Shell inwestuje w producenta małych magazynów energii

Shell inwestuje w producenta małych magazynów energii
Fot. Sonnenbatterie
REKLAMA

To kolejna inwestycja potentata paliwowego w firmę związaną z energetyką odnawialną i sektorem cleantech. Fundusz inwestycyjny Shella zainwestuje w czołowego europejskiego producenta małych bateryjnych magazynów energii Sonnen, wydając na ten cel 60 mln euro.

Do tej pory niemiecka firma Sonnen sprzedała około 30 tys. swoich urządzeń, których łączna moc sięga ok. 210 MW, a w ostatnim czasie wchodzi w obszar usług na rzecz operatorów sieci dystrybucyjnych. Bateryjne magazyny energii idealnie nadają się choćby do utrzymywania odpowiedniej częstotliwości sieci, mogąc błyskawicznie reagować na jej wahania.

Sonnen to w tej chwili największy europejski producent małych, bateryjnych magazynów energii. Na największym europejskim rynku takich urządzeń, czyli w  Niemczech, jego udział w sprzedaży sięga 1/5.

Ostatnio firma konsultingowa EuPD Research wyliczyła, że Sonnen dostarczył co piąty magazyn energii sprzedany w 2017 r. w Niemczech, gdzie ubiegłoroczna sprzedaż takich urządzeń sięgnęła 37 tys. sztuk.

Przed Sonnen ostatnio otworzyła się też szansa na większą ekspansję na innym dużym europejskim rynku, dzięki nawiązaniu współpracy z francuskim koncernem energetycznym Engie. Więcej na ten temat w artykule: Engie zaoferuje PV i magazyny energii. Na jakich warunkach?

Wcześniej, w 2016 r., niemiecka firma pozyskała od inwestorów 76 mln dolarów. W gronie firm, które zainwestowały w Sonnen, są chiński Envision, fundusz amerykańskiego koncernu General Electric czy Inven Capital należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ.

Sonnen na razie nie planuje wejścia na giełdę, ale nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości.

W ubiegłym roku Niemcy zwiększyli swoje przychody o 65 proc. do poziomu 65 mln euro.

Sonnen podaje, że pieniądze otrzymane od Shella plus fundusze pozyskane w 2016 r. mają wystarczyć na pokrycie kosztów jego inwestycji przez kolejne 2 lata, realizowanych w obszarze wirtualnych elektrowni i świadczenia usług sieciowych.

Niemiecka firma zapowiada w tym kontekście także ekspansję na rynkach amerykańskim i australijskim.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Panele monokrystaliczne BYD 305Wp Tier -1

Witam, W ofercie mamy moduły monokrystaliczne marki BYD o mocy 305Wp. Podana cena jest dla zamówi czytaj dalej...