Polska z kolejną fabryką baterii? Może ją zbudować chiński potentat

Polska z kolejną fabryką baterii? Może ją zbudować chiński potentat
Fot. Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL)
REKLAMA

Bloomberg podaje, że chiński potentat w produkcji baterii do samochodów elektrycznych Contemporary Amperex Technology Ltd. chce zbudować w Europie swoją fabrykę. Jedną z trzech wymienianych destynacji tej inwestycji jest Polska, którą analitycy Bloomberg wskazują jako europejskiego lidera w zakresie obecnej i potwierdzonej produkcji baterii.

Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) to czołowy producent baterii do samochodów elektrycznych, który w Chinach przygotowuje się do uruchomienia produkcji baterii o potencjale większym niż Tesla.

W 2016 roku CATL sprzedał baterie litowo-jonowe o łącznej pojemności 6,8 GWh, plasując się w pierwszej trójce największych dostawców na świecie. W roku 2020 Chińczycy chcą już produkować rocznie 50 GWh.

Baterie tej firmy mają być wykorzystywane w modelach Volkswagena, Nissana, Toyoty czy Hyundaia. Na razie chodzi o samochody, które te koncerny motoryzacyjne chcą sprzedawać w Chinach, jednak dzięki uruchomieniu fabryki w Europie baterie chińskiej firmy mogą pojawić się również w modelach EV dostępnych na Starym Kontynencie.

Bloomberg podaje, że CATL jest bliski podjęcia decyzji o budowie swojej europejskiej fabryki, a rozważane lokalizacje to Niemcy, Polska i Węgry. Baterie z tej fabryki mają trafić m.in. do BMW.

Jeśli Chińczycy zdecydowaliby się na inwestycję w naszym kraju, byłaby to kolejna fabryka baterii, którą uruchomi u nas producent z Azji. Wytwarzanie baterii do samochodów elektrycznych wkrótce rozpocznie pod Wrocławiem LG Chem. Więcej o tej inwestycji: LG zwiększy inwestycje w polską fabrykę baterii do EV.

Contemporary Amperex Technology zapewnia, że technologicznie wyprzedza swoich konkurentów z Korei Płd., do których obok LG Chem zalicza się m.in. Samsung, uruchamiający zresztą swoją fabrykę baterii na Węgrzech.

Koreańskie firmy, wykorzystujące w rywalizacji z nami niskie ceny baterii, nie wykonały takiego postępu w ostatnich dwóch latach, podczas gdy nam udało się ich wyprzedzić – zapewnia cytowany przez Bloomberga szef chińskiej firmy Zeng Yuqun.

Oprócz planów ekspansji na rynku europejskim Contemporary Amperex Technology szykuje wielką fabrykę baterii w Chinach, w Ningde w prowincji Fujian. Jej uruchomienie zwiększy potencjał produkcji chińskiej firmy pięciokrotnie.

Na inwestycje chińska firma chce pozyskać środki dzięki IPO, które wyceniono na 2 mld dolarów.

Bloomberg New Energy Finance wylicza, że Polska już teraz jest europejskim liderem w zakresie obecnego i planowanego potencjału produkcji baterii, który BNEF szacuje na 5 GWh – to więcej niż wskazany przez analityków tej firmy łączny, obecny i planowany potencjał produkcji baterii w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii (odpowiednio 726 MWh, 1,1 GWh i 1,4 GWh).

Bloomberg wskazuje także na Węgry (1,7 GWh), Czechy i Rosję (po 1 GWh) oraz Finlandię (100 MWh).

W tym zestawieniu Europa pozostaje mocno w tyle za Azją (Chiny – 217,2 GWh, Korea Płd. – 23,1 GWh, Japonia – 14 GWh), a także za USA (46,9 GWh).

W analizie Bloomberga nie jest jednak na razie uwzględniona choćby ogromna fabryka baterii, którą chcą postawić Szwedzi. Więcej o tej inwestycji w artykule: Rząd Szwecji zainwestuje w fabrykę baterii litowo-jonowych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Jednak można! i nie trzeba dopłacać miliardów do aut elektrycznych żeby miec u siebie producentów baterii
EV |
MojaPV- małpo z żyletkami, po co małpi pysk otwierasz w sytuacji, gdy nawet czterolatek dostrzega, ze to zasługa fabryk Volkswagena w Polsce, że polska lokalizacja jest brana pod uwagę. Drugim czynnikiem oczywiście jest Solaris, ale o obu Ty nie masz bladego pojęcia. Dlatego triumfujesz w stylu ,,o nie trzeba sadzić drzewa, jednak można mieć banany, można!''

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...