Chińczycy zbudują w Polsce fabrykę komponentów baterii litowo-jonowych

Chińczycy zbudują w Polsce fabrykę komponentów baterii litowo-jonowych
Fot. Capchem
REKLAMA

Chiński producent komponentów baterii litowo-jonowych Capchem ma uruchomić produkcję we Wrocławiu. W pobliżu stolicy Dolnego Śląska w tym roku swoją fabrykę baterii litowo-jonowych uruchamiają Koreańczycy z LG Chem.

Chińczycy zainwestują we wrocławską fabrykę w sumie 360 mln juanów, czyli ok. 200 mln zł. Z komunikatu przekazanego przez Capchem wiadomo, że tereny pod inwestycję zostaną przekazane w kolejnym kwartale, a po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych wrocławska fabryka ma generować rocznie około 100 mln zł zysku.

Produkcja ma szansę ruszyć za około 30 miesięcy, z czego 9 miesięcy ma zająć uzyskanie pozwoleń, 12 miesięcy ma potrwać budowa, a na instalację urządzeń i testy przewidziano kolejnych 9 miesięcy. Produkcja ma ruszyć wstępnie w II kwartale 2020 r.

Capchem podaje, że we Wrocławiu chce wytwarzać docelowo 40 tys. ton elektrolitu do baterii litowo-jonowych, a także 5 tys. ton NMP oraz 5 tys. ton pasty przewodzącej.

Początkowo, po ukończeniu pierwszego etapu inwestycji, kosztem 200 mln juanów, chińska firma chce wytwarzać w Polsce 20 tys. ton elektrolitu do baterii litowo-jonowych w skali roku.

Na razie nie wiadomo, kto będzie odbiorcą produkowanych we Wrocławiu komponentów baterii.

Capchem posiada 4 fabryki i dodatkowo jest udziałowcem w kolejnych 3. Firma zatrudnia około tysiąca osób i jest notowana na giełdzie w Shenzen.

W ubiegłym roku chińska firma odnotowała przychody rzędu 1,816 mld juanów, notując wzrost r/r o 14,25 proc. W tym w obszarze wytwarzania składników baterii litowo-jonowych wygenerowano przychody rzędu 959 mln juanów, czyli o 12,1 proc. większe niż rok wcześniej. Ubiegłoroczny zysk netto Capchem wyniósł 280 mln juanów.

Wytwarzanie baterii litowo-jonowych wkrótce rozpocznie pod Wrocławiem LG Chem. Koreańczycy mają zainwestować w tym celu 436 mld wonów, czyli około 387 mln dolarów, a fabryka ma produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o "wysokiej wydajności”, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu. Więcej o tej inwestycji: LG zwiększy inwestycje w polską fabrykę baterii do EV.

Ostatnio zainteresowanie budową swojej fabryki baterii w naszym kraju sygnalizował jeden z największych na świecie producentów – CATL, który potencjalnych lokalizacji swojej europejskiej fabryki ma szukać także w Niemczech i na Węgrzech.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Według minister ds. energii Segolene Royal, Francuzi oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem, a za zanieczyszczenia winą obarcza się stare samochody z silnikami Diesla bez filtra cząstek stałych. Osoby, które pozbędą się minimum 13-letniego „ropniaka” i zakupią samochód elektryczny, dostaną od rządu do 10 tys. euro dotacji. Ponadto zostaną wprowadzone ulgi dla posiadaczy pojazdów elektrycznych, a jednocześnie wyższe podatki dla użytkowników samochodów spalinowych. Wzrośnie również akcyza na diesle. Tymczasem burmistrz Paryża, Anne Hidalgo ma w planach całkowitą eliminację w stolicy samochodów z silnikiem Diesla do 2020 roku. Problem w tym, że Francuzi bardzo lubią silniki wysokoprężne. Około 80 procent samochodów we Francji ma pod maską silnik Diesla. W roku 2014 diesle zdobyły 64 procent francuskiego rynku nowych samochodów. Ponadto Citroën, Peugeot i Renault mają bardzo szeroką ofertę aut z takimi silnikami, a także produkują je dla innych producentów.
Seba |
Upodobania można bardzo szybko zmienić, z elektrykiem jest tak że jak już sprubujesz to nigdy nie wrócisz do spalinowca.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...