W Nysie powstanie fabryka komponentów baterii. Praca dla 400 osób

W Nysie powstanie fabryka komponentów baterii. Praca dla 400 osób
Fot. Umicore
REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podało, że belgijska firma Umicore jest poważnie zainteresowana uruchomieniem w naszym kraju produkcji kluczowego składnika baterii litowo-jonowych. Belgijska firma już oficjalnie ogłosiła, że jej nowa fabryka powstanie w Nysie.

Fabryka w Nysie będzie pierwszym zakładem produkcyjnym tego typu w Europie. Instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach produkcyjnych. Wcześniej Umicore uruchomił podobne zakłady w Chinach i Korei Południowej. 

Pierwsza faza tej inwestycji została uwzględniona w programie o wartości 660 milionów euro ogłoszonym przez firmę na początku tego roku. Dostawy komponentów do baterii litowo-jonowych z nyskiej fabryki mają rozpocząć się pod koniec 2020 r.

Firma deklaruje, że dzięki inwestycji w fabryce w Nysie powstanie ok. 400 nowych miejsc pracy.

Jednocześnie Belgowie ogłosili inną inwestycję w nowe centrum badawczo-rozwojowe, które ma powstać w przyszłym roku w belgijskiej miejscowości Olen i w którym zatrudnienie znajdzie 20 naukowców.

Inwestycja Umicore byłaby szczególnie istotna, gdyż firma produkowałaby w Polsce najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty baterii do pojazdów elektrycznych, które pozwalają magazynować więcej energii i zwiększyć zasięg dla samochodu elektrycznego. Co więcej Umicore stawia całkowicie na zieloną energię, więc w jednym zagadnieniu łączymy dwa aspekty – nowoczesnej technologii i ochrony środowiska, co jest szczególnie ważne dla naszego rządu – komentuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Rozważając umieszczenie swojej fabryki w Nysie, Umicore ma ponadto zwracać uwagę na dobrą lokalizację w pobliżu europejskich klientów oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także – o czym zapewnia w komunikacie resort przedsiębiorczości – niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną. 

Belgijska firma zaopatruje wszystkie segmenty rynku, od elektroniki po baterie do samochodów, i jest liderem rynku w produkcji katod. Globalne zatrudnienie wynosi ok. 10 tys. pracowników, a roczne obroty sięgają ok. 11,1 miliarda euro. Umicore posiada 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie.

W 2017 r. ponad 85 proc. inwestycji w badania i rozwój Umicore miało dotyczyć badań nad elektromobilnością.

Jak zaznacza MPiT, w laboratoriach Umicore opracowano unikatowe rozwiązania inżynieryjne w produkcji elektrod, będących kluczowym komponentem baterii używanych w pojazdach elektrycznych, a dzięki zastosowanej technologii Umicore baterie mają gromadzić więcej energii, pozwalając na zwiększenie zasięgu samochodu elektrycznego.

Belgijska firma jest już obecna w Polsce, zajmując się w naszym kraju od 1996 r. produkcją blach cynkowo-tytanowych. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie nowego zakładu produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), w którym zatrudnia 80 osób.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...