BMW wdroży nowy rodzaj baterii. Li-Ion osiąga kres możliwości?

BMW wdroży nowy rodzaj baterii. Li-Ion osiąga kres możliwości?
Fot. BMW
REKLAMA

Kalifornijski start-up Sila Nanotechnologies (Sila Nano), rozwijający i produkujący materiały przeznaczone do baterii, ogłosił rozpoczęcie współpracy z grupą BMW  informuje Obserwator Rynku Paliw Alternatywnych.

Spółka poinformowała, że możliwości rozwoju obecnej generacji akumulatorów litowo-jonowych (grafitowe anody, katody z tlenków litu) powoli osiągają swój limit. Nowy skład chemiczny baterii pozwoli na zwiększenie ich wydajności, jak również podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Sila Nano pracuje nad rodziną materiałów przeznaczonych do anody, opartych przede wszystkim na krzemie. W przyszłości zastąpią one konwencjonalne, grafitowe elektrody. Jak informuje spółka, innowacyjne materiały pozwolą na przedłużenie cyklu życia kolejnej generacji ogniw oraz podwyższenie gęstości zgromadzonej w nich energii. Według Sila Nano, nowatorskie materiały już teraz mogą być produkowane na skalę masową.

Współpraca z BMW umożliwi szybszą komercjalizację technologii opracowanej przez kalifornijski start-up. Według zapowiedzi, samochody elektryczne wyposażone w baterie nowej generacji trafią na rynek na początku przyszłej dekady.

Spółka Sila Nano została założona w 2011 r. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się Alameda.

BMW pracuje nad nową generacją baterii również z innym amerykańskim start-upem – Solid Power z siedzibą w Kolorado. Obie firmy rozwijają akumulatory ze stałym elektrolitem.

W ubiegłym roku BMW ogłosiło plany budowy zakładu, którego zadaniem będzie rozwój technologii związanej z akumulatorami do EV oraz wdrażanie jej do produkcji. Nowe centrum powstanie w Monachium i zapewni 200 nowych miejsc pracy. W najbliższych latach BMW zainwestuje w placówkę 200 milionów euro. Zakład rozpocznie działalność na początku 2019 r.

Producent z Monachium do 2025 r. zamierza posiadać w ofercie 25 modeli z napędem elektrycznym.

Obserwator Rynku Paliw Alternatywnych

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AlfaK2 |
Prężenie muskułów pijarowych
Deuter |
Może wreszcie ktoś wyślizga z rynku to litowo-jonowe badziewie, w którym branża ugrzęzła na tyle lat. Konkurencja dla litu pozwoli obniżać szybciej ceny za kWh i uniezależnić sie od problemów ilości dostepnego surowca i jego ceny
alladyn-solar-batt |
Do Deuter - co racja to racja, ale BMW przez ostatnie 23 lata lekceważyło rewolucję EV. Teraz siedzą jak pozostali Niemcy z ręką w nocniku - w odróżnieniu od USA czy chinoli. Co dwa miesiące mamy zapowiedzi ,,rewolucji'' w technologii elektrod i .....potem ciiiiiii...sza.......
zeusgromowładny |
Jak wejdą reaktory syntezy wodorowo-litowej to litu będzie dużo . Nasze plany nowej EJ i kasa dotychczas wydana staną się całkowicie "wyrzucone w błoto". Wiatraki będziemy wycinać bo szpecą i zabijają a dodatkowo będą ....... nieekonomiczne!!! Problemem już jest i będzie jeszcze większym brak pracy dla ofiar rozwoju technologicznego naszej cywilizacji . System socjalny dla 50 populacji ? Myślę że sztuczna inteligencja coś wymyśli !. Tak to jest z postępem !!!
KB |
zeusgromowładny - poczytaj książki ekonomiczne, nigdy w historii ludzkości postęp technologiczny nie doprowadził do długotrwałego bezrobocia większej grupy ludzi. Ci którzy stracą pracę znajdą ją gdzie indziej, w nowych gałęźiach gospodarki, które z kolei powstaną ponieważ potrzeby ludzi są nieograniczone. A skoro w starych gałeźiach praca ludzka została zastąpiona maszynami to oznacza że produkty tych starszytch gałeźi są tańsze. To z kolei oznacza że wolne środki ludzie przeznaczą na nowe potrzeby. Czy dzisiaj mamy rzesze bezrobotnych woźniców bądz kowali? O rewolucji w magazynowaniu energii słychać od kilku lat - że nastąpi za rok...Czekamy dalej.
zeusgromowładny |
@KB - książki ekonomiczne....hm, na pewno masz rację . Ale porozglądaj się wokół . Poczytaj wykłady mr Googla i ...poczekamy - zobaczymy . To nie jest już niestety odległa perspektywa .
KKK |
Może i nie ma bezrobotnych kowali i woźniców, ale przypomnij proszę ilu ludzi chodziło po Ziemi, gdy był szczyt zapotrzebowania na ich usługi?

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...