Baterie z elektrycznych aut i PV oświetlą japońskie "miasto duchów"

Baterie z elektrycznych aut i PV oświetlą japońskie "miasto duchów"
Fot. Nissan
REKLAMA

Nissan wyposaży japońskie miasto Namie w uliczne lampy, do których energia będzie dostarczana nie z sieci, ale z będących ich częścią fotowoltaiki i magazynów energii.

Projekt realizowany z wykorzystaniem technologii japońskiej firmy 4R Energy, która zresztą jest częścią grupy Nissana, zakłada rozlokowanie w japońskim mieście niepodłączonych do sieci lamp ulicznych, do których energia będzie dostarczana przez będące ich integralną częścią ogniwa fotowoltaiczne oraz magazyny energii.

W tym celu Nissan wykorzysta baterie używane wcześniej w elektrycznych Nissanach Leaf, które po pewnym okresie eksploatacji przestały spełniać wymogi pozwalające wykorzystywać je w elektrycznych samochodach, ale które nadal można stosować z powodzeniem w stacjonarnych magazynach energii.

Montaż ulicznych lamp wykorzystujących fotowoltaikę i baterie z elektrycznych Leafów jest elementem projektu o nazwie „The Reborn Light”, którego celem jest budowa publicznego oświetlenia w japońskim mieście, nazywanym również miastem duchów, które w 2011 roku zostało dotknięte trzęsieniem ziemi, tsunami i katastrofą elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Pierwsze, prototypowe off-gridowe lampy Nissan ma zainstalować w Namie w najbliższych dniach, a montaż nowego, ulicznego oświetlenia ma ruszyć na większą skalę w kolejnych miesiącach.

To nie pierwszy projekt, w którym baterie wykorzystywane wcześniej w elektrycznych samochodach otrzymają „drugie życie” dzięki wykorzystaniu ich w stacjonarnych magazynach energii.

W połowie ubiegłego roku brytyjska firma Powervault oraz Renault podjęły współpracę zakładającą wykorzystanie zużytych baterii samochodowych w domowych magazynach energii. Powervault zapewnił, że dzięki wykorzystaniu baterii "z drugiej ręki" zmniejszy koszt domowych magazynów energii o około 30 proc.

 Baterie w samochodach elektrycznych można wykorzystywać z reguły przez okres od 8 do 10 lat. Jednak później nadal można je zastosować w stacjonarnych urządzeniach, dając im dodatkowy czas zanim zostaną poddane recyklingowi – komentował Powervault.

Wcześniej podobną inicjatywę Nissan podjął we współpracy z firmą Eaton. Opracowany przez Eaton domowy magazyn energii xStorage Home jest zasilany modułami akumulatorów, które były pierwotnie wykorzystywane w pojazdach elektrycznych Nissana.

Złożony z takich baterii system XStorage Building – największy w Europie system magazynowania energii wykorzystujący używane akumulatory z samochodów elektrycznych – składa się z 280 zespołów akumulatorowych z samochodów Nissan Leaf i magazynuje energię na holenderskim stadionie Amsterdam ArenA.

Sam Nissan wprowadza, na razie na rynku brytyjskim, własną ofertę adresowaną do prosumentów, która zakłada wykorzystanie domowej instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii. Więcej na ten temat w artykule: Nissan będzie sprzedawać fotowoltaikę. Ceny od 3,8 tys. funtów.
 

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Cóż można powiedzieć - w ciągu 2 lat off-grid stanie się powszechnością.
Agat |
Dlatego nasi OSD już chcą do tego zmusić przez zmiany w IRIESD... zamiast spokojnie poczekać na rozwój wypadków... Polak zawsze musi być bardziej papieski niż papież.
Andrzej z ASAT Sp. z o.o. |
W Polsce też pracuje kilkanaście magazynów opartych na bateriach z Nissana Leaf-a Pracę jednego z nich można poglądać on-line: http://78.10.162.174:58080/SolarPowerPro/

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...