Santander inwestuje w bateryjne magazyny energii

Santander inwestuje w bateryjne magazyny energii
Magazyn energii o mocy 40 MW w Glassenbury. Fot. VLC Energy
REKLAMA

Międzynarodowa grupa bankowa, właściciel działającego w Polsce banku BZ WBK, zainwestuje w portfolio projektów bateryjnych magazynów energii, które powstaną w Wielkiej Brytanii.

Santander zainwestował 28,5 mln funtów w brytyjską firmę Battery Energy Storage Solutions (BESS), która zajmuje się budową bateryjnych magazynów energii.

Firma, która powstała zaledwie niecały rok temu, chce zbudować do końca tego roku portfolio współpracujących z siecią elektroenergetyczną bateryjnych magazynów energii o mocy 100 MW.

Do tej pory BESS zbudował magazyny energii o mocy 14 MW, których pozostaje operatorem. Część z tych instalacji postawiono przy elektrowniach fotowoltaicznych. W najbliższym czasie brytyjska firma ma zwiększyć potencjał swoich magazynów energii do 63 MW w ramach 8 osobnych projektów.

W ubiegłym roku BESS pozyskał finansowanie w wysokości 50 mln funtów od nowojorskiego funduszu Tiger Infrastructure Partners.

– Brytyjski system energetyczny jest obecnie czwartym, najczystszym w Europie. Jednak przechodzenie na niskoemisyjną energetykę oznacza wyzwania dla National Grid (brytyjskiego operatora systemu przesyłowego – red.), w zakresie bilansowania sieci i zapewnienia, że popyt i podaż są dopasowane w trybie sekund. Takie bilansowanie jest możliwe tylko dzięki nowym technologiom takim jak baterie. Jesteśmy przekonani, że nasza firma może wykorzystać tą potrzebę rynkową – komentuje Nicholas Beatty z Battery Energy Storage Solutions.

Do tej pory największym operatorem bateryjnych magazynów energii na Wyspach była firma VLC Energy, która zbudowała portfel instalacji o mocy 50 MW, z czego 40 MW to magazyn energii w Glassenbury w hrabstwie Kent, a 10 MW to instalacja w Cleator w Kumbrii.

Zadaniem tych magazynów energii będzie regulacja pracy sieci elektroenergetycznych w ramach zakontraktowanej przez National Grid usługi Enhanced Frequency Response (EFR), a także świadczenie zakontraktowanych w ramach aukcji usług w ramach brytyjskiego rynku mocy. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...