Tak Francuzi chcą zostać liderem rynku magazynów energii

Tak Francuzi chcą zostać liderem rynku magazynów energii
Fot. EDF
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny EDF zapowiedział budowę do 2035 roku magazynów energii o łącznej mocy 10 GW. W latach 2021-35 chce na ten cel wydać 8 mld euro i zapowiada, że jego celem jest pozycja europejskiego lidera w obszarze magazynowania energii.

Francuzi zapewniają, że nie interesuje ich wyłącznie budowa przemysłowych magazynów energii, ale również chcą zostać europejskim liderem w segmencie małych magazynów energii, włączając je do swojej oferty adresowanej do prosumentów. Więcej o rozwiązaniach EDF dla energetyki prosumenckiej w artykule: Nowa oferta EDF dla prosumentów. W kierunku off-grid.

EDF w zakresie magazynowania energii ma również wyjść poza Europę, oferując swoje rozwiązania w Afryce, gdzie do 2035 roku chce dostarczyć takie urządzenia do 1,2 mln klientów niemających dostępu do energii elektrycznej.

Wkrótce Francuzi mają zaoferować swoje rozwiązania łączące małe instalacje fotowoltaiczne z opcją magazynowania energii w Ghanie, która będzie drugim afrykańskim krajem po Wybrzeżu Kości Słoniowej, w którym EDF zaoeferują swoje rozwiazania. Do tej pory Francuzi wykonali w WKS ok. 15 tys. instalacji.

Ekspansję na rynku magazynowania energii EDF ma rozpocząć od zbudowania w ciągu najbliższych 12 miesięcy przynajmniej trzech magazynów energii mających wspomagać pracę systemu elektroenergetycznego.

Działania EDF w obszarze magazynowania energii mają skupić się również na rozwoju nowych produktów. Francuska firma ma przeznaczyć na R&D w tym obszarze w latach 2018-2020 w sumie 70 mln euro. Dodatkowo 1/3 funduszy (15 mln euro) przewidzianych w tym czasie na działania w dziale EDF New Business Francuzi mają wydać na projekty związane ze startupami zajmującymi się magazynowaniem i rozwiązaniami mającymi zwiększyć elastyczność systemu energetycznego w kontekście rosnącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Pod koniec ubiegłego roku szef francuskiego koncernu Jean-Bernard Lévy poinformował, że w latach 2020-2035 spółka EDF Energies Nouvelles zbuduje we Francji elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 GW. To niemal czterokrotnie więcej niż wynosi obecny francuski potencjał fotowotlaiki, szacowany na około 8 GW. 

Trzy lata temu EDF wyznaczył cel zwiększenia swojego potencjału w OZE z około 28 GW do 50 GW do roku 2030. Inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Francuzi realizowali dotąd m.in. w USA, Ameryce Południowej czy krajach arabskich.

Na koniec 2017 roku EDF posiadał znajdujące się w ośmiu krajach elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 918 MW, a kolejne 330 MW było w trakcie budowy. Największa uruchomiona dotąd farma fotowoltaiczna EDF ma moc 115 MW i znajduje się w Toul-Rosières na północnym wschodzie Francji. Ta inwestycja została zrealizowana w roku 2012 i kosztowała około 430 mln euro.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seba |
Kto wymyśla takie głupie tytuły? 10GW w 2035 I to ma być lider??? Produkcja w Gigafactory jest już na poziomie 35GW za 2-3 lata przekroczy spokojnie 100GW z tego conajmniej 15%na magazyny energii. Dodatkowo tesla wydaje setki milionów dolarów na badania, między innymi dlatego dalej przynosi straty.
alladyn-solar-batt |
Seba - czyż brak wiedzy przy formułowaniu tytułów jest karalny?
ElektrowniaPV |
@Seba Tesla jest trwale nierentowna i nie jest to zdanie moje ale coraz większej liczby inwestorów. W tym momencie gdy to piszę jej akcje nurkują ostro.
Seba |
Jest nierentowna ponieważ wydaje miliardy na inwestycje i badania, instytucje walą drzwiami i oknami aby tylko pożyczyć Tesli kasę. Raczej oni wiedzą co robią, nie słuchają tych pseudo analityków którzy gadają takie właśnie głupoty ponieważ grają na spadki. Tesla będzie za kilka lat przedsiębiorstwem z największą kapitalizacją na świecie. Popatrz na te wszystkie Tesla killery, które wejdą do masowej produkcji w przyszłym roku. Będę one w stanie konkurować z modelem samochodu pod względem osiągów z 2013roku! W ciągu najbliższych kilku lat nie wyjdzie nic co może zagrozić pozycji modelu 3 pod względem ceny I parametrów.
MojaPV |
@Seba Teslę, której akcje spadły o ponad 24% w ciągu ostatniego miesiąca. Rating kredytowy został obniżony z B2 na B3, co jest interpretowane jako znacznie poniżej poziomu śmieciowego. Zgodnie z definicją obligacje o takim ratingu uważane są za spekulacyjne i obarczone wysokim ryzykiem. Instytucje walą drzwiami i oknami...

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...