Ta technologia tnie koszty chłodzenia. Zainwestował w nią Shell

Ta technologia tnie koszty chłodzenia. Zainwestował w nią Shell
Fot. Axiom Energy
REKLAMA

Amerykańska firma Axiom Energy pracująca nad innowacyjną technologią termalnego magazynowania energii w „lodowych” bateriach przeprowadziła pierwszą rundę finansowania, w której pozyskała fundusze m.in. od funduszu inwestycyjnego należącego do potentata paliwowego Shell.

Axiom Energy to jedna z firm, które dostrzegły, jaki potencjał ograniczania kosztów energii elektrycznej mają firmy zużywające jej duże ilości w związku potrzebą chłodzenia oferowanych produktów.

Opracowany przez Axiom Energy inteligentny system zarządzania poborem i magazynowaniem energii, bazujący na „lodowych” bateriach, ma umożliwić operatorom obiektów, którzy ponoszą wysokie koszty energii w związku z procesami chłodzenia, obcięcie tych kosztów dzięki możliwości przesunięcia poboru energii z pory szczytowego zapotrzebowania na okresy charakteryzujące się niższymi cenami energii.

To rozwiązanie jest dopasowane zwłaszcza do rynku amerykańskiego, na którym w taryfach za energię przedsiębiorstw uwzględniane są koszty obliczane na podstawie średniego zużycia energii właśnie w okresach szczytowego zapotrzebowania. Takie koszty mogą stanowić nawet połowę wydatków na energię elektryczną ponoszonych przez firmy w USA.

Systemy chłodzenia, które odpowiadają za ponad 9 proc. kosztów związanych z konsumpcją energii w sektorze handlu artykułami spożywczymi, muszą operować przez 24 godziny, aby utrzymać temperaturę żywności. Tymczasem ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej zmienne, co stawia operatorów nieelastycznych systemów chłodzenia w trudnej sytuacji – dodaje CEO amerykańskiej firmy Amrit Robbins.

– Zakłady energetyczne zarządzają zmienną produkcją energii odnawialnej i rosnącym obciążeniem w związku z ładowaniem samochodów elektrycznych poprzez sygnały cenowe oferowane odbiorcom, a sklepy z żywnością obecnie nie są w stanie reagować na te sygnały – komentuje prezes Axiom Energy.

Na wdrożeniu technologii, jak oferowana przez Axiom Energy, może skorzystać zresztą cały system energetyczny i odbiorcy energii, dzięki ograniczeniu kosztów związanych z uruchamianiem dodatkowej generacji w szczytach zapotrzebowania.

Ponadto koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w chłodnictwie można dodatkowo zmniejszyć, łącząc technologie magazynowania Axiom Energy z własną generacją energii np. za pomocą instalacji fotowoltaicznych.  

System opracowany przez Axiom Energy testuje już zresztą Walmart, który w celu ograniczenia kosztów energii w swoich supermarketach inwestuje również we własne źródła OZE.

Rozwiązanie amerykańskiej firmy ma być oferowane na zasadzie usługi, w modelu, w którym firma, które je zastosuje, nie ponosi żadnych początkowych kosztów. O ile wydaje się to bardzo atrakcyjne dla klientów Axiom, o tyle generuje większe zapotrzebowanie na fundusze, które napędzą biznes amerykańskiej firmy.

Amerykański start-up przeprowadził właśnie pierwszą rundę finansowania, w której pozyskał na rozwój 7,6 mln dolarów, zwiększając sumę pozyskanych funduszy do 12,5 mln dolarów.

Środki na rozwój innowacyjnej technologii magazynowania energii dedykowanej firmom, które ponoszą wysokie koszty energii elektrycznej w celu chłodzenia pomieszczeń i produktów, przeznaczyły – oprócz należącego do Shella funduszu Shell Ventures, także GXP Investments, WorldQuant Ventures, SV Tech Ventures oraz Meson Capital, a wcześniej w Axiom Energy zainwestowali m.in. jeden z twórców Tesli JB Straubel czy fundusz Stanford-Start-X.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...