Po V2G czas na V2B. Energia z aut elektrycznych zasili biurowiec

Po V2G czas na V2B. Energia z aut elektrycznych zasili biurowiec
Fot. Mitsubishi
REKLAMA

Konsorcjum złożone z Mitsubishi, Hitachi oraz Engie wykorzystuje baterie samochodów elektrycznych jako magazyny energii dla biurowca. Partnerzy realizują projekt na terytorium Holandii. Jego celem jest zbadanie, w jaki sposób pojazdy elektryczne mogą przyczynić się do zwiększenia udziału energii odnawialnej wykorzystywanej przez budynki biurowe informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

W ramach pierwszej demonstracji projektu konsorcjum podłączyło ładowarkę typu V2X (vehicle-to-everything) do biurowca Engie, zlokalizowanego w mieście Zaandam. Opracowane przez Hitachi urządzenie może nie tylko naładować baterie samochodu elektrycznego, ale również przekazać energię do budynków oraz sieci. Do ładowarki można bezpośrednio podłączyć panele fotowoltaiczne oraz zewnętrzny magazyn energii, znacznie zwiększając jej wydajność.

Jak informuje konsorcjum, technologia V2B (vehicle-to-building) może odegrać kluczową rolę w redukcji emisji dwutlenku węgla oraz obniżeniu kosztów energii elektrycznej zużywanej przez przedsiębiorstwa.

Ładowarka V2X jest podłączona do systemu zasilania budynku, a kiedy biurowiec generuje za pomocą paneli słonecznych więcej energii niż potrzebuje, zostaje ona zmagazynowana w bateriach samochodu elektrycznego. W razie potrzeby, energia może zostać przekazana do sieci. Akumulatory EV pełnią funkcję zarówno magazynu energii, jak również jej źródła na wypadek sytuacji awaryjnych.

W ramach partnerstwa Hitachi dostarczyło ładowarkę V2X oraz technologię umożliwiającą integrację energetyczną pomiędzy samochodem i biurowcem, a także samochodem i siecią.

Engie stworzyło inteligentny budynek poprzez połączenie pojazdu z systemem zasilania biurowca przez V2X oraz zintegrowanie go z panelami fotowoltaicznymi lub innymi źródłami energii odnawialnej.

Z kolei Mitsubishi dostarczyło hybrydowego SUVa Outlander PHEV, który pełni w projekcie rolę magazynu energii.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tomek |
Outlander jako magazyn dla biurowca? Chyba sobie jaja robia....

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...