Santander inwestuje w bateryjne magazyny energii

Santander inwestuje w bateryjne magazyny energii
Magazyn energii o mocy 40 MW w Glassenbury. Fot. VLC Energy
REKLAMA

Międzynarodowa grupa bankowa, właściciel działającego w Polsce banku BZ WBK, zainwestuje w portfolio projektów bateryjnych magazynów energii, które powstaną w Wielkiej Brytanii.

Santander zainwestował 28,5 mln funtów w brytyjską firmę Battery Energy Storage Solutions (BESS), która zajmuje się budową bateryjnych magazynów energii.

Firma, która powstała zaledwie niecały rok temu, chce zbudować do końca tego roku portfolio współpracujących z siecią elektroenergetyczną bateryjnych magazynów energii o mocy 100 MW.

Do tej pory BESS zbudował magazyny energii o mocy 14 MW, których pozostaje operatorem. Część z tych instalacji postawiono przy elektrowniach fotowoltaicznych. W najbliższym czasie brytyjska firma ma zwiększyć potencjał swoich magazynów energii do 63 MW w ramach 8 osobnych projektów.

W ubiegłym roku BESS pozyskał finansowanie w wysokości 50 mln funtów od nowojorskiego funduszu Tiger Infrastructure Partners.

– Brytyjski system energetyczny jest obecnie czwartym, najczystszym w Europie. Jednak przechodzenie na niskoemisyjną energetykę oznacza wyzwania dla National Grid (brytyjskiego operatora systemu przesyłowego – red.), w zakresie bilansowania sieci i zapewnienia, że popyt i podaż są dopasowane w trybie sekund. Takie bilansowanie jest możliwe tylko dzięki nowym technologiom takim jak baterie. Jesteśmy przekonani, że nasza firma może wykorzystać tą potrzebę rynkową – komentuje Nicholas Beatty z Battery Energy Storage Solutions.

Do tej pory największym operatorem bateryjnych magazynów energii na Wyspach była firma VLC Energy, która zbudowała portfel instalacji o mocy 50 MW, z czego 40 MW to magazyn energii w Glassenbury w hrabstwie Kent, a 10 MW to instalacja w Cleator w Kumbrii.

Zadaniem tych magazynów energii będzie regulacja pracy sieci elektroenergetycznych w ramach zakontraktowanej przez National Grid usługi Enhanced Frequency Response (EFR), a także świadczenie zakontraktowanych w ramach aukcji usług w ramach brytyjskiego rynku mocy. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...