Northvolt zyskał potężnego inwestora

Northvolt zyskał potężnego inwestora
Fot. Northvolt
REKLAMA

Utworzona w 2016 r. szwedzka firma, która szykuje się do uruchomienia największej w Europie fabryki baterii litowo-jonowych, pozyskała kolejnego znaczącego inwestora. Siemens zainwestuje w Northvolt początkowo 10 mln euro i udostępni niezbędne know-how w obszarze digitalizacji. Jednocześnie umowa zakłada, że Northvolt będzie dla Siemensa preferowanym dostawcą baterii.

Siemens dołącza do grona inwestorów w szwedzkiej firmie Northvolt, którą buduje Peter Carlson. Szwed zdobył potrzebne doświadczenie pracując wcześniej na stanowisku dyrektora w Tesli.

Siemens postrzega Northvolt jako referencyjny projekt w zakresie przyszłej produkcji baterii, która będzie polegać na integracji i digitalizacji całego łańcucha produkcji – od projektowania ogniw przez planowanie i produkcję, po świadczenie usług – czytamy w komunikacie niemieckiej firmy.

Niemiecki potentat, który w ubiegłym roku wypracował przychody rzędu 83 mld euro i zatrudnia na całym świecie 377 tys. pracowników, podkreśla jednocześnie w komunikacie, że Europie grozi w najbliższych latach deficyt baterii.

Europa przyspiesza zwrot w kierunku źródeł odnawialnych. Elektryfikacja i większe wykorzystanie baterii to podstawy tej transformacji. Umożliwiają przejście do zrównoważonego transportu jak również głęboką integrację OZE w miksie energetycznym – komentuje Siemens.

Wcześniej w tym roku w Northvolt zainwestował 10 mln euro należący do grupy Volkswagena producent pojazdów ciężarowych Scania, a w ubiegłym roku Szwedzi pozyskali fundusze m.in. od koncernu ABB, funduszu InnoEnergy, a także od największego na świecie producenta elektrowni wiatrowych – duńskiej firmy Vestas.

W ubiegłym miesiącu rozpoczęto budowę pierwszych obiektów, w których pracować będą eksperci z działu badań i rozwoju. Budowa tzw. Northvolt Labs w Västerås k. Sztokholmu ma się zakończyć w przyszłym roku, a celem tego projektu jest zoptymalizowanie technologii baterii, zanim ruszy ich seryjna produkcja.

Szwedzka firma, która zaangażowała się w forsowany przez Komisję Europejską projekt EU Battery Alliance, zapewnia, że to pierwszy krok w budowie europejskiego przemysłu bateryjnego.

Działania Northvolt zostały zresztą wsparte finansowo przez unijne instytucje. Europejski Bank Inwestycyjny przyznał pożyczkę na budowę Northvolt Labs w wysokości 52,5 mln euro. EBI deklaruje jednocześnie wsparcie finansowe podobnych przedsięwzięć w innych krajach UE.

Northvolt wspiera też szwedzki rząd, który w rozkręcenie Northvolt Labs zainwestował 146 mln szwedzkich koron, czyli ok. 61,5 mln zł.

W Northvolt Labs zostaną uruchomione pilotażowe linie produkcyjne z potencjałem wytwarzania baterii o pojemności do 125 MWh w skali roku, a zatrudnienie w Västerås ma znaleźć docelowo 300-400 inżynierów.

Fundusze potrzebne do uruchomienia Northvolt Labs – początkowo padła kwota 100 mln euro – Szwedzi zebrali w niecały rok. Uruchomienie pełnej produkcji, w skali, która umożliwi odpowiednią redukcję kosztów jednostkowych, będzie wymagać jednak dużo większych pieniędzy.

Budowa ogromnej fabryki, która ma powstać w innym szwedzkim mieście Skellefteå, ma kosztować 4 mld euro. Taka kwota ma pozwolić na uruchomieniem do roku 2023 produkcji baterii o łącznej pojemności zbliżonej do zdolności produkcyjnych tzw. Gigafactory, którą w Nevadzie uruchamia amerykańska Tesla.  

Początkowo Northvolt chce produkować w Skellefteå w skali roku baterie o pojemności 8 GWh, a w roku 2023 produkcja ma wzrosnąć do docelowego poziomu 32 GWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...