Fundusze z EBI na fabrykę baterii litowo-jonowych

Fundusze z EBI na fabrykę baterii litowo-jonowych
Fot. Europejski Bank Inwestycyjny
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał preferencyjną pożyczkę, która umożliwi szwedzkiej firmie Northvolt uruchomienie pilotażowej linii, na której będą powstawać baterie litowo-jonowe i która ma ruszyć już w najbliższych miesiącach.

Northvolt zapowiada budowę największej w Europie i najbardziej „zielonej” fabryki baterii litowo-jonowych, które znajdą zastosowanie w samochodach elektrycznych i stacjonarnych magazynach energii.

Firma, która została utworzona przez b. dyrektora w Tesli Petera Carlssona zaledwie w 2016 roku, już zebrała fundusze od ABB, InnoEnergy, Scanii, duńskiego producenta wiatraków Vestas, a ostatnio również od szwedzkiego rządu.

Teraz Northvolt uzyskał od Europejskiego Banku Inwestycyjnego preferencyjną pożyczkę do 52,2 mln euro, dzięki której możliwe będzie uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej mającej potwierdzić zdolność do efektywnej produkcji baterii litowo-jonowych, która zostanie następnie przeniesiona na dużo większą skalę.

Pilotażowa linia produkcyjna w szwedzkim mieście Västerås ma ruszyć już w najbliższych miesiącach, a pracę przy niej ma znaleźć około 300-400 osób. Natomiast jeszcze w tym roku w innej lokalizacji, w Skellefteå, ma rozpocząć się budowa wielkiej fabryki, w której docelowo będą produkowane w skali roku baterie o pojemności 32 GWh, co byłoby porównywalne do docelowej produkcji w uruchamianej w Nevadzie przez Elona Muska tzw. Gigafactory. Przy produkcji baterii w fabryce w Skellefteå, która ma wejść na pełne obroty za 5 lat, pracę ma znaleźć 2000-2500 osób.

Europejski Bank Inwestycyjny podkreśla, że projekt szwedzkiej firmy wpisuje się w działania podejmowane w ramach tzw. European Battery Alliance, czyli koordynowanej przez Komisję Europejskiej inicjatywy zmierzającej do budowy europejskiego przemysłu bateryjnego.

Komisja zakłada, że europejski rynek baterii już w roku 2025 będzie warty około 250 mld euro. Do tego czasu popyt na baterie w Europie ma wzrosnąć do 200 GWh, a w skali globalnej do 600 GWh.

Finansowanie dla Northvolt zostało przyznane z programu InnovFin, w ramach instrumentu EDP (Energy Demo Projects), w którym EBI wspiera innowacje w energetyce poprzez preferencyjne pożyczki, gwarancje, a także poprzez inwestycje kapitałowe, z reguły o wartości między 7,5 mln euro a 75 mln euro.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...