Niemiecki rynek magazynów energii utrzymuje wysoki wzrost

Niemiecki rynek magazynów energii utrzymuje wysoki wzrost
Fot. Sonnenbatterie
REKLAMA

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej Bundesverband Solarwirtschaft (BSW Solar) informuje, że w ubiegłym roku Niemcy zainstalowali w sumie ponad 30 tys. domowych magazynów energii. Rok wcześniej nasi zachodni sąsiedzi mieli zainstalować około 20 tys. takich urządzeń.

BSW Solar szacuje, że na koniec ubiegłego roku w Niemczech działało ponad 80 tys. magazynów energii wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe i firmy.

Niemieckie stowarzyszenie zaznacza, że w ostatnich czterech latach koszt inwestycji w dachową instalację fotowoltaiczną z magazynem energii zmniejszył się o połowę, a obecnie co drugiej inwestycji w domową instalację PV w Niemczech towarzyszy montaż takiego urządzenia.

W marcu 2017 r. BSW Solar podawało, że w Niemczech działało wówczas już ponad 52 tys. magazynów gromadzących energię z instalacji fotowoltaicznych.

Łączna pojemność takiej liczby magazynów, które zainstalowano w Niemczech do końca 2016 r., miała – jak zapewniał BSW Solar – pozwalać na zgromadzenie około 300 MWh energii elektrycznej. To – jak przeliczył BSW Solar – wystarcza do wykonania 360 tys. cykli prania w temperaturze 60 st. C.

Odnotowanemu w ubiegłym roku wzrostowi inwestycji w magazyny energii w Niemczech nie zaszkodziło zmniejszenie subsydiów udostępnianych przez federalne władze.

Zgodnie z zasadami aktualnej wersji tego programu, którą wdrożono na początku 2016 r., jego beneficjenci mogli ubiegać się o preferencyjną pożyczkę z opcją refundacji części poniesionych kosztów – do maks. 25 proc. kosztów kwalifikowanych, które przeznaczono wyłącznie na zakup i montaż magazynu energii.

W lipcu 2016 r. ten poziom obniżono z 25 proc. do 22 proc., a od stycznia 2017 r. do 19 proc. Następnie od lipca ub.r. poziom dopłat został zmniejszony do 16 proc., od stycznia 2018 r. wynosi 13 proc., a w drugiej połowie br. spadnie do 10 proc.

Kryterium kwalifikacji inwestycji do programu to maks. moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowy warunek to ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do maks. 50 proc. generacji z PV.

W ramach nowego etapu programu dopłat do domowych magazynów energii Berlin przeznaczy na ten cel 30 mln euro, a środków ma wystarczyć do końca roku 2018. Programem zarządza, podobnie jak wcześniej, federalny bank KfW.

Federalna agencja Bundesnetzagentur szacuje, że w ubiegłym roku Niemcy zainstalowali systemy fotowoltaiczne o mocy około 1,75 GW, co jest wynikiem lepszym niż wypracowany w roku 2016 o około 330 MW. Obiecujący dla niemieckiego sektora PV jest też początek br. Tylko w styczniu Bundesnetzagentur zarejestrowała nowe systemy solarne o łącznej mocy 220 MW.

Łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi już około 43,2 GW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
azza |
Te dane pokazują jakim jesteśmy zacofanym i zapóźnionym grajdołem ! Niestety dla nas w najbliższej przyszłości nic się nie zmieni, gdyż rządzący postrzegają magazyny energii jako 2 tony węgla w piwnicy, których spalenie reklamował ostatnio nawet sam premier w propagandowej ustawce z tzw termomodernizacją !

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...