W Nysie powstanie fabryka komponentów baterii. Praca dla 400 osób

W Nysie powstanie fabryka komponentów baterii. Praca dla 400 osób
Fot. Umicore
REKLAMA

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podało, że belgijska firma Umicore jest poważnie zainteresowana uruchomieniem w naszym kraju produkcji kluczowego składnika baterii litowo-jonowych. Belgijska firma już oficjalnie ogłosiła, że jej nowa fabryka powstanie w Nysie.

Fabryka w Nysie będzie pierwszym zakładem produkcyjnym tego typu w Europie. Instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach produkcyjnych. Wcześniej Umicore uruchomił podobne zakłady w Chinach i Korei Południowej. 

Pierwsza faza tej inwestycji została uwzględniona w programie o wartości 660 milionów euro ogłoszonym przez firmę na początku tego roku. Dostawy komponentów do baterii litowo-jonowych z nyskiej fabryki mają rozpocząć się pod koniec 2020 r.

Firma deklaruje, że dzięki inwestycji w fabryce w Nysie powstanie ok. 400 nowych miejsc pracy.

Jednocześnie Belgowie ogłosili inną inwestycję w nowe centrum badawczo-rozwojowe, które ma powstać w przyszłym roku w belgijskiej miejscowości Olen i w którym zatrudnienie znajdzie 20 naukowców.

Inwestycja Umicore byłaby szczególnie istotna, gdyż firma produkowałaby w Polsce najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty baterii do pojazdów elektrycznych, które pozwalają magazynować więcej energii i zwiększyć zasięg dla samochodu elektrycznego. Co więcej Umicore stawia całkowicie na zieloną energię, więc w jednym zagadnieniu łączymy dwa aspekty – nowoczesnej technologii i ochrony środowiska, co jest szczególnie ważne dla naszego rządu – komentuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Rozważając umieszczenie swojej fabryki w Nysie, Umicore ma ponadto zwracać uwagę na dobrą lokalizację w pobliżu europejskich klientów oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także – o czym zapewnia w komunikacie resort przedsiębiorczości – niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną. 

Belgijska firma zaopatruje wszystkie segmenty rynku, od elektroniki po baterie do samochodów, i jest liderem rynku w produkcji katod. Globalne zatrudnienie wynosi ok. 10 tys. pracowników, a roczne obroty sięgają ok. 11,1 miliarda euro. Umicore posiada 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie.

W 2017 r. ponad 85 proc. inwestycji w badania i rozwój Umicore miało dotyczyć badań nad elektromobilnością.

Jak zaznacza MPiT, w laboratoriach Umicore opracowano unikatowe rozwiązania inżynieryjne w produkcji elektrod, będących kluczowym komponentem baterii używanych w pojazdach elektrycznych, a dzięki zastosowanej technologii Umicore baterie mają gromadzić więcej energii, pozwalając na zwiększenie zasięgu samochodu elektrycznego.

Belgijska firma jest już obecna w Polsce, zajmując się w naszym kraju od 1996 r. produkcją blach cynkowo-tytanowych. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie nowego zakładu produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), w którym zatrudnia 80 osób.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty do 1 MW na terenie woj. podlaskiego, szczegóły telefonicznie czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW

Do sprzedania pracujące Vestas V80 100 m. wieża Termin demontażu początek września. manufakturae czytaj dalej...