Tauron z dofinansowaniem na bateryjny magazyn energii

Tauron z dofinansowaniem na bateryjny magazyn energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ministerstwo Energii  podpisało kolejne umowy o dofinansowanie projektów złożonych w ramach poddziałania 1.1.2 „Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii z OZE” oraz 1.4.1 "Wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych o charakterze pilotażowym i demonstracyjnym" w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020. Jedna z tych umów dotyczy dofinansowania na projekt bateryjnego magazynu energii, który zrealizuje Tauron Dystrybucja.

Jak informuje Ministerstwo Energii, z dofinansowania z poddziałania 1.4.1 „Wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych o charakterze pilotażowym i demonstracyjnym” mogą skorzystać wnioskodawcy, których projekty dotyczą budowy i przebudowy systemów dystrybucyjnych niskiego i średniego napięcia związanych z wdrożeniem technologii inteligentnych sieci w celu m.in. ograniczenia strat sieciowych i zwiększenia możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii.

W ramach umowy podpisanej w ME spółka Tauron Dystrybucja otrzyma dofinansowanie w kwocie 9,41 mln zł na „Demonstracyjny projekt zastosowania stacjonarnego systemu magazynowania energii jako elementu stabilizacji pracy sieci oraz element SmartGrid”.

To przedsięwzięcie polega na zaprojektowaniu i budowie pilotażowego, stacjonarnego magazynu energii elektrycznej, który stanie na terenie GPZ Cieszanowice w gminie Kamiennik w województwie opolskim.

Z uwagi na lokalizację stacji, która znajduje się w gminie Kamiennik, możliwy będzie przesył energii, zmagazynowanej dzięki stworzonej w projekcie infrastruktury, do odbiorców z pobliskich gmin Kamiennik, Grodków, Otmuchów.

Z kolei ze wsparcia z poddziałania 1.1.2 „Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii z OZE” w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020 mogą skorzystać wnioskodawcy, których projekty dotyczą budowy oraz przebudowy sieci elektroenergetycznej o napięciu co najmniej 110 kV, służącej podłączeniu OZE, umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii z OZE do KSE oraz sieci dystrybucyjnej o napięciu 110 kV.

W ramach tego poddziałania PGE Dystrybucja S.A. otrzyma dofinansowanie w kwocie 17,53 mln zł na projekt „Przebudowa GPZ Budzyń”, którego celem jest modernizacja stacji transformatorowej 110/30/15 kV (GPZ)  w województwie lubelskim, w gminie Kraśnik, co umożliwi przyłączenie elektrowni wiatrowych.  

Natomiast w ramach innej umowy, PCC Rokita otrzyma dofinansowanie w kwocie 2,14 mln zł na projekt „Budowa inteligentnej stacji elektroenergetycznej 6/0,4 kV na terenie PCC Rokita S.A.”.

Ta inwestycja planowana na terenie na terenie należącym do PCC Rokita S.A. w Brzegu Dolnym i zakłada budowę inteligentnej stacji elektroenergetycznej 6/0,4kV wyposażonej w urządzenia zdalnego sterowania w oparciu o oprogramowanie SCADA, interaktywną elektroenergetyczną automatykę zabezpieczeniową, a także system DCS do nadzoru procesów produkcyjnych.

Inwestycja ma usprawnić wykorzystanie energii elektrycznej, zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii do jednostek PCC Rokita i ograniczyć straty w przesyle dzięki modernizacji stacji i wdrożeniu rozwiązań z zakresu smart grid.

Ministerstwo Energii informuje, że dotychczas podpisało w ramach poddziałania 1.1.2 umowy na dofinansowanie na łączną kwotę ponad 400 mln zł, a w ramach poddziałania 1.4.1 zostały podpisane umowy na 300 mln zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
@Czekam, aż ową dotację skomentuje przeciwnik dotowania fotowoltaiki zwykłemu Kowalskiemu, czy Ku.. Wasza PV. Wedug niego dotacje dla zwykłego człowieka są złe, bo by się ów za nadto wzbogacił. A milionowe dotacje dla wielkich koncernów są dobre?

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...