Baterie z elektrycznych aut i PV oświetlą japońskie "miasto duchów"

Baterie z elektrycznych aut i PV oświetlą japońskie "miasto duchów"
Fot. Nissan
REKLAMA

Nissan wyposaży japońskie miasto Namie w uliczne lampy, do których energia będzie dostarczana nie z sieci, ale z będących ich częścią fotowoltaiki i magazynów energii.

Projekt realizowany z wykorzystaniem technologii japońskiej firmy 4R Energy, która zresztą jest częścią grupy Nissana, zakłada rozlokowanie w japońskim mieście niepodłączonych do sieci lamp ulicznych, do których energia będzie dostarczana przez będące ich integralną częścią ogniwa fotowoltaiczne oraz magazyny energii.

W tym celu Nissan wykorzysta baterie używane wcześniej w elektrycznych Nissanach Leaf, które po pewnym okresie eksploatacji przestały spełniać wymogi pozwalające wykorzystywać je w elektrycznych samochodach, ale które nadal można stosować z powodzeniem w stacjonarnych magazynach energii.

Montaż ulicznych lamp wykorzystujących fotowoltaikę i baterie z elektrycznych Leafów jest elementem projektu o nazwie „The Reborn Light”, którego celem jest budowa publicznego oświetlenia w japońskim mieście, nazywanym również miastem duchów, które w 2011 roku zostało dotknięte trzęsieniem ziemi, tsunami i katastrofą elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Pierwsze, prototypowe off-gridowe lampy Nissan ma zainstalować w Namie w najbliższych dniach, a montaż nowego, ulicznego oświetlenia ma ruszyć na większą skalę w kolejnych miesiącach.

To nie pierwszy projekt, w którym baterie wykorzystywane wcześniej w elektrycznych samochodach otrzymają „drugie życie” dzięki wykorzystaniu ich w stacjonarnych magazynach energii.

W połowie ubiegłego roku brytyjska firma Powervault oraz Renault podjęły współpracę zakładającą wykorzystanie zużytych baterii samochodowych w domowych magazynach energii. Powervault zapewnił, że dzięki wykorzystaniu baterii "z drugiej ręki" zmniejszy koszt domowych magazynów energii o około 30 proc.

 Baterie w samochodach elektrycznych można wykorzystywać z reguły przez okres od 8 do 10 lat. Jednak później nadal można je zastosować w stacjonarnych urządzeniach, dając im dodatkowy czas zanim zostaną poddane recyklingowi – komentował Powervault.

Wcześniej podobną inicjatywę Nissan podjął we współpracy z firmą Eaton. Opracowany przez Eaton domowy magazyn energii xStorage Home jest zasilany modułami akumulatorów, które były pierwotnie wykorzystywane w pojazdach elektrycznych Nissana.

Złożony z takich baterii system XStorage Building – największy w Europie system magazynowania energii wykorzystujący używane akumulatory z samochodów elektrycznych – składa się z 280 zespołów akumulatorowych z samochodów Nissan Leaf i magazynuje energię na holenderskim stadionie Amsterdam ArenA.

Sam Nissan wprowadza, na razie na rynku brytyjskim, własną ofertę adresowaną do prosumentów, która zakłada wykorzystanie domowej instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii. Więcej na ten temat w artykule: Nissan będzie sprzedawać fotowoltaikę. Ceny od 3,8 tys. funtów.
 

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Cóż można powiedzieć - w ciągu 2 lat off-grid stanie się powszechnością.
Agat |
Dlatego nasi OSD już chcą do tego zmusić przez zmiany w IRIESD... zamiast spokojnie poczekać na rozwój wypadków... Polak zawsze musi być bardziej papieski niż papież.
Andrzej z ASAT Sp. z o.o. |
W Polsce też pracuje kilkanaście magazynów opartych na bateriach z Nissana Leaf-a Pracę jednego z nich można poglądać on-line: http://78.10.162.174:58080/SolarPowerPro/

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...