Domowe magazyny energii. Kto sprzedaje ich najwięcej w Niemczech?

Domowe magazyny energii. Kto sprzedaje ich najwięcej w Niemczech?
Fot. Sonnenbatterie
REKLAMA

Firma konsultingowa EuPD Research opublikowała zestawienie największych dostawców domowych magazynów energii na rynku niemieckim za 2017 rok największym europejskim rynku takich urządzeń.

EuPD Research szacuje, że w ubiegłym roku w Niemczech zainstalowano około 37 tys. domowych magazynów energii, podczas gdy rok wcześniej uruchomiono około 24,8 tys. takich urządzeń, co oznacza wzrost rok do roku niemal o 50 proc.

Firma konsultingowa wiąże ten wzrost z notowanym ostatnio wzrostem potencjału instalowanych w Niemczech małych systemów fotowoltaicznych o mocach 3-10 kW, których w ubiegłym roku miało przybyć tam około 50 tys., czyli o około 1/3 więcej niż w roku wcześniejszym.

W ubiegłym roku w Niemczech 1 na 5 instalowanych magazynów energii było ponadto integrowanych z już istniejącym domowym systemem fotowoltaicznym.

Rozwój niemieckiego rynku magazynów energii, wspierany rządowym systemem wsparcia, daje okazję do budowy silnej pozycji na rynku domowych magazynów energii niemieckim producentom takich urządzeń.

W pierwszej siódemce największych dostawców domowych magazynów energii na rynek niemiecki za 2017 r. siedziba tylko jednej firmy znajdowała się poza Niemcami. Na drugim miejscu uplasował się koreański LG Chem, którego udział w rynku wyniósł 18 proc.

Liderem rynku był niemiecki sonnen z udziałem 21 proc., trzecie miejsce przypadło firmie E3/DC (11 proc.), a kolejne miejsca firmom Senec (11 proc.), Solarwatt współpracującym z koncernem energetycznym E.ON (10 proc.), Varta (9 proc.), Mercedes Benz (6 proc.) oraz BYD (4 proc.) Udział na poziomie wynoszącym tylko 2 proc. odnotowała Tesla oferująca domowe magazyny energii Powerwall.

EuPD Research zakłada, że w tym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalują 45 tys. domowych magazynów energii. Niemiecka firma konsultingowa wskazuje, że w tym roku głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tego rynku ma być wzrost liczby instalacji małych systemów fotowoltaicznych. Wolumen takich instalacji wykonanych w styczniu br. był w Niemczech dwa razy wyższy niż zrealizowanych w analogicznym okresie 2017 r.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej Bundesverband Solarwirtschaft (BSW Solar) szacowało ostatnio, że w ubiegłym roku Niemcy zainstalowali w sumie ponad 30 tys. domowych magazynów energii. Rok wcześniej nasi zachodni sąsiedzi mieli zainstalować około 20 tys. takich urządzeń.

BSW Solar szacuje, że na koniec ubiegłego roku w Niemczech działało ponad 80 tys. magazynów energii wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe i firmy.

Odnotowanemu w ubiegłym roku wzrostowi inwestycji w magazyny energii w Niemczech nie zaszkodziło zmniejszenie subsydiów udostępnianych przez federalne władze.

Zgodnie z zasadami aktualnej wersji tego programu, którą wdrożono na początku 2016 r., jego beneficjenci mogli ubiegać się o preferencyjną pożyczkę z opcją refundacji części poniesionych kosztów – do maks. 25 proc. kosztów kwalifikowanych, które przeznaczono wyłącznie na zakup i montaż magazynu energii.

W lipcu 2016 r. ten poziom obniżono z 25 proc. do 22 proc., a od stycznia 2017 r. do 19 proc. Następnie od lipca ub.r. poziom dopłat został zmniejszony do 16 proc., od stycznia 2018 r. wynosi 13 proc., a w drugiej połowie br. spadnie do 10 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...