLAMA

Nowy model naliczania opłat za dystrybucję, który chcą wprowadzić Norwegowie, ma skłonić odbiorców do szukania oszczędności poprzez instalowanie własnych magazynów energii. Skorzystać ma cały system energetyczny, ponieważ magazynowanie ograniczy konieczność modernizowania sieci i zwiększania zdolności przesyłu energii.

Jak informuje Reuters, powołując się na norweskiego operatora rynku energetycznego NVE, w ramach nowych taryf zostaną zwiększone koszty odbiorców z większym niż standardowo poborem energii.

To może zachęcić ich do inwestowania w magazyny energii, aby w ten sposób konsumowaną nadwyżkę zaspokoić zgromadzoną przez siebie energią, unikając w ten sposób większej konsumpcji energii z sieci i związanych z tym wyższych kosztów.

Dodatkowo wykorzystanie takich urządzeń stanie się korzystne także dzięki możliwości zaoszczędzenia na ładowaniu samochodów elektrycznych, w których wykorzystaniu Norwegowie są globalnymi liderami.

Nowe taryfy wejdą w życie dopiero z początkiem 2021 r. i mają zastąpić dotychczasowy system, w który odbiorcy otrzymują większą moc przyłączeniową niż faktycznie wykorzystywana, a to generuje dodatkowe koszty związane z koniecznością utrzymania większych zdolności przesyłowych.

Przed wprowadzeniem nowych taryf norweskie władze chcą sfinalizować montaż u wszystkich odbiorców inteligentnych liczników, aby dać im pełniejszą informację o zużywanej energii i pobieranej mocy. Wymiana liczników ma się zakończyć z początkiem przyszłego roku.

Reuters zaznacza, że propozycje NVE nie wszędzie spotkały się z pozytywnym odbiorem ze względu na obawę o wzrost kosztów energii. Jednak norweski regulator zapewnia, że wprowadzenie nowej taryfy nie będzie oznaczać wyższych kosztów – ewentualny wzrost opłat za dystrybucję ma zostać zrównoważony niższymi kosztami energii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...