Przy granicy z Polską zamienią energię z OZE w wodór, a następnie w metan

Przy granicy z Polską zamienią energię z OZE w wodór, a następnie w metan
Instalacja power-to-gas w Falkenhagen. Fot. Uniper
REKLAMA

W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu w Brandenburgii powstała instalacja wykorzystająca technologię tzw. power-to-gas, dzięki której zostanie sprawdzony kolejny, alternatywny sposób magazynowania energii elektrycznej z OZE, tym razem w postaci syntetycznego gazu naturalnego.

W ramach projektu Store&Go w niemieckiej gminie Falkenhagen, położonej niedaleko Frankfurtu nad Odrą, uruchomiono instalację, w której zielona energia elektryczna będzie zamieniana w wodór poddawany następnie procesowi metanizacji. W ten sposób sprawdzony ma zostać kolejny sposób wykorzystania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych.

Zastosowana w tym procesie elektroliza i dwutlenek węgla zamienią nadmiar energii elektrycznej w gaz metanowy, który może zostać następnie wprowadzony do sieci gazowej lub w razie zapotrzebowania wykorzystany powtórnie jako energia elektryczna w czasie ograniczonej pracy elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Nowa instalacja stanęła obok zbudowanej wcześniej, w której z nadwyżek energii elektrycznej jest wytwarzany jedynie wodór – określany w tym projekcie jako „WindGas” – który jest wprowadzany od razu do sieci gazowej. W tym przypadku istnieją jednak techniczne bariery umożliwiające wprowadzenie do sieci tylko ok. 5-10 proc. wodoru.

Ten problem ma rozwiązać dalsza zamiana wodoru w syntetyczny gaz naturalny, do czego zostanie wykorzystany dwutlenek węgla pochodzący z instalacji produkującej bioetanol.

Nowa instalacja ma produkować w ciągu godziny 57 m3 syntetycznego gazu naturalnego (SNG), co odpowiada produkcji około 600 kWh.

Instalacja zbudowana przy udziale koncernu energetycznego Uniper, Thyssenkrupp i instytutu technologicznego w Karlsruhe będzie testowana przez 2 lata.

Bez wykorzystania długoterminowego magazynowania, rewolucja energetyczna upadnie. Wraz z uruchomieniem nowej instalacji do produkcji metanu, która jest rozwinięciem zastosowanej z powodzeniem instalacji power-to-gas, pokazujemy, że ta technologia może generować gaz z wykorzystaniem energii odnawialnej. To pozwala nam integrować źródła odnawialne w systemie energetycznym, znajdując dla nich nowe zastosowania. Teraz jest pora, aby politycy poprawili regulacje w ten sposób, aby instalacje typu power-to-gas mogły funkcjonować opłacalnie w skali komercyjnej – komentuje Eckhardt Rümmler z Uniper.

W projekt Store&Go mający pokazać możliwości wykorzystania i efektywność energetyczną procesów power-to-gas zaangażowanych jest 27 podmiotów z 6 krajów Unii Europejskiej.

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków unijnego programu Horyzont 2020, a także z grantu rządu Szwajcarii. Budżet programu sięga 28 mln euro, w tym dofinansowanie z UE wynosi 18 mln euro.
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
I to jest temat w którym nasze tuzy narodowe, Orleny, Lotosy, BE i paru innych powinni brylować bo teren jeszcze całkiem 'dziewiczy' i sporo do pokazania. Jeśli przy rozsądnych kosztach, sprawność (en. elektryczna -> gaz -> en. elektryczna) takich instalacji sięgnie ok. 60% to staną się atrakcyjną alternatywą do magazynowania energii.
MlaskaczWaflami |
Pomysł super, przechowywanie wodoru jest kłopotliwe, za to metan to betka. Dużo się dzieje w temacie magazynowania i dobrze, bo akumulatory litowe to ślepy zaułek.
AST |
Ta technologia ma zamienić energię elektryczną w gaz??? Na takim poziomie rozwoju umysłowego są ludzie u nas pisząc te brednie. Słyszy piszący te brednie że dzwonią ale nie wie w którym kościele. Takie głupoty pisze się na wiele tematów.
zniesmaczony |
Czyli czysta energia z OZE zamieniana jest na paliwo węglowodorowe, które będzie spalane, czyli będzie emitowało CO2 do atmosfery? Wydawało mi się, że celem produkcji energii elektrycznej z OZE jest ochrona atmosfery przed gazami cieplarnianymi, a tu taka niespodzianka. Wytwarzanie nadmiaru CO2 jest jednak nadal silnie zakorzenione w wielu umysłach i wraca jak bumerang niechciany.
wo |
Wystarczy spalać wodór z tlenem- powstanie para wodna

Giełda OZE

Panele Longi Mono Full PERC 300W 0,28 eur/w /

Panele Longi Mono Full PERC 300W 362 zł netto szt dostawa listopad czytaj dalej...

Kupie projekty PV z kwalifikacją do aukcji

Jesteśmy zainteresowani zakupem do 15 projektów PV do listopadowej aukcji. Zapraszam do przesłania czytaj dalej...

fotowoltaika

FOTOWOLTAIKA - poszukuję wspólnika inwestora w celu realizacji projektu PV o mocy 986 kW z pozwoleni czytaj dalej...

KUPIĘ PROJEKTY PV. SZYBKA TRANSAKCJA.

WITAM, KUPIĘ PROJEKTY PV Z PREKWALIFIKACJĄ. SZYBKA TRANSAKCJA JESZCZE PRZED LISPTOPADOWĄ AUKCJĄ. TE czytaj dalej...