Kolejna inwestycja w przemyśle bateryjnym na Dolnym Śląsku

Kolejna inwestycja w przemyśle bateryjnym na Dolnym Śląsku
Windell Oskay, flickr cc
REKLAMA

Chiński producent elementów baterii do aut elektrycznych Guotai-Huarong Poland buduje fabrykę w Godzikowicach na Dolnym Śląsku. Projekt, w którym inwestorowi asystuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, jest warty 45 mln dolarów.

Jeden z trzech największych na świecie dostawców elektrolitu do wkładów do baterii litowo-jonowych, chiński GTHR, do 2020 roku wybuduje w gminie Oława fabrykę dla swojego flagowego produktu.

Projekt fabryki w Godzikowicach chińskiego inwestora Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials (GTHR) jest elementem strategii wspierania rozwoju przemysłu elektromobilności w naszym kraju. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że takie inwestycje powstają w Polsce, która staje się jednym z najważniejszych uczestników w tej branży na świecie – mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH ds. inwestycji zagranicznych.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomagała inwestorowi m.in. w znalezieniu odpowiedniej działki, jak i pośredniczyła w kontakcie z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną, na terenie której powstanie fabryka.

To kolejna, na tak dużą skalę, inwestycja na Dolnym Śląsku związana z przemysłem bateryjnym.

Na ten rok przewidziano uruchomienie fabryki baterii litowo-jonowych, którą koło Wrocławia buduje koreański LG Chem. W kolejnym roku fabryka będzie produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o "wysokiej wydajności", które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu. Wartość tej inwestycji ma wynieść w sumie 1,3 mld euro, a pracę zyska 700 osób.

Pod koniec ubiegłego roku południowokoreańska firma LS Cable & System informowała, że wybuduje w położonym w woj. dolnośląskim Dzierżoniowie fabrykę podzespołów do baterii zasilających samochody elektryczne europejskich koncernów motoryzacyjnych.

Natomiast w marcu br. chiński producent komponentów baterii litowo-jonowych Capchem poinformował, że ma uruchomić produkcję we Wrocławiu. Chińczycy zainwestują we wrocławską fabrykę w sumie 360 mln juanów, czyli ok. 200 mln zł.

Capchem podaje, że we Wrocławiu chce wytwarzać docelowo 40 tys. ton elektrolitu do baterii litowo-jonowych, a także 5 tys. ton NMP oraz 5 tys. ton pasty przewodzącej.

Jako potencjalną destynację swojej inwestycji w produkcję komponentów baterii Polskę ma brać pod uwagę chiński Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) – czołowy producent baterii do samochodów elektrycznych. W grę wchodzić mają także lokalizacje w Niemczech lub na Węgrzech, gdzie swoją fabrykę baterii postawił już m.in. Samsung.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
"wyłącznie do samochodów elektrycznych o "wysokiej wydajności", które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu" - czytam tę papkę PRową już któryś raz i dziwię się, że ją tyle razy powtarzacie. Co to znaczy "samachody elektryczne o wysokiej wydajności" które pokonują ileś tam km? Czyż akumulatory nie montuje się w pakietach? Czy dany EV zaprojekowany na ileś tam pakietów nie może być sprzedany w wersji z mniejszą liczbą pakietów (patrz Tesla 60, 70, 100...)? Czy LG nie sprzeda swoich baterii do auta które w jakieś tam wersji z mniejszą liczbą pakietów przejedzie mniej niż 320km?
alladyn-solar-batt |
do SPS- to taka ,,zawoalowana'' reklama, która ma dać do zrozumienia, że chodzi o ogniwa najwyższej gęstości energii. nie używają jednak pojęcia ,,gęstość energii'' - bo wówczas motłoch nie rozumiejąc sięgnie do internetu i poczyta sobie co to ta ,,gęstość''. Tymczasem komunikacja społeczna jest tak sprofilowana - by motłoch pozostał ciemną masą więc nie używa się trafnego trudniejszego słownictwa

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...