Orsted chce zarabiać na magazynach energii

Orsted chce zarabiać na magazynach energii
Fot. NES Energy Solutions
REKLAMA

Duński koncern energetyczny Orsted postawi w Wielkiej Brytanii swój pierwszy przemysłowy magazyn energii, którego zadaniem będzie oferowanie usług regulacyjnych na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid.

Jak podał Orsted, przejęty projekt o nazwie Carnegie Road zakłada budowę koło Liverpoolu magazynu energii o mocy 20 MW (nie podano pojemności), który będzie dostarczać na zamówienie National Grid usługi stabilizowania sieci w okresach wahań popytu i podaży energii.

Projekt Carnegie Road posiada już niezbędne pozwolenia. Budowa ma ruszyć w przyszłym miesiącu, a uruchomienie instalacji ma nastąpić jeszcze w tym roku. Dostawą technologii zajmie się firma NEC Energy Solutions.

Duńczycy zapewniają, że zapotrzebowanie na usługi regulacji częstotliwości sieci, do których idealnie nadają się bateryjne magazyny energii, będzie rosło w brytyjskim systemie energetycznym wraz z wygaszaniem generacji z konwencjonalnych elektrowni i zastępowaniem ich odnawialnymi źródłami energii.

To nie pierwszy projekt związany z bateryjnym magazynowaniem energii, w który zaangażował się Orsted.

W ubiegłym roku duński potentant podjął decyzję o budowie magazynu energii wspomagającego funkcjonowanie jego morskiej farmy wiatrowej Burbo Bank, która powstała na Morzu Irlandzkim i której moc sięga 258 MW. Zadaniem tego urządzenia będzie reagowanie na zmiany częstotliwości w ramach usługi frequency reponse i utrzymywanie odpowiedniej częstotliwości napięcia na poziomie zbliżonym do 50 Hz.

Z kolei w lutym br. Orsted poinformował o planach budowy bateryjnego magazynu energii o mocy 1 MW w ramach pilotażowego projektu na Tajwanie.

Ponadto duński koncern zapowiada uruchomienie większego magazynu energii o mocy 55 MW, który ma powstać w amerykańskim stanie Massachusetts przy realizowanym projekcie farmy wiatrowej Bay State Wind i który ma zapewniać – podobnie jak brytyjski magazyn – regulację częstotliwości sieci.

Przyszły system energetyczny będzie się kompletnie różnić od tego, który mamy dzisiaj. Będzie bardziej inteligentny, elastyczny, bilansujący podaż i popyt na energię z wykorzystaniem nowych technologii i czystej generacji. Chcemy być liderem zmiany w kierunku niskoemisyjnego systemu energetycznego – komentuje Matthem Wright, dyrektor zarządzający Orsted UK.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Cyt.: "Przyszły system energetyczny będzie się kompletnie różnić od tego, który mamy dzisiaj. Będzie bardziej inteligentny, elastyczny, bilansujący podaż i popyt na energię z wykorzystaniem nowych technologii i czystej generacji." --- niektórzy albo nie potrafią albo, co bardziej prawdopodobne, nie chcą przyjąć tego do wiadomości.

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...