Przy granicy z Polską stanie duży bateryjny magazyn energii

Przy granicy z Polską stanie duży bateryjny magazyn energii
Bateryjny magazyn energii w Schwerin. Fot. Younicos
REKLAMA

W oddalonej o około 40 km od Szczecina niemieckiej miejscowości Carmzow jeden z największych w Europie bateryjnych magazynów energii postawi konsorcjum z udziałem włoskiego koncernu energetycznego Enel. Jakie będą zadania tej instalacji?

Włoski koncern energetyczny Enel, który ma na koncie budowę na całym świecie odnawialnych źródeł energii o mocy około 40 GW, zrealizuje swój pierwszy w Niemczech bateryjny magazyn energii we współpracy z niemieckim deweloperem źródeł odnawialnych Enertrag i szwajcarską firmą Leclanche, która dostarczy swoją technologię.

Projekt będzie realizowany w ramach spółki celowej, w której Enel będzie posiadać 90 proc. udziałów, a pozostałe 10 proc. będzie należeć do Enertrag.

Moc bateryjnego magazynu energii w Carmzow sięgnie 22 MW (inwestor nie podaje pojemności). Wartość inwestycji oszacowano na 17 mln euro.

Magazyn energii będzie funkcjonować w ramach niemieckiego rynku tzw. primary control reserve (PCR) i ma błyskawicznie odpowiadać na zmiany częstotliwości sieci energetycznej, stabilizując jej pracę. – Kiedy częstotliwość sieci zmniejszy się na skutek rosnącego zapotrzebowania na energię, baterie błyskawicznie dostarczą magazynowaną energię. Natomiast w sytuacji wzrostu częstotliwości wynikającej z niskiego popytu baterie będą ładowane nadwyżkami energii – informują autorzy projektu w Carmzow.

Pierwsza sekcja magazynu energii, o mocy 2 MW, ma wejść w fazę operacyjną już w kwietniu, a uruchomienie całości przewidziano na koniec br.

W ubiegłym roku Niemcy przeprowadzili aukcję na potencjał PCR rzędu 600 MW, która przyciągnęła również oferentów z Austrii, Belgii, Francji, Holandii i Szwajcarii. Bateryjne magazyny energii odpowiadały za ok. 1/3 zakontraktowanych mocy w ramach PCR.

Projekt w Cremzow to dla nas ważny krok, ponieważ – po sukcesie podobnych projektów we Włoszech i w Chile – pokaże, jak korzystne magazynowanie energii może być dla systemu energetycznego, w szczególności w połączeniu ze źródłami odnawialnymi. Magazynowanie staje się coraz bardziej kluczowym narzędziem w celu zapewniania stabilności sieci, a także stanowi rozwiązanie dla szerokiego wykorzystania źródeł odnawialnych na całym świecie, ułatwiając ich integrację z siecią – komentuje Antonio Cammisecra, szef działu Global Renewable Energies w Enel Green Power.

Na późniejszym etapie bateryjny magazyn energii w Carmzow zostanie zintegrowany z okolicznymi farmami wiatrowymi, które należą do Enertrag. Magazyn energii w Carmzow będzie mógł zgromadzić nadwyżki energii wiatrowej, w ten sposób redukując potrzebę systemowego ograniczania pracy elektrowni wiatrowych.

Komercyjne magazynowanie i jego zdolność do umożliwiania bilansowania sieci jest kluczowe w kontekście kolejnego etapu transformacji energetycznej w kierunku OZE. Projekt w Cremzow odegra kluczową rolę w zakresie wycofania generacji z węgla w Brandenburgii. W kolejnym kroku instalacja w Carmzow ma pokazać zdolność do black startu z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych Enertrag w regionie Uckermark – komentuje Joerg Mueller z Enertrag.

Enertrag to czołowy niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii. Spółka zatrudniająca około 460 osób dotąd postawiła 667 elektrowni wiatrowych, które w skali roku produkują około 2,9 mld kWh energii elektrycznej.

Niemiecka firma pracuje również nad magazynowaniem nadwyżek energii z odnawialnych źródeł energii w formie wodoru.

Leclanche, który do projektu w Carmzow dostarczy swoją technologię i będzie pełnić rolę EPC, to czołowy europejski dostawca baterii i stacjonarnych magazynów energii.

Pod koniec ubiegłego roku szwajcarska firma otrzymała zamówienie na budowę innego bateryjnego magazynu energii, który ma powstać w Niemczech. Jego pojemność wyniesie 15 MWh, a wartość zamówienia wynosi około 5 mln euro.

Dostarczony przez Szwajcarów bateryjny magazyn będzie pracować w ramach układu hybrydowego, w połączeniu z magazynem termalnym. Więcej o tej inwestycji w artykule: Niemcy postawią hybrydowy magazyn energii z bateriami na 15 MWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Czy to jakaś nowomoda żeby podawać jedynie moc magazynu energii, a nie podawać jego kluczowego parametru czyli pojemności?
elektryk |
Bez jaj... To jest magazynek energii. Prawdziwym magazynem energii to jest elektrownia szczytowo-pompowa. Np ta w Żarnowcu ma 750 MW mocy ponad 3500 MWh energii.
analityk |
pomyliły ci się elektrownie elektryku. Otóż Żarnowiec ma moc 714MW. Elektrownia Młoty miała mieć 750MW mocy ( woj dolnośląskie) na rzece Bystrzyca Kłodzka. Prognozowano spadek aż 260m. Górny sztuczny zbiornik miał być usytuowany na górze Zamkowa Kopa. niestety wstrzymana budowa z powodu braku środków finansowych. .
elektryk |
@analityk - nie czepiaj się... 750 czy 714 MW - jak to się ma do "bateryjnego magazynu energii " o mocy 22 MW???
SPS |
@elektryk: elektrownie szczytowo-pompowe wydają się być dobrym sposobem na duże magazyny energii choć zastanawiam się ile kosztuje wybudowanie i utrzymanie (bo będzie ono znacząco wyższe) 1kW/1kWh el. szczytowo-pompowej w porównaniu do magazynu opartego o baterie. Innym mocnym ograniczeniem jest lokalizacja dla takich elektrowni, szczególnie w kraju generalnie nizinnym jak PL. Kolejną sprawą jest próg inwestycji, kilkadziesiąt razy większy niż dla magazynów Li-Ion no i elektrownie szczytowo-pompowe to bardziej magazyny centralne niż rozproszone. Tak czy owak, jeśli cena budowy 1kW/1kWh el, szcz.-pomp. jest niższa lub porównywalna z magazynami aku to zdecydowanie powinny być one promowane.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...