Największy bateryjny magazyn energii w UE. Jakie spełni funkcje?

Największy bateryjny magazyn energii w UE. Jakie spełni funkcje?
Magazyn energii w Jardelund. Fot. Eneco
REKLAMA

Rosnący udział energii wiatrowej i słonecznej w europejskich sieciach stwarza zapotrzebowanie na urządzenia gromadzące nadmiar energii i stabilizujące pracę sieci elektroenergetycznej. Widać to zwłaszcza na północy Niemiec, gdzie znajduje się najwięcej w Europie elektrowni wiatrowych i to właśnie tam uruchomiono jak dotąd największy bateryjny magazyn energii, który ma wspomagać pracę lokalnego systemu energetycznego.

Wywodząca się z Holandii grupa energetyczna Eneco oraz japoński koncern Mitsubishi uruchomiły w ramach wspólnego projektu „EnspireME” bateryjny magazyn energii o mocy 48 MW i pojemności ok. 50 MWh.

Eneco zapewnia, że magazyn energii uruchomiony właśnie w Jardelund, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, to największa tego rodzaju instalacja w Europie.

Obiekt zajmuje powierzchnię 100x30 metrów i składa się z około 10 tys. zestawów baterii litowo-jonowych, które mają gromadzić energię w ilości wystarczającej do pokrycia dobowego zapotrzebowania dla ok. 5,3 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

Budowa magazynu energii w Jardelund trwała 8 miesięcy, a jego oficjalne uruchomienie nastąpiło w ostatnim dniu maja. Technologię dostarczyła firma NEC Energy Solutions.

Początkowo instalacja ma świadczyć usługi w ramach rynku tzw. rezerwy pierwotnej, dbając o utrzymanie odpowiedniej częstotliwości sieci energetycznej. Dotychczas takie usługi świadczyli operatorzy konwencjonalnych elektrowni, nad którymi w zakresie jakości i szybkości wykonywania usług regulacji częstotliwości baterie mają dużą przewagę.

Eneco i Mitsubishi mają ponadto w planie połączenie magazynu energii w Jardelund ze znajdującymi się w regionie farmami wiatrowymi. W ten sposób będzie mógł gromadzić nadwyżki energii wiatrowej, a właściciele wiatraków ograniczą ryzyko wstrzymania generacji w sytuacji nadmiernej podaży energii w lokalnej sieci.

W ramach projektu badawczego na miejscu sprawdzana będzie również możliwość świadczenia przez magazyn energii usług polegających na utrzymaniu w sieci odpowiedniego poziomu mocy biernej.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Miloszenko |
Korzyści są dwie: magazynowanie energii w celu odsprzedaży/zużycia kiedy nie ma produkcji oraz wspomniane minimalizowanie wstrzymywania wiatraków kiedy energii produkuje się za dużo.
Olo |
Pojemność tego magazynu energii jest śmiesznie mała w stosunku do potrzeb: zwykła ferma wiatrowa o mocy 100 MW napełni go w pół godziny przy silnym wietrze...

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...