Enel zarobi na bilansowaniu sieci dzięki BESS

Enel zarobi na bilansowaniu sieci dzięki BESS
Fot. RES Group
REKLAMA

Włoski koncern energetyczny będący globalnym liderem w inwestycjach w odnawialne źródła energii uruchomił swój pierwszy przemysłowy, bateryjny magazyn energii, który będzie świadczyć usługi bilansowania na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

Pierwszy bataryjny magazyn energii (Battery Energy Storage System, BESS) w portfolio włoskiej grupy energetycznej znajduje się w Tyneside koło Newcastle. Jego moc wynosi 25 MW, a pojemność sięga 12,5 MWh.

Włosi przejęli ten projekt od dewelopera Element Power, a za wykonanie instalacji w formule EPC odpowiadała firma RES-Group. Ta sama firma będzie odpowiadać za serwisowanie magazynu w ramach 4-letniego kontraktu.

Wykonana w technologii litowo-jonowej instalacja będzie świadczyć usługi regulacyjne w ramach tzw. Enhanced Frequency Response (EFR) na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid.

To efekt aukcji na usługi EFR, którą brytyjskie władze przeprowadziły jeszcze w 2016 roku i w której ten projekt uzyskał najwyższy kontrakt ze wszystkich zaakceptowanych ofert. W tamtej aukcji zastosowano model pay-as-bid, czyli oferentom przyznano kontrakty uwzględniające ceny, które zgłosili w aukcji. W przypadku projektu przejętego przez Enel oferta miała wynieść 12 funtów/MWh.

Kontrakt z National Grid ma obowiązywać przez 4 lata, a następnie Enel będzie chciał zakontraktować usługi regulacji sieci w kolejnych aukcjach.

Włosi podają, że całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie 20 mln euro.

Pracą magazynu energii w Tyneside Enel będzie zarządzać bezpośrednio ze swojego centrum informatycznego, które znajduje się we Włoszech.

Enel rozwija więcej projektów dotyczących bateryjnego magazynowania energii – jak podkreśla włoska firma – na najbardziej obiecujących dla takiej technologii rynkach. Łączny potencjał realizowanych projektów BESS sięga 750 MW.

W trakcie budowy jest m.in. bateryjny magazyn o mocy 20 MW, który Enel uruchomi w hiszpańskim Litoral. Włoska grupa informuje też o zdobyciu kontraktów na świadczenie usług regulacyjnych przez bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 88 MW, które mają powstać w USA.

Enel to największy europejski koncern energetyczny, a także jeden z największych na świecie inwestorów w sektorze odnawialnych źródeł energii. Do tej pory Włosi zrealizowali instalacje OZE na łączną moc ok. 42 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...