Santander inwestuje w bateryjne magazyny energii

Santander inwestuje w bateryjne magazyny energii
Magazyn energii o mocy 40 MW w Glassenbury. Fot. VLC Energy
REKLAMA

Międzynarodowa grupa bankowa, właściciel działającego w Polsce banku BZ WBK, zainwestuje w portfolio projektów bateryjnych magazynów energii, które powstaną w Wielkiej Brytanii.

Santander zainwestował 28,5 mln funtów w brytyjską firmę Battery Energy Storage Solutions (BESS), która zajmuje się budową bateryjnych magazynów energii.

Firma, która powstała zaledwie niecały rok temu, chce zbudować do końca tego roku portfolio współpracujących z siecią elektroenergetyczną bateryjnych magazynów energii o mocy 100 MW.

Do tej pory BESS zbudował magazyny energii o mocy 14 MW, których pozostaje operatorem. Część z tych instalacji postawiono przy elektrowniach fotowoltaicznych. W najbliższym czasie brytyjska firma ma zwiększyć potencjał swoich magazynów energii do 63 MW w ramach 8 osobnych projektów.

W ubiegłym roku BESS pozyskał finansowanie w wysokości 50 mln funtów od nowojorskiego funduszu Tiger Infrastructure Partners.

– Brytyjski system energetyczny jest obecnie czwartym, najczystszym w Europie. Jednak przechodzenie na niskoemisyjną energetykę oznacza wyzwania dla National Grid (brytyjskiego operatora systemu przesyłowego – red.), w zakresie bilansowania sieci i zapewnienia, że popyt i podaż są dopasowane w trybie sekund. Takie bilansowanie jest możliwe tylko dzięki nowym technologiom takim jak baterie. Jesteśmy przekonani, że nasza firma może wykorzystać tą potrzebę rynkową – komentuje Nicholas Beatty z Battery Energy Storage Solutions.

Do tej pory największym operatorem bateryjnych magazynów energii na Wyspach była firma VLC Energy, która zbudowała portfel instalacji o mocy 50 MW, z czego 40 MW to magazyn energii w Glassenbury w hrabstwie Kent, a 10 MW to instalacja w Cleator w Kumbrii.

Zadaniem tych magazynów energii będzie regulacja pracy sieci elektroenergetycznych w ramach zakontraktowanej przez National Grid usługi Enhanced Frequency Response (EFR), a także świadczenie zakontraktowanych w ramach aukcji usług w ramach brytyjskiego rynku mocy. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Sprzedam elektrownie wodna

SPRZEDAM MAŁĄ ELEKTROWNIĘ WODNĄ w miejscowości Goryń gmina Jastrzębia, powiat radomski, rzeka Radom czytaj dalej...

Sprzedam projekt 0,9MW -Umowa przyłączeniowa i pozwolenie na budowę

Sprzedam projekt farmy PV 0,9MW.Umowa przyłączeniowa i pozwolenie na budowę.Lokalizacja-Dolny Śląsk. czytaj dalej...

SPRZEDAM ELEKTROWNIĘ WIATROWĄ ENERCON E-53

Elektrownia wiatrowa ENERCON E-53. Rok uruchomienia 2013. czytaj dalej...

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...