Siemens uruchomi nietypowy magazyn energii. Zgromadzi ją w skałach

Siemens uruchomi nietypowy magazyn energii. Zgromadzi ją w skałach
Siemens press
REKLAMA

Niemcy intensywnie szukają sposobów na efektywny sposób zmagazynowania nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne. Siemens i Bilfinger zbudują nietypowy magazyn energii, w którym będzie ona przechowywana z wykorzystaniem skał.

W projekcie o roboczej nazwie Future Energy System (FES), realizowanym przez Siemens Gamesa Renewable Energy, nadwyżka energii odnawialnej zostanie zamieniona w ciepło poprzez ogrzanie otoczonych materiałem izolacyjnym skał. Pojemność takiego magazynu energii wyniesie 800 m3, a jego waga sięgnie tysiąca ton. W czasie zwiększonego popytu na energię w systemie energetycznym ciepło zostanie zamienione z powrotem w energię elektryczną dzięki turbinie.

Niemiecki koncern zapewnia, że o ile innym technologiom magazynowania energii elektrycznej brakuje odpowiedniej efektywności, proponowana technologia ma ją zapewnić.

Badania nad nowatorskim sposobem magazynowania energii z pomocą skał Siemens prowadził od trzech lat. Teraz zbuduje – we współpracy z lokalnym dostawcą energii Hamburg Energie – bazującą na tej technologii dużą instalację, która powstanie na terenie huty aluminium w Hamburgu.

Zmagazynowane w skałach ciepło będzie można zamienić na energię elektryczną dzięki generatorowi o mocy 1,5 MW. Pojemność „skalnego” magazynu sięgnie 30 MWh energii elektrycznej.

W listopadzie ub.r. Siemens przewidywał rozpoczęcie budowy „skalnego” magazynu energii jeszcze z końcem 2017 r., a jego uruchomienie ma nastąpić wiosną 2019 r.

W tym tygodniu niemiecki koncern Bilfinger poinformował, że dostarczy do tego projektu technologię pozwalającą na zamianę ciepła zgromadzonego w skałach w parę, która napędzi turbinę. Bilfinger nie podaje dokładnej wartości zlecenia, wspomina jednak o kwocie kilku milionów euro.

Bilfinger zakłada, że uruchomienie całej instalacji nastąpi w ciągu 14 miesięcy.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
eko-it.eu |
szkoda, że nie ma informacji o sprawności takiego rozwiązania, bo o ile sam pomysł magazynowania nadmiaru energii jest świetny to już konwersja elektryczności w ciepło i na odwrót będzie opatrzona sporymi stratami - sensowniej było by chyba dopracować technologię superkondensatorów - to rozwiązanie nie wymaga stosowania rozwiązań ciśnieniowych i mechanicznych przez co serwisowanie poszczególnych sekcji takiego magazynu nie będzie wymagało tak wiele zachodu - bo co jeśli magazyn ciepła się rozszczelni - poczekają z serwisem aż wystygnie? ...
alladyn-solar-batt |
,,That initial facility is project to have an efficiency of 25 percent. However, the efficiency of a large-scale facility with an output of more than one hundred megawatts could be as high as 50 percent. "
eko-it.eu |
@ alladyn... - Dzięki za info, myślę jednak, za superkondenatory to lepszy pomysł
1234 |
@eko-it.eu konwersja elektryczności w ciepło nie będzie opatrzona prawie żadnymi stratami, ten kierunek łatwo opanować :-). Superkondensatory to może lepszy pomysł ale chyba jeszcze długo nikt takich nie wyprodukuje żeby tanio zgromadziły 30MWh.
alladyn-solar-batt |
Do eko-it.eu: gdybym miał pospekulować na podstawie znanej mi lecz nie potwierdzonej wiedzy, musiałbym zauważyć, że Niemcy w pewnej eksperymentalnej werski magazynu energii ACES osiągnęli sprawność systemową na poziomie 81%. Mogę zatemsobie wyobrazić, że opisana w artykule wersja rozwojowa gaza granitowego w przemysłowej wersji może się zbliżyć do sprawnośi 80% uważanej powszehnie za wystarczającą do praktyznego wykorzystania w energetyce z tym, że przedmiotowym wypadku koszty granitowego magazynu będą znacznie niższe niż w przypadku ACAES zaś cały system - znacznie prostszy technologicznie i z tego tytułu trwalszy w długoletniej eksploataji. Dodatkowo w ACAES wymogiem jest użycie ,,zewnętrznego wkładu'' paliwowego w postaci gazu. To istotna wada ogranzająca w praktye możliwe lokalizacje. Tutaj jak domniemywamtaka potrzeba nie występuje. Siemens jest b.dobry w proesach cieplnych - zatem należy ufać, że będzie to jedno z ciekawych rozwiązań wkrótce stosowanych w praktyce.
alladyn-solar-batt |
Do 1234: jesli idzie o superkondensatory, to tanio są w stanie wytwarzać je ......Polacy. Jednak - wie o tym kilkunastu ludzi z Częstochowy, lecz polski Rząd - nie chce o tym słyszeć. Wspominam o tym, gdyż na eksperymentalno-technolgiczną linię produkcyjną dwa lata temu potrzeba było ,,astronomiczne'' 7 milionów zlotych :-) A mimo to - pieniądze takie się nie znalazły.....Oczywiście przez dwa lata , świat rozwijał własne rozwiązania,którymi nie zawsze się chwalono. W przyszłym tygodniu będę miał najprawdopodobniej kontakt z autorami tehnologiii mam nadzieję,żebędzie coświęcej wiadome w tej sprawie.
Zenek M. |
Nieźle kombinują paserzy III rzeszy, nakradli, namordowali się, to i mają na przemysł i jego rozwój ...
TT |
@Alladyn- "Siemens jest b.dobry w proesach cieplnych - zatem należy ufać, że będzie to jedno z ciekawych rozwiązań wkrótce stosowanych w praktyce." - -- dość niefortunne sformułowanie, które przywołuje niechlubną historię Siemensa i ich projekty krematorium dla obozu Auschwitz.
alladyn-solar-batt |
Do TT i Zenka: współczesne pokolenie konstruktorów i projektantów Siemensa urodziło się w latach 80 - tych ub. wieku i nie widzę automatycznego związku ich projektów z projektami lub mentalnością kierownictwa f-my Siemens urodzonego kolejne 80-90 lat wcześniej....Tym bardziej nie zachodzi niefortunność sformułowań w intencji odniesionych do konkretnego projektu magazynu energii. Podam przykład - projektując oponę nie muszę myśleć o tym, że jakiś psychol użyje jej w celu spalenia i otrucia oparami ludzi .......Pamiętamy.Pamiętam akurat jak mniemam o znacząco większej ilości firm zwłaszcza amerykańskich, które w ramach planu Davisa wybudowały i sfinansowały fabryki śmierci oraz kątów. Żaden z tych koncernów przemysłowych nie oddał narodom pomordowanym z ich udziałem ani dolara w ramach zadośćuczynienia, ale tymi brudnymi i skrwawiony mi pieniędzmi dziś Ameryka zaprowadzą demokrację paliwokracji.
alladyn-solar-batt |
Do TT: nawiasem mówiąc główny konstruktor tego krematorium był tzw. ćwierćżydem i o ile mi wiadomo nie miał wyboru w zakresie potencjalnej odmowy popełnienia tego projektu.Niemniej pieniądze płynęły z Ameryki. Dopiero po Pearl Harbour przestały.....
TT |
@Alladyn- nie neguje, że współczesne niemieckie pokolenie to lata 80, ale to pokolenie jest kontynuacją, którą inne narody nie zaznały. Pamiętajmy komu oddajemy nasze zarobione pieniądze przy zakupach. ---- Odnosząc się do " nawiasem mówiąc główny konstruktor tego krematorium był tzw. ćwierćżydem i o ile mi wiadomo nie miał wyboru w zakresie potencjalnej odmowy popełnienia tego projektu"- Mój dziadek był jednym ze Sprawiedliwych i pomagał całym Żydom ale faktycznie był w komfortowej sytuacji i o ile mi wiadomo miał wybór, mógł nie pomagać.
alladyn-solar-batt |
Do TT: Twojemu dziadkowi chwała za uczciwość i za rozum. Strach przed śmiercią odbiera i jedno i drugie. Nieliczni są zdolni do heroizmu-większość jest ,,normalna". Rosjanie mają takie trafne sformułowanie na tę większość....abyknawiennyj czieławiek....
SPS |
@alladyn: podeślij link (jeśli istnieje) do dobrego tekstu opisującego osiągnięcie ludzi z Częstochowy w temacie superkondensatorów i na jakim etapie obecnie jest ten projekt. Ciągle szukają finansowania?

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...