Rząd Szwecji zainwestuje w fabrykę baterii litowo-jonowych

Rząd Szwecji zainwestuje w fabrykę baterii litowo-jonowych
Peter Carlsson, CEO Northvolt.
REKLAMA

Należąca do szwedzkiego rządu agencja energetyczna poinformowała, że zainwestuje w budowę pilotażowych linii produkcji baterii, które mają znaleźć zastosowanie w samochodach elektrycznych czy stacjonarnych magazynach energii. To kolejny inwestor w przedsięwzięciu realizowanyn przez b. dyrektora w Tesli Petera Carlssona.

Firma Northvolt, której celem jest uruchomienie największej w Europie fabryki baterii litowo-jonowych, pozyskała kolejnego znaczącego inwestora. Rząd Szwecji zainwestuje w nią 146 mln szwedzkich koron, czyli ok. 61,5 mln zł. Te fundusze mają zostać przeznaczone na uruchomienie pilotażowych linii produkcyjnych w mieście Västerås oraz budowę infrastruktury R&D, przy której pracę ma znaleźć 300-400 inżynierów.

Budowa pilotażowych linii w Västerås ma poprzedzić uruchomienie ogromnej fabryki, która ma powstać w innym szwedzkim mieście Skellefteå. Koszt tej inwestycji szacuje się na 4 mld euro i ma ona skutkować uruchomieniem do roku 2023 produkcji baterii o łącznej pojemności zbliżonej do zdolności produkcyjnych tzw. Gigafactory, którą w Nevadzie uruchamia amerykańska Tesla.  

Początkowo Northvolt chce produkować w Skellefteå w skali roku baterie o pojemności 8 GWh, a w roku 2023 produkcja ma wzrosnąć do docelowego poziomu 32 GWh.

W ubiegłym miesiącu Northvolt informował o pozyskaniu funduszy rzędu 10 mln euro od należącego do grupy Volkswagena producenta pojazdów ciężarowych Scania.

W ubiegłym roku Northvolt pozyskał fundusze m.in. od koncernu ABB, funduszu InnoEnergy, a także od największego na świecie producenta elektrowni wiatrowych – duńskiej firmy Vestas.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mahhmuud |
Rząd Polski zainwestuje natomiast w fabryke piecyków węglowych 5 kategorii
Agat |
I bardzo dobrze, że zainwestuje. Tylko naprawdę da na to kasę?

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...