Orsted chce zarabiać na magazynach energii

Orsted chce zarabiać na magazynach energii
Fot. NES Energy Solutions
REKLAMA

Duński koncern energetyczny Orsted postawi w Wielkiej Brytanii swój pierwszy przemysłowy magazyn energii, którego zadaniem będzie oferowanie usług regulacyjnych na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid.

Jak podał Orsted, przejęty projekt o nazwie Carnegie Road zakłada budowę koło Liverpoolu magazynu energii o mocy 20 MW (nie podano pojemności), który będzie dostarczać na zamówienie National Grid usługi stabilizowania sieci w okresach wahań popytu i podaży energii.

Projekt Carnegie Road posiada już niezbędne pozwolenia. Budowa ma ruszyć w przyszłym miesiącu, a uruchomienie instalacji ma nastąpić jeszcze w tym roku. Dostawą technologii zajmie się firma NEC Energy Solutions.

Duńczycy zapewniają, że zapotrzebowanie na usługi regulacji częstotliwości sieci, do których idealnie nadają się bateryjne magazyny energii, będzie rosło w brytyjskim systemie energetycznym wraz z wygaszaniem generacji z konwencjonalnych elektrowni i zastępowaniem ich odnawialnymi źródłami energii.

To nie pierwszy projekt związany z bateryjnym magazynowaniem energii, w który zaangażował się Orsted.

W ubiegłym roku duński potentant podjął decyzję o budowie magazynu energii wspomagającego funkcjonowanie jego morskiej farmy wiatrowej Burbo Bank, która powstała na Morzu Irlandzkim i której moc sięga 258 MW. Zadaniem tego urządzenia będzie reagowanie na zmiany częstotliwości w ramach usługi frequency reponse i utrzymywanie odpowiedniej częstotliwości napięcia na poziomie zbliżonym do 50 Hz.

Z kolei w lutym br. Orsted poinformował o planach budowy bateryjnego magazynu energii o mocy 1 MW w ramach pilotażowego projektu na Tajwanie.

Ponadto duński koncern zapowiada uruchomienie większego magazynu energii o mocy 55 MW, który ma powstać w amerykańskim stanie Massachusetts przy realizowanym projekcie farmy wiatrowej Bay State Wind i który ma zapewniać – podobnie jak brytyjski magazyn – regulację częstotliwości sieci.

Przyszły system energetyczny będzie się kompletnie różnić od tego, który mamy dzisiaj. Będzie bardziej inteligentny, elastyczny, bilansujący podaż i popyt na energię z wykorzystaniem nowych technologii i czystej generacji. Chcemy być liderem zmiany w kierunku niskoemisyjnego systemu energetycznego – komentuje Matthem Wright, dyrektor zarządzający Orsted UK.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Cyt.: "Przyszły system energetyczny będzie się kompletnie różnić od tego, który mamy dzisiaj. Będzie bardziej inteligentny, elastyczny, bilansujący podaż i popyt na energię z wykorzystaniem nowych technologii i czystej generacji." --- niektórzy albo nie potrafią albo, co bardziej prawdopodobne, nie chcą przyjąć tego do wiadomości.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...