Inwerter z magazynem energii od ABB. "Do 90 proc. niezależności"

Inwerter z magazynem energii od ABB. "Do 90 proc. niezależności"
Fot. ABB
REKLAMA

Szwajcarski koncern wprowadzi na rynek nową wersję inwertera fotowoltaicznego, który jednocześnie posiada funkcję magazynowania energii.

ABB podaje, że nowe urządzenie o nazwie React 2 to inwerter fotowoltaiczny i jednocześnie litowo-jonowy magazyn energii (200 V), którego pojemność może wynieść, w zależności od ilości wykorzystanych modułów, od 4 kWh do 12 kWh.

Wykorzystanie takiego urządzenia – jak zapewnia ABB – ma zapewnić gospodarstwu domowemu, które produkuje energię z instalacji fotowoltaicznej, zaspokojenie zapotrzebowania na energię z własnej generacji nawet do ok. 90 proc.

ABB zaznacza, że uwzględnione napięcie rzędu 200 V przekłada się na większą niezawodność, a także wyższą o około 10 proc. wydajność w porównaniu do urządzeń pracujących w standardzie 48 V.

Dodatkową zaletą ma być możliwość pracy nowego urządzenia w środowisko AC lub DC, co – jak podkreśla ABB – stwarza możliwości wykorzystania go w już istniejących instalacjach fotowoltaicznych.

Ponadto nowy system ma oferować funkcję backupu w przypadku przerw w dostawach energii.

– Rozwój autokonsumpcji to jeden z najbardziej ekscytujących trendów w energetyce odnawialnej, potęgujący zapotrzebowanie na zintegrowane i efektywne magazyny energii – komentuje Tarak Mehta, szef działu elektryfikacji w ABB.

ABB mocniej zaistniał na rynku producentów inwerterów fotowoltaicznych od roku 2013, kiedy za miliard dolarów przejął wówczas jednego z największych na świecie producentów inwerterów PV – amerykańską firmę Power-One.

Prezentacja wcześniejszej wersji systemu React:

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pytajnik |
Czy te falowniki nie są czasem jednofazowe więc jak mogą pokryć zapotrzebowanie w 90% w przypadku kiedy większość instalacji domowych zasilana jest trójfazowo.
alladyn-solar-batt |
Do pytajnik: większość instalacji domowych jest zaprojektowana i wykonana wadliwie z punktu widzenia energooszczędności i racjonalności zużycia energii gdyż projektanci kierowali się WYŁĄCZNIE źródłem energii o jednej (określonej) specyfice i o wynikających z tej konkretnej specyfiki- ograniczeniach.Falowniki te mogą pokryć zapotrzebowanie w 90%. Być może jest potrzeba zrozumienia, że pokrycie zapotrzebowania to nieco inne pojęcie niż ,,sposób rozprowadzenia energii''. Skoro zaś większość (jak sam podnosisz) instalacji budynkowych uniemożliwia racjonalne wykorzystanie i zagospodarowanie energii - przeto są anachronicznymi. Anachronizm ten nie jest dziełem projektantów falowników, lecz projektantów instalacji budynkowych.
pytajnik |
No tu jestem ciekaw jak można zaprojektować do mocy przyłączeniowej 15 kW instalację jednofazową, prąd na jednej fazie który wówczas płynie to ok 86 A. Co wiąże się z przekrojami kabla na poziomie 16 mm2 lub 25 mm2. Pod kątem energo oszczędności byłoby to lepsze rozwiązanie dla posiadaczy PV ale pozostają kwestie zbyt dużych przekrojów (pominę fakt że energetyka by chciała spalić na stosie za takie rozwiązania). Jedyne rozwiązanie które teraz wydaj się sensowne to asynchroniczny falownik który każdą fazę zasila osobno i do tego falownika magazyn energii (przy założeniu nie nie będzie bilansowania prosumentów)
alladyn-solar-batt |
Do pytajnik: przeczytaj raz jeszcze o czym traktuje artykuł. Czy budowa urządzeń zapewniających 90% niezależność jest dokonywana w celu pobierania ,,mocy przyłączeniowej 15 kW'' z sieci OSD - bo tak się składa, że pojęcie ,,moc przyłączeniowa'' stricte wiąże się z ,,przyłączeniem'' jakiegoś obiektu - do źródła zewnętrznego. Wydaje się, że wobec powyższego nie rozumiesz, że moc przyłączeniowa nie ma bezpośredniego przełożenia na budowę sieci wewnątrz budynkowej, której co oczywiste - nie buduje się w całości na Twoje ,,przykładowe'' 15 kW..... _______________________________________________________Ponadto wytłumacz skąd wziałeś moc 15kW jako rzekomo niezbędną? do 90% niezależności elektryczno-energetycznej - a o tym w istocie skutku traktuje artykuł. _______________________________________________________Jak słusznie zauważyłeś: ,,Pod kątem energo oszczędności byłoby to lepsze rozwiązanie dla posiadaczy PV''. Zatem pierwej zastanów się w ślad za inżynierami ABB co należy uczynić aby zbędną była moc 15kW, podobnie jak zbędnym za 5 minut stanie się ,,przyłączenie'' do OSD jako takie. Redukcja mocy szczytowych w wewnętrznej instalacji - to odpowiedź na problematykę z tym związaną i ten dział energetyki winieneś zgłębiać.
Seba |
Big-energy, górnicy - to wasza gilotyna.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...