Polska z kolejną fabryką baterii? Może ją zbudować chiński potentat

Polska z kolejną fabryką baterii? Może ją zbudować chiński potentat
Fot. Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL)
REKLAMA

Bloomberg podaje, że chiński potentat w produkcji baterii do samochodów elektrycznych Contemporary Amperex Technology Ltd. chce zbudować w Europie swoją fabrykę. Jedną z trzech wymienianych destynacji tej inwestycji jest Polska, którą analitycy Bloomberg wskazują jako europejskiego lidera w zakresie obecnej i potwierdzonej produkcji baterii.

Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) to czołowy producent baterii do samochodów elektrycznych, który w Chinach przygotowuje się do uruchomienia produkcji baterii o potencjale większym niż Tesla.

W 2016 roku CATL sprzedał baterie litowo-jonowe o łącznej pojemności 6,8 GWh, plasując się w pierwszej trójce największych dostawców na świecie. W roku 2020 Chińczycy chcą już produkować rocznie 50 GWh.

Baterie tej firmy mają być wykorzystywane w modelach Volkswagena, Nissana, Toyoty czy Hyundaia. Na razie chodzi o samochody, które te koncerny motoryzacyjne chcą sprzedawać w Chinach, jednak dzięki uruchomieniu fabryki w Europie baterie chińskiej firmy mogą pojawić się również w modelach EV dostępnych na Starym Kontynencie.

Bloomberg podaje, że CATL jest bliski podjęcia decyzji o budowie swojej europejskiej fabryki, a rozważane lokalizacje to Niemcy, Polska i Węgry. Baterie z tej fabryki mają trafić m.in. do BMW.

Jeśli Chińczycy zdecydowaliby się na inwestycję w naszym kraju, byłaby to kolejna fabryka baterii, którą uruchomi u nas producent z Azji. Wytwarzanie baterii do samochodów elektrycznych wkrótce rozpocznie pod Wrocławiem LG Chem. Więcej o tej inwestycji: LG zwiększy inwestycje w polską fabrykę baterii do EV.

Contemporary Amperex Technology zapewnia, że technologicznie wyprzedza swoich konkurentów z Korei Płd., do których obok LG Chem zalicza się m.in. Samsung, uruchamiający zresztą swoją fabrykę baterii na Węgrzech.

Koreańskie firmy, wykorzystujące w rywalizacji z nami niskie ceny baterii, nie wykonały takiego postępu w ostatnich dwóch latach, podczas gdy nam udało się ich wyprzedzić – zapewnia cytowany przez Bloomberga szef chińskiej firmy Zeng Yuqun.

Oprócz planów ekspansji na rynku europejskim Contemporary Amperex Technology szykuje wielką fabrykę baterii w Chinach, w Ningde w prowincji Fujian. Jej uruchomienie zwiększy potencjał produkcji chińskiej firmy pięciokrotnie.

Na inwestycje chińska firma chce pozyskać środki dzięki IPO, które wyceniono na 2 mld dolarów.

Bloomberg New Energy Finance wylicza, że Polska już teraz jest europejskim liderem w zakresie obecnego i planowanego potencjału produkcji baterii, który BNEF szacuje na 5 GWh – to więcej niż wskazany przez analityków tej firmy łączny, obecny i planowany potencjał produkcji baterii w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii (odpowiednio 726 MWh, 1,1 GWh i 1,4 GWh).

Bloomberg wskazuje także na Węgry (1,7 GWh), Czechy i Rosję (po 1 GWh) oraz Finlandię (100 MWh).

W tym zestawieniu Europa pozostaje mocno w tyle za Azją (Chiny – 217,2 GWh, Korea Płd. – 23,1 GWh, Japonia – 14 GWh), a także za USA (46,9 GWh).

W analizie Bloomberga nie jest jednak na razie uwzględniona choćby ogromna fabryka baterii, którą chcą postawić Szwedzi. Więcej o tej inwestycji w artykule: Rząd Szwecji zainwestuje w fabrykę baterii litowo-jonowych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Jednak można! i nie trzeba dopłacać miliardów do aut elektrycznych żeby miec u siebie producentów baterii
EV |
MojaPV- małpo z żyletkami, po co małpi pysk otwierasz w sytuacji, gdy nawet czterolatek dostrzega, ze to zasługa fabryk Volkswagena w Polsce, że polska lokalizacja jest brana pod uwagę. Drugim czynnikiem oczywiście jest Solaris, ale o obu Ty nie masz bladego pojęcia. Dlatego triumfujesz w stylu ,,o nie trzeba sadzić drzewa, jednak można mieć banany, można!''

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...