Przy granicy z Polską zamienią energię z OZE w wodór, a następnie w metan

Przy granicy z Polską zamienią energię z OZE w wodór, a następnie w metan
Instalacja power-to-gas w Falkenhagen. Fot. Uniper

W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu w Brandenburgii powstała instalacja wykorzystająca technologię tzw. power-to-gas, dzięki której zostanie sprawdzony kolejny, alternatywny sposób magazynowania energii elektrycznej z OZE, tym razem w postaci syntetycznego gazu naturalnego.

W ramach projektu Store&Go w niemieckiej gminie Falkenhagen, położonej niedaleko Frankfurtu nad Odrą, uruchomiono instalację, w której zielona energia elektryczna będzie zamieniana w wodór poddawany następnie procesowi metanizacji. W ten sposób sprawdzony ma zostać kolejny sposób wykorzystania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych.

Zastosowana w tym procesie elektroliza i dwutlenek węgla zamienią nadmiar energii elektrycznej w gaz metanowy, który może zostać następnie wprowadzony do sieci gazowej lub w razie zapotrzebowania wykorzystany powtórnie jako energia elektryczna w czasie ograniczonej pracy elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

REKLAMA

Nowa instalacja stanęła obok zbudowanej wcześniej, w której z nadwyżek energii elektrycznej jest wytwarzany jedynie wodór – określany w tym projekcie jako „WindGas” – który jest wprowadzany od razu do sieci gazowej. W tym przypadku istnieją jednak techniczne bariery umożliwiające wprowadzenie do sieci tylko ok. 5-10 proc. wodoru.

Ten problem ma rozwiązać dalsza zamiana wodoru w syntetyczny gaz naturalny, do czego zostanie wykorzystany dwutlenek węgla pochodzący z instalacji produkującej bioetanol.

Nowa instalacja ma produkować w ciągu godziny 57 m3 syntetycznego gazu naturalnego (SNG), co odpowiada produkcji około 600 kWh.

REKLAMA

Instalacja zbudowana przy udziale koncernu energetycznego Uniper, Thyssenkrupp i instytutu technologicznego w Karlsruhe będzie testowana przez 2 lata.

Bez wykorzystania długoterminowego magazynowania, rewolucja energetyczna upadnie. Wraz z uruchomieniem nowej instalacji do produkcji metanu, która jest rozwinięciem zastosowanej z powodzeniem instalacji power-to-gas, pokazujemy, że ta technologia może generować gaz z wykorzystaniem energii odnawialnej. To pozwala nam integrować źródła odnawialne w systemie energetycznym, znajdując dla nich nowe zastosowania. Teraz jest pora, aby politycy poprawili regulacje w ten sposób, aby instalacje typu power-to-gas mogły funkcjonować opłacalnie w skali komercyjnej – komentuje Eckhardt Rümmler z Uniper.

W projekt Store&Go mający pokazać możliwości wykorzystania i efektywność energetyczną procesów power-to-gas zaangażowanych jest 27 podmiotów z 6 krajów Unii Europejskiej.

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków unijnego programu Horyzont 2020, a także z grantu rządu Szwajcarii. Budżet programu sięga 28 mln euro, w tym dofinansowanie z UE wynosi 18 mln euro.
 

red. gramwzielone.pl