Tauron sprawdzi z Amerykanami możliwości magazynowania energii

Tauron sprawdzi z Amerykanami możliwości magazynowania energii
Filip Grzegorczyk. Fot. Ministerstwo Skarbu Państwa
REKLAMA

Magazynowanie energii i identyfikacja potrzeb odbiorców energii elektrycznej to zakresy pierwszych wspólnych programów badawczych realizowanych przez Tauron i amerykański Electric Power Research Institute (EPRI). Umowę o współpracy podpisano wczoraj w Warszawie.

Tauron zyskuje pozycję lidera w przygotowywaniu rozwiązań umożliwiających zarządzanie nowoczesną infrastrukturą elektroenergetyczną. Klienci uzyskają dostęp do zarządzania zużyciem, poborem energii i rozliczeniami, co przyczyni się do szybkiej ekspansji w Polsce Internetu rzeczy. Współpraca z EPRI to kolejny krok w budowie potencjału innowacyjno-badawczego na globalnym poziomie – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski, komentując udział spółki w programach badawczych.

Jak podaje Tauron, założony w 1972 roku Electric Power Research Institute (EPRI) współpracuje aktualnie z ponad tysiącem podmiotów sektora energetycznego na całym świecie – agencjami rządowymi, organami regulacyjnymi, środowiskiem akademickim i przedsiębiorstwami. Instytut ma na swoim koncie ponad 900 opatentowanych rozwiązań w obszarach wytwarzania energii elektrycznej (energetyka konwencjonalna, jądrowa, OZE), dystrybucji, a także w zakresie modernizacji sieci, efektywności energetycznej, cyberbezpieczeństwa, rozproszonych źródeł energii i ochrony środowiska.

W Grupie Tauron tworzymy szeroki i efektywny ekosystem innowacyjności, który zapewni nam realizację poszczególnych celów biznesowych. Współpraca z amerykańskim Electric Power Research Institute otwiera przed Tauronem dostęp do globalnych wyników prac badawczo-rozwojowych czołowych instytucji naukowych i przedsiębiorstw energetycznych, a przede wszystkim umożliwia nam udział w zaawansowanych technologicznie projektach koordynowanych przez ten prestiżowy instytut – zapewnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron będzie uczestniczyć w dwóch programach badawczych realizowanych przez Electric Power Research Institute, tj. w zakresie magazynowania energii (Energy Storage and Distributed Energy Resources) oraz identyfikacji potrzeb odbiorców energii elektrycznej (Understanding Energy Utility Customer).

Spółka podkreśla, że wybrane obszary współpracy są dla grupy szczególnie istotne i wynikają wprost ze zidentyfikowanych w Grupie wyzwań technologicznych. Magazynowanie energii jest jednym z najważniejszych wyzwań dla dystrybucji i efektywnej energetyki rozproszonej. Zrozumienie potrzeb klienta wspiera natomiast relacje z klientami – czytamy w komunikacie. 

Potencjał magazynowania energii ma być rozpatrywany w Tauronie w kilku perspektywach – wytwarzania energii, jako mechanizmu stabilizującego pracę rozproszonych jednostek  wytwórczych; dystrybucji energii w zakresie optymalizacji pracy sieci, a także obsługi klienta w obszarze bilansowania odnawialnych źródeł energii.

Podstawą ekosystemu innowacji w Grupie Tauron jest Strategiczna Agenda Badawcza, w ramach której realizujemy już blisko 40 projektów badawczo-rozwojowych, które obejmują wszystkie obszary podstawowej działalności Grupy, a przede wszystkim dystrybucję i wytwarzanie energii elektrycznej. W perspektywie trzech lat spodziewamy się konkretnych efektów ich realizacji. Teraz, dzięki rozpoczynającej się współpracy z prestiżowym Electric Power Research Institute, zwiększamy swój potencjał i stajemy się uczestnikami także globalnych projektów badawczych. Chcemy przyspieszyć realizację naszych programów i zapewnić im konkurencyjność w skali międzynarodowej – zapewnia Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarzadzania majątkiem i rozwoju w Tauron Polska Energia. 

Tauron zapewnia, że w projekcie Energy Storage and Distributed Energy Resources  wykorzystuje się nowoczesne narzędzia pozwalające na szacowanie kosztów instalacji i funkcjonowania magazynów, czy oprogramowanie umożliwiające zweryfikowanie korzyści i wymagań przy konkretnych przypadkach magazynowania energii. 

Te rozwiązania mają stanowić wsparcie dla realizacji projektów badawczo-rozwojowych spółki takich jak budowa magazynu w celu bezprzerwowego zasilania odbiorców energii, drugiego życia baterii, mikrosieci czy mechanizmów DSR.

Z kolei celem programu „Understanding Energy Utility Customer” jest dostarczanie praktycznych informacji o preferencjach klientów – tak w obszarze tradycyjnie budowanych ofert, jak i reakcji na propozycje nowych usług i produktów energetycznych.

Dotychczasowe działania  w ramach programu dotyczyły m.in. długotrwałego prognozowania zapotrzebowania na energię, badania preferencji klientów biznesowych pod kątem wyboru nowych usług energetycznych oraz możliwości wykorzystania narzędzi analitycznych do identyfikacji potrzeb klientów – komentuje spółka.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Adam |
Szkoda kasy na te pomysły, ale amerykanie dobrze zarobią n a nas.
elo |
U nas nie ma odpowiednich grup badawczych i naukowcow? Po co sprowadzac jesli to juz buduje caly Swiat? Lepiej wziac sie do pracy a nie przewalac publiczna kase na nic. Najwazniejsze ze z hAmerykanami ;)
AST |
Pranie kasy. Jacy są dobrzy świadczy ich potencjał w energetyce odnawialnej. Mizerny.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...