Kolejna inwestycja w przemyśle bateryjnym na Dolnym Śląsku

Kolejna inwestycja w przemyśle bateryjnym na Dolnym Śląsku
Windell Oskay, flickr cc
REKLAMA

Chiński producent elementów baterii do aut elektrycznych Guotai-Huarong Poland buduje fabrykę w Godzikowicach na Dolnym Śląsku. Projekt, w którym inwestorowi asystuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, jest warty 45 mln dolarów.

Jeden z trzech największych na świecie dostawców elektrolitu do wkładów do baterii litowo-jonowych, chiński GTHR, do 2020 roku wybuduje w gminie Oława fabrykę dla swojego flagowego produktu.

Projekt fabryki w Godzikowicach chińskiego inwestora Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials (GTHR) jest elementem strategii wspierania rozwoju przemysłu elektromobilności w naszym kraju. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że takie inwestycje powstają w Polsce, która staje się jednym z najważniejszych uczestników w tej branży na świecie – mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH ds. inwestycji zagranicznych.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomagała inwestorowi m.in. w znalezieniu odpowiedniej działki, jak i pośredniczyła w kontakcie z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną, na terenie której powstanie fabryka.

To kolejna, na tak dużą skalę, inwestycja na Dolnym Śląsku związana z przemysłem bateryjnym.

Na ten rok przewidziano uruchomienie fabryki baterii litowo-jonowych, którą koło Wrocławia buduje koreański LG Chem. W kolejnym roku fabryka będzie produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o "wysokiej wydajności", które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu. Wartość tej inwestycji ma wynieść w sumie 1,3 mld euro, a pracę zyska 700 osób.

Pod koniec ubiegłego roku południowokoreańska firma LS Cable & System informowała, że wybuduje w położonym w woj. dolnośląskim Dzierżoniowie fabrykę podzespołów do baterii zasilających samochody elektryczne europejskich koncernów motoryzacyjnych.

Natomiast w marcu br. chiński producent komponentów baterii litowo-jonowych Capchem poinformował, że ma uruchomić produkcję we Wrocławiu. Chińczycy zainwestują we wrocławską fabrykę w sumie 360 mln juanów, czyli ok. 200 mln zł.

Capchem podaje, że we Wrocławiu chce wytwarzać docelowo 40 tys. ton elektrolitu do baterii litowo-jonowych, a także 5 tys. ton NMP oraz 5 tys. ton pasty przewodzącej.

Jako potencjalną destynację swojej inwestycji w produkcję komponentów baterii Polskę ma brać pod uwagę chiński Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) – czołowy producent baterii do samochodów elektrycznych. W grę wchodzić mają także lokalizacje w Niemczech lub na Węgrzech, gdzie swoją fabrykę baterii postawił już m.in. Samsung.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
"wyłącznie do samochodów elektrycznych o "wysokiej wydajności", które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu" - czytam tę papkę PRową już któryś raz i dziwię się, że ją tyle razy powtarzacie. Co to znaczy "samachody elektryczne o wysokiej wydajności" które pokonują ileś tam km? Czyż akumulatory nie montuje się w pakietach? Czy dany EV zaprojekowany na ileś tam pakietów nie może być sprzedany w wersji z mniejszą liczbą pakietów (patrz Tesla 60, 70, 100...)? Czy LG nie sprzeda swoich baterii do auta które w jakieś tam wersji z mniejszą liczbą pakietów przejedzie mniej niż 320km?
alladyn-solar-batt |
do SPS- to taka ,,zawoalowana'' reklama, która ma dać do zrozumienia, że chodzi o ogniwa najwyższej gęstości energii. nie używają jednak pojęcia ,,gęstość energii'' - bo wówczas motłoch nie rozumiejąc sięgnie do internetu i poczyta sobie co to ta ,,gęstość''. Tymczasem komunikacja społeczna jest tak sprofilowana - by motłoch pozostał ciemną masą więc nie używa się trafnego trudniejszego słownictwa

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...