Pol-Stor-En: polskie konsorcjum opracuje baterie przyszłości

Pol-Stor-En: polskie konsorcjum opracuje baterie przyszłości
Powołanie konsorcjum Pol-Stor-En. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Tylko dzięki współpracy trzech sektorów: rządowego, naukowego oraz biznesowego możliwy będzie rozwój elektromobilności oraz rozpoczęcie produkcji baterii w Europie powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości zawiązania polskiego konsorcjum naukowego Pol-Stor-En przez siedem jednostek naukowych.

W skład konsorcjum naukowego Pol-Stor-En weszły Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Metali Nieżelaznych, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.

Głównym zadaniem konsorcjum Pol-Stor-En jest zwiększenie potencjału naukowego dla rozwoju magazynowania energii oraz współpraca z przemysłem, której głównym zadaniem będzie opracowywanie nowych rozwiązań w tej dziedzinie.

Szef resortu energii podkreślił, że zawiązanie Pol-Stor-En wpisuje się w założenia opracowanych w ME dokumentów strategicznych, takich jak Plan Rozwoju Elektromobilności i Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych. Jest to również działanie komplementarne z projektami unijnymi.

W wydarzeniu, które odbyło się wczoraj w siedzibie ME, wzięli również udział minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister energii Michał Kurtyka, który powołanie takiego konsorcjum zapowiedział ostatnio w Brukseli podczas spotkania zmierzającego do stworzenia podstaw unijnego przemysłu produkcji ogniw i baterii w ramach tzw. EU Battery Alliance.

Dzisiejsza umowa to przykład na to, że Polska może brać aktywny udział w tym projekcie i jest gotowa do współpracy na rzecz rozwoju technologii magazynowania energii i budowy w Europie silnej branży produkcji baterii do samochodów elektrycznych – powiedział wiceminister Kurtyka, zapewniając, że dysponujemy również zapleczem surowcowym niezbędnym do produkcji akumulatorów, a polscy przedsiębiorcy mają potencjał do angażowania się w rozwój tego sektora.

Wiceszef resortu energii poinformował, że obecnie w Europie mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, w której wiele instytutów, firm badawczo-rozwojowych, a także uniwersytetów, prowadzi liczne badania nad komponentami do baterii, często ich ze sobą nie konsultując. 

– Niezbędne jest zatem połączenie sił i wypracowanie kompleksowego produktu, który będzie mógł być wykorzystany przez przemysł. Współpraca konsorcjum naukowo-badawczego Pol-Stor-En z biznesem zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu, a tym samym komercjalizację wyników prac – uzasadnił.

W ocenie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz elektromobilność to światowy trend, a Polska chce być jednym z europejskich liderów w tej branży.

– Dlatego tworzymy jak najlepsze warunki dla rozwoju tego sektora w naszym kraju. Potencjał mamy ogromny i chcemy go jak najlepiej wykorzystać. Dzisiejsze wydarzenie, jakim jest zawiązanie polskiego konsorcjum naukowego, które będzie pracować nad stworzeniem polskiej baterii do pojazdów elektrycznych, przybliża nas do osiągnięcia tego ambitnego celu. Elektromobilność to nie tylko jedno z lekarstw na zanieczyszczenie powietrza. Jest przede wszystkim szansą na rozwój polskich przedsiębiorców i naszej gospodarki – wskazała minister.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kalina |
Co polskie to badziewne, skończy się jak Polonez ATU - jak wyszedł był już gotowy do MUZEUM :)
alladyn-solar-batt |
Do Kalina- tutaj mocno się pomyślisz - AGH ma mocny potencjał naukowy. Brakuje im automatycznej linii do montażu ogniw 18650 (to koszt niecałych 15 mln zł) która winna być pilnie sfinansowana przez Ministra Rozwoju bowiem jest kwestią strategiczną dla potencjalnego rozwoju elektromobilnosci w Polskim wydaniu
TW |
Nie powiedzial bym ze co polskie tylko co panstwowe. Etat urzędasa jest po to rzeby utylizowac jego czas za nasze pieniadze. akurat nakowcow bym wspieral bo to nie urzedasy tylko naukowcy :) jezeli chodzi o panstwowy samochod to jak urzedasom wyjdzie chodziaz atu to bede pod wrazeniem
df |
brakuje jeszcze prac nad poszukiwaniem litu w polsce to wszystko strata czasu i funduszy wyprodukują tony papieru odbedą klika spotkań i finito
Ted |
Stan - w kopalni Makoszowy odlaleziono Lito-grafię o tym jak z węgla robić akumulatory
Akumulatorek |
@Ted :-)

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...