LG Chem wyprodukuje ogniwa dla gliwickiej fabryki BMZ

LG Chem wyprodukuje ogniwa dla gliwickiej fabryki BMZ
Fot. BMZ Poland
REKLAMA

Produkujący baterie również w Polsce BMZ podpisał umowę na dostawę ogniw litowo-jonowych od LG Chem. Koreańczycy są jednym z liderów globalnego rynku baterii litowo-jonowych, a wkrótce będą je produkować także w naszym kraju.

BMZ podpisał z LG Chem wieloletnią umowę, wycenioną na kilkaset milionów dolarów, na podstawie której otrzyma od koreańskiej firmy do roku 2022 kilkaset milionów ogniw litowo-jonowych.

Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Agata Kędzierska z BMZ Poland, ogniwa cylindryczne zostaną wyprodukowane przez LG Chem w azjatyckich fabrykach i trafią m.in. do polskiego zakładu BMZ w Gliwicach, gdzie będą składane z nich baterie.

Obecnie LG Chem prowadzi rekrutację pracowników do swojej polskiej fabryki, w której chce zatrudnić nawet kilka tysięcy osób. W fabryce zlokalizowanej pod Wrocławiem Koreańczycy będą produkować jednak ogniwa pryzmatyczne, przeznaczone dla przemysłu motoryzacyjnego.

Polski rząd wsparł tą inwestycję, zakwalifikowaną jako kluczowa dla polskiej gospodarki, grantem w wysokości 242,6 mln zł. To najwyższa tego rodzaju dotacja dla inwestycji w Polsce od 2007 r.

LG Chem zapowiada, że w pierwszym etapie wyda na budowę fabryki 1,3 mld zl, tworząc niemal 730 etatów, a w drugim etapie zainwestuje 4,5 mld zł, zwiększając zatrudnienie o 1,66 tys. miejsc pracy.

Fabryka w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia ma rozpocząć produkcję w  tym roku i – jak podaje LG Chem – w kolejnym roku będzie produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o "wysokiej wydajności”, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu.

Podwrocławska fabryka będzie czwartym w koreańskim koncernie zakładem, w którym powstają baterie do samochodów elektrycznych. Pozostałe mieszczą się w Ochang w Korei Południowej, Holland w Stanach Zjednoczonych oraz w Nanjing w Chinach.

LG Chem produkuje baterie do samochodów elektrycznych od roku 2009, dostarczając je m.in. dla takich marek jak Renault-Nissan, Audi, BMW, Daimler, Jaguar Land Rover, Porsche i Volkswagen.

Koreańczycy oferują też złożone z baterii litowo-jonowych magazyny energii, w tym mające zastosowanie w energetyce prosumenckiej w celu zwiększenia własnej konsumpcji energii produkowanej np. z dachowych instalacji fotowoltaicznych.

BMZ produkuje ogniwa, baterie litowo-jonowe i całe systemy magazynowania energii w kilku fabrykach na świecie, w tym w Gliwicach, gdzie zatrudnia około 800 pracowników.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Spis powszechny |
Prywatny biznes dostaje granten w wysokości 242,6 mln zł.
Spis powszechny |
Prywatny biznes dostaje grant w wysokości 242,6 mln zł.
SPS |
@Spis powszechny: no dostaje i co z tego?

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...