Enel zarobi na bilansowaniu sieci dzięki BESS

Enel zarobi na bilansowaniu sieci dzięki BESS
Fot. RES Group
REKLAMA

Włoski koncern energetyczny będący globalnym liderem w inwestycjach w odnawialne źródła energii uruchomił swój pierwszy przemysłowy, bateryjny magazyn energii, który będzie świadczyć usługi bilansowania na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego.

Pierwszy bataryjny magazyn energii (Battery Energy Storage System, BESS) w portfolio włoskiej grupy energetycznej znajduje się w Tyneside koło Newcastle. Jego moc wynosi 25 MW, a pojemność sięga 12,5 MWh.

Włosi przejęli ten projekt od dewelopera Element Power, a za wykonanie instalacji w formule EPC odpowiadała firma RES-Group. Ta sama firma będzie odpowiadać za serwisowanie magazynu w ramach 4-letniego kontraktu.

Wykonana w technologii litowo-jonowej instalacja będzie świadczyć usługi regulacyjne w ramach tzw. Enhanced Frequency Response (EFR) na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid.

To efekt aukcji na usługi EFR, którą brytyjskie władze przeprowadziły jeszcze w 2016 roku i w której ten projekt uzyskał najwyższy kontrakt ze wszystkich zaakceptowanych ofert. W tamtej aukcji zastosowano model pay-as-bid, czyli oferentom przyznano kontrakty uwzględniające ceny, które zgłosili w aukcji. W przypadku projektu przejętego przez Enel oferta miała wynieść 12 funtów/MWh.

Kontrakt z National Grid ma obowiązywać przez 4 lata, a następnie Enel będzie chciał zakontraktować usługi regulacji sieci w kolejnych aukcjach.

Włosi podają, że całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie 20 mln euro.

Pracą magazynu energii w Tyneside Enel będzie zarządzać bezpośrednio ze swojego centrum informatycznego, które znajduje się we Włoszech.

Enel rozwija więcej projektów dotyczących bateryjnego magazynowania energii – jak podkreśla włoska firma – na najbardziej obiecujących dla takiej technologii rynkach. Łączny potencjał realizowanych projektów BESS sięga 750 MW.

W trakcie budowy jest m.in. bateryjny magazyn o mocy 20 MW, który Enel uruchomi w hiszpańskim Litoral. Włoska grupa informuje też o zdobyciu kontraktów na świadczenie usług regulacyjnych przez bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 88 MW, które mają powstać w USA.

Enel to największy europejski koncern energetyczny, a także jeden z największych na świecie inwestorów w sektorze odnawialnych źródeł energii. Do tej pory Włosi zrealizowali instalacje OZE na łączną moc ok. 42 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...