Ta technologia tnie koszty chłodzenia. Zainwestował w nią Shell

Ta technologia tnie koszty chłodzenia. Zainwestował w nią Shell
Fot. Axiom Energy
REKLAMA

Amerykańska firma Axiom Energy pracująca nad innowacyjną technologią termalnego magazynowania energii w „lodowych” bateriach przeprowadziła pierwszą rundę finansowania, w której pozyskała fundusze m.in. od funduszu inwestycyjnego należącego do potentata paliwowego Shell.

Axiom Energy to jedna z firm, które dostrzegły, jaki potencjał ograniczania kosztów energii elektrycznej mają firmy zużywające jej duże ilości w związku potrzebą chłodzenia oferowanych produktów.

Opracowany przez Axiom Energy inteligentny system zarządzania poborem i magazynowaniem energii, bazujący na „lodowych” bateriach, ma umożliwić operatorom obiektów, którzy ponoszą wysokie koszty energii w związku z procesami chłodzenia, obcięcie tych kosztów dzięki możliwości przesunięcia poboru energii z pory szczytowego zapotrzebowania na okresy charakteryzujące się niższymi cenami energii.

To rozwiązanie jest dopasowane zwłaszcza do rynku amerykańskiego, na którym w taryfach za energię przedsiębiorstw uwzględniane są koszty obliczane na podstawie średniego zużycia energii właśnie w okresach szczytowego zapotrzebowania. Takie koszty mogą stanowić nawet połowę wydatków na energię elektryczną ponoszonych przez firmy w USA.

Systemy chłodzenia, które odpowiadają za ponad 9 proc. kosztów związanych z konsumpcją energii w sektorze handlu artykułami spożywczymi, muszą operować przez 24 godziny, aby utrzymać temperaturę żywności. Tymczasem ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej zmienne, co stawia operatorów nieelastycznych systemów chłodzenia w trudnej sytuacji – dodaje CEO amerykańskiej firmy Amrit Robbins.

– Zakłady energetyczne zarządzają zmienną produkcją energii odnawialnej i rosnącym obciążeniem w związku z ładowaniem samochodów elektrycznych poprzez sygnały cenowe oferowane odbiorcom, a sklepy z żywnością obecnie nie są w stanie reagować na te sygnały – komentuje prezes Axiom Energy.

Na wdrożeniu technologii, jak oferowana przez Axiom Energy, może skorzystać zresztą cały system energetyczny i odbiorcy energii, dzięki ograniczeniu kosztów związanych z uruchamianiem dodatkowej generacji w szczytach zapotrzebowania.

Ponadto koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w chłodnictwie można dodatkowo zmniejszyć, łącząc technologie magazynowania Axiom Energy z własną generacją energii np. za pomocą instalacji fotowoltaicznych.  

System opracowany przez Axiom Energy testuje już zresztą Walmart, który w celu ograniczenia kosztów energii w swoich supermarketach inwestuje również we własne źródła OZE.

Rozwiązanie amerykańskiej firmy ma być oferowane na zasadzie usługi, w modelu, w którym firma, które je zastosuje, nie ponosi żadnych początkowych kosztów. O ile wydaje się to bardzo atrakcyjne dla klientów Axiom, o tyle generuje większe zapotrzebowanie na fundusze, które napędzą biznes amerykańskiej firmy.

Amerykański start-up przeprowadził właśnie pierwszą rundę finansowania, w której pozyskał na rozwój 7,6 mln dolarów, zwiększając sumę pozyskanych funduszy do 12,5 mln dolarów.

Środki na rozwój innowacyjnej technologii magazynowania energii dedykowanej firmom, które ponoszą wysokie koszty energii elektrycznej w celu chłodzenia pomieszczeń i produktów, przeznaczyły – oprócz należącego do Shella funduszu Shell Ventures, także GXP Investments, WorldQuant Ventures, SV Tech Ventures oraz Meson Capital, a wcześniej w Axiom Energy zainwestowali m.in. jeden z twórców Tesli JB Straubel czy fundusz Stanford-Start-X.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...