Przy granicy z Polską zamienią energię z OZE w wodór, a następnie w metan

Przy granicy z Polską zamienią energię z OZE w wodór, a następnie w metan
Instalacja power-to-gas w Falkenhagen. Fot. Uniper
REKLAMA

W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu w Brandenburgii powstała instalacja wykorzystająca technologię tzw. power-to-gas, dzięki której zostanie sprawdzony kolejny, alternatywny sposób magazynowania energii elektrycznej z OZE, tym razem w postaci syntetycznego gazu naturalnego.

W ramach projektu Store&Go w niemieckiej gminie Falkenhagen, położonej niedaleko Frankfurtu nad Odrą, uruchomiono instalację, w której zielona energia elektryczna będzie zamieniana w wodór poddawany następnie procesowi metanizacji. W ten sposób sprawdzony ma zostać kolejny sposób wykorzystania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych.

Zastosowana w tym procesie elektroliza i dwutlenek węgla zamienią nadmiar energii elektrycznej w gaz metanowy, który może zostać następnie wprowadzony do sieci gazowej lub w razie zapotrzebowania wykorzystany powtórnie jako energia elektryczna w czasie ograniczonej pracy elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Nowa instalacja stanęła obok zbudowanej wcześniej, w której z nadwyżek energii elektrycznej jest wytwarzany jedynie wodór – określany w tym projekcie jako „WindGas” – który jest wprowadzany od razu do sieci gazowej. W tym przypadku istnieją jednak techniczne bariery umożliwiające wprowadzenie do sieci tylko ok. 5-10 proc. wodoru.

Ten problem ma rozwiązać dalsza zamiana wodoru w syntetyczny gaz naturalny, do czego zostanie wykorzystany dwutlenek węgla pochodzący z instalacji produkującej bioetanol.

Nowa instalacja ma produkować w ciągu godziny 57 m3 syntetycznego gazu naturalnego (SNG), co odpowiada produkcji około 600 kWh.

Instalacja zbudowana przy udziale koncernu energetycznego Uniper, Thyssenkrupp i instytutu technologicznego w Karlsruhe będzie testowana przez 2 lata.

Bez wykorzystania długoterminowego magazynowania, rewolucja energetyczna upadnie. Wraz z uruchomieniem nowej instalacji do produkcji metanu, która jest rozwinięciem zastosowanej z powodzeniem instalacji power-to-gas, pokazujemy, że ta technologia może generować gaz z wykorzystaniem energii odnawialnej. To pozwala nam integrować źródła odnawialne w systemie energetycznym, znajdując dla nich nowe zastosowania. Teraz jest pora, aby politycy poprawili regulacje w ten sposób, aby instalacje typu power-to-gas mogły funkcjonować opłacalnie w skali komercyjnej – komentuje Eckhardt Rümmler z Uniper.

W projekt Store&Go mający pokazać możliwości wykorzystania i efektywność energetyczną procesów power-to-gas zaangażowanych jest 27 podmiotów z 6 krajów Unii Europejskiej.

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków unijnego programu Horyzont 2020, a także z grantu rządu Szwajcarii. Budżet programu sięga 28 mln euro, w tym dofinansowanie z UE wynosi 18 mln euro.
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
I to jest temat w którym nasze tuzy narodowe, Orleny, Lotosy, BE i paru innych powinni brylować bo teren jeszcze całkiem 'dziewiczy' i sporo do pokazania. Jeśli przy rozsądnych kosztach, sprawność (en. elektryczna -> gaz -> en. elektryczna) takich instalacji sięgnie ok. 60% to staną się atrakcyjną alternatywą do magazynowania energii.
MlaskaczWaflami |
Pomysł super, przechowywanie wodoru jest kłopotliwe, za to metan to betka. Dużo się dzieje w temacie magazynowania i dobrze, bo akumulatory litowe to ślepy zaułek.
AST |
Ta technologia ma zamienić energię elektryczną w gaz??? Na takim poziomie rozwoju umysłowego są ludzie u nas pisząc te brednie. Słyszy piszący te brednie że dzwonią ale nie wie w którym kościele. Takie głupoty pisze się na wiele tematów.
zniesmaczony |
Czyli czysta energia z OZE zamieniana jest na paliwo węglowodorowe, które będzie spalane, czyli będzie emitowało CO2 do atmosfery? Wydawało mi się, że celem produkcji energii elektrycznej z OZE jest ochrona atmosfery przed gazami cieplarnianymi, a tu taka niespodzianka. Wytwarzanie nadmiaru CO2 jest jednak nadal silnie zakorzenione w wielu umysłach i wraca jak bumerang niechciany.
wo |
Wystarczy spalać wodór z tlenem- powstanie para wodna

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...