LG Chem wyprodukuje ogniwa dla gliwickiej fabryki BMZ

LG Chem wyprodukuje ogniwa dla gliwickiej fabryki BMZ
Fot. BMZ Poland
REKLAMA

Produkujący baterie również w Polsce BMZ podpisał umowę na dostawę ogniw litowo-jonowych od LG Chem. Koreańczycy są jednym z liderów globalnego rynku baterii litowo-jonowych, a wkrótce będą je produkować także w naszym kraju.

BMZ podpisał z LG Chem wieloletnią umowę, wycenioną na kilkaset milionów dolarów, na podstawie której otrzyma od koreańskiej firmy do roku 2022 kilkaset milionów ogniw litowo-jonowych.

Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Agata Kędzierska z BMZ Poland, ogniwa cylindryczne zostaną wyprodukowane przez LG Chem w azjatyckich fabrykach i trafią m.in. do polskiego zakładu BMZ w Gliwicach, gdzie będą składane z nich baterie.

Obecnie LG Chem prowadzi rekrutację pracowników do swojej polskiej fabryki, w której chce zatrudnić nawet kilka tysięcy osób. W fabryce zlokalizowanej pod Wrocławiem Koreańczycy będą produkować jednak ogniwa pryzmatyczne, przeznaczone dla przemysłu motoryzacyjnego.

Polski rząd wsparł tą inwestycję, zakwalifikowaną jako kluczowa dla polskiej gospodarki, grantem w wysokości 242,6 mln zł. To najwyższa tego rodzaju dotacja dla inwestycji w Polsce od 2007 r.

LG Chem zapowiada, że w pierwszym etapie wyda na budowę fabryki 1,3 mld zl, tworząc niemal 730 etatów, a w drugim etapie zainwestuje 4,5 mld zł, zwiększając zatrudnienie o 1,66 tys. miejsc pracy.

Fabryka w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia ma rozpocząć produkcję w  tym roku i – jak podaje LG Chem – w kolejnym roku będzie produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o "wysokiej wydajności”, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu.

Podwrocławska fabryka będzie czwartym w koreańskim koncernie zakładem, w którym powstają baterie do samochodów elektrycznych. Pozostałe mieszczą się w Ochang w Korei Południowej, Holland w Stanach Zjednoczonych oraz w Nanjing w Chinach.

LG Chem produkuje baterie do samochodów elektrycznych od roku 2009, dostarczając je m.in. dla takich marek jak Renault-Nissan, Audi, BMW, Daimler, Jaguar Land Rover, Porsche i Volkswagen.

Koreańczycy oferują też złożone z baterii litowo-jonowych magazyny energii, w tym mające zastosowanie w energetyce prosumenckiej w celu zwiększenia własnej konsumpcji energii produkowanej np. z dachowych instalacji fotowoltaicznych.

BMZ produkuje ogniwa, baterie litowo-jonowe i całe systemy magazynowania energii w kilku fabrykach na świecie, w tym w Gliwicach, gdzie zatrudnia około 800 pracowników.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Spis powszechny |
Prywatny biznes dostaje granten w wysokości 242,6 mln zł.
Spis powszechny |
Prywatny biznes dostaje grant w wysokości 242,6 mln zł.
SPS |
@Spis powszechny: no dostaje i co z tego?

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...