Nowy sposób na magazynowanie. To pierwsza taka instalacja

Nowy sposób na magazynowanie. To pierwsza taka instalacja
Fot. Highview Power
REKLAMA

W brytyjskim systemie elektroenergetycznym pojawia się coraz więcej bateryjnych magazynów energii, które mają stabilizować jego pracę i przyjmować nadwyżki energii ze źródeł odnawialnych. Jedna z brytyjskich firm szansy na rozwiązanie problemu gromadzenia nadwyżek zielonej energii upatruje jednak w innej technologii, która ze względu na możliwość gromadzenia energii na dłuższe okresy może być „brakującym ogniwem” nowego systemu energetycznego bazującego na OZE.

Bloomberg New Energy Finance szacuje, że wraz z rosnącą produkcją energii odnawialnej globalny rynek przemysłowego magazynowania energii urośnie do 2030 roku do 125 GW mocy i 305 GWh pojemności, przyciągając do tego czasu inwestycje warte 103 mld dolarów, a systemy energetyczne na całym świecie będą zgłaszać rosnące zapotrzebowanie zwłaszcza na technologie umożliwiające przechowanie nadwyżek energii z OZE na dłuższe okresy.

Odpowiedzią na zapotrzebowanie na technologie magazynowania ma być LAES (Liquid Air Energy Storage). Przekonana jest o tym przynajmniej brytyjska firma Highview Power, która dzisiaj uruchomiła pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w tej technologii, w której powietrze jest schładzane do temperatury -196 st. C i gromadzi się je w postaci skroplonej, a w razie potrzeby można je zamienić w gaz napędzający turbinę.

Highview Power zapewnia, że LAES to technologia tańsza niż bateryjne magazynowanie energii. Jej zaletą ma być ponadto żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat – w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga ok. 10 lat.

Gareth Brett, CEO brytyjskiej firmy, zapewnia, że LAES to obecnie jedyna technologia pozwalająca na przechowywanie energii na dłuższy okres, która jest dzisiaj dostępna po „akceptowalnej” cenie.

Ta technologia może dać setki megawatów w razie zapotrzebowania na energię w obszarach miejskich – od małych do dużych miast. Instalacje LAES mogą spokojnie gromadzić wystarczająco dużo energii produkowanej przez lokalną farmę wiatrową, aby zasilić miasto wielkości Bury (100 tys. gospodarstw domowych) – przez wiele dni, a nie tylko przez kilka godzin – zapewnia Highview Power.

Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh (uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh).

Magazyn energii będzie elementem wirtualnej elektrowni zarządzanej przez firmę KiWi Power, która działa jako agregator na brytyjskim rynku zarządzania popytem (Demand Side Response, DSR). – Mając na uwadze coraz większą ilość energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii, ta technologia pozwoli utrzymać przyszłą sieć energetyczną i zapewnić zasilanie – komentuje Yoav Zingher, CEO KiWi Power.

Dzięki magazynowi energii w Bury KiWi Power będzie mógł zarządzać energią w ilości odpowiadającej trzygodzinnemu zapotrzebowaniu około 5 tys. średniej wielkości brytyjskich gospodarstw domowych.

Highview Power zaznacza, że jej magazyn energii będzie również świadczyć usługi regulacyjne na rzecz sieci elektroenergetycznej, w tym dbając o jej odpowiednie zbilansowanie.

Firma nie podaje kosztu inwestycji. Wiadomo jednak, że brytyjski rząd dofinansował ją kwotą 8 mln funtów.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sic |
Nic nie ma o wydajność takiej baterii. Jeśli jest to powyżej, 65% to musi to być całkiem opłacalne. Chociaż bateryjne magazyny mają wydajność ponad 90%
Smog zabija |
Przy skraplaniu (sprężaniu) powstaje dużo ciepła. Jeżeli potrafią to ciepło wykorzystać do produkcji energii to sprawność całości może być wysoka.
SPS |
Dokładnie. Do pełnego obrazu brakuje co najmniej danych o całkowitej sprawności i cenie za MWh.
Mietek |
Ale to jest skraplanie nie sprężanie. Skraplanie odbywa się przez obniżenie temp do 196, więc nie ma ciepła. Chyba że najpierw się spręża a potem skrapla.
Smog zabija |
Tak, trzeba sprężać i chłodzić sprężony gaz. I tak w kółko aż gaz się skropli. Tak to wygląda technologicznie w uproszczeniu. Chodziło mi o pokazanie że trzeba wykorzystać wydzielone ciepło żeby było to sensowne.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...